Domů
Komoditní trhy
Další země EU chtějí omezit dopad cen energií na spotřebitele, ČR konkrétní kroky nemá
Euro bankovky, peníze
Zdroj: Pixabay

Další země EU chtějí omezit dopad cen energií na spotřebitele, ČR konkrétní kroky nemá

Rumunsko a Francie jsou po Itálii, Španělsku a Řecku dalšími evropskými zeměmi, které v posledních dnech oznámily, že uvažují o opatřeních ke snížení ceny energií. Východoevropská země zvažuje, že zastropuje ceny zemního plynu a současně zavede mechanismus, prostřednictvím kterého bude kompenzovat domácnostem vysoké účty za energie. Ve Francii dostanou nízkopříjmové domácnosti kompenzaci 100 EUR (zhruba 2500 Kč).

Ceny na komoditních trzích od léta, zejména kvůli nárůstu ceny plynu, vzrostly k rekordním hodnotám. I přes čtvrteční korekci se ceny nadále pohybují na hodnotách, které mohou být pro podnikatele i domácnosti podstatnou zátěží.

Na tuto situaci již reagují vlády některých států. Například španělská vláda podle agentury Reuters přijala soubor opatření, který kromě zmírnění dopadu růstu cen elektřiny rovněž zahrnuje omezení růstu cen zemního plynu pro odběratele. Obdobně i řecká vláda přijala opatření - zde by se mělo jednat o podporu ve formě kompenzací domácnostem.

Ještě minulý měsíc odmítal omezování dopadu cen na domácnosti i premiér Rumunska. S dalším růstem cen ovšem i tento postoj vzal za své. Premiér Florin Citu oznámil, že problematiku vysokých cen probere s kolegy na jednání vlády. Na stole je především diskuze o zastropování ceny zemního plynu a zavedení částečných kompenzací pro domácnosti za ceny elektřiny a plynu. Místní vláda bude svůj postup koordinovat s Evropskou komisí, aby podpora nebyla v rozporu s předpisy EU.

Cestu kompenzací domácností se pak vydala i Francie, která nízkopříjmovým domácnostem přispěje v souhrnu 580 mil. EUR, tj. téměř 15 mld. Kč. Každá z domácností, která splňuje podmínky pro kompenzaci, obdrží 100 EUR (cca 2 500 Kč). Současně se diskutuje i možnost podpory pro průmyslové podniky, pro které chce francouzská vláda vyčlenit až 2 mld. EUR (cca 50 mld. Kč).

Babiš udělá maximum pro to, aby se nezvyšovaly ceny energií

Větší diskuze ohledně omezení dopadu cen energií až do konce tohoto týdne nebyla na stole ani v ČR. Výrazněji toto téma otevřel poslanec za Českou pirátskou stranu Jakub Michálek v rámci interpelací Andreje Babiše.

"Uděláme maximum pro to, aby se nezvyšovaly ceny energií," přislíbil Andrej Babiš.

Parlamentní strany v ČR před nadcházejícími sněmovními volbami deklarují snahu o to, aby ceny energií pro spotřebitele skokově nevzrostly. Zmiňují přitom hlavně nutnost soběstačnosti Česka ve výrobě elektřiny.

Řešením, které může pomoci, je podle většiny stran stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. "Jestli budeme v další vládě, a já věřím, že ano, tak přijdeme také s návrhem na rozšíření Temelína," uvedl pro ČTK minulý týden vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Vladimír Wagner
17. září 2021, 08:20

Doporučuji si přečíst diskuzi zástupců politických stran k energetice a jejich plány zde: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/predvolebni-debata-o-ochrane-klimatu-a-zivotniho-prostredi.na-cem-se-shodnou-cssd-pirati-a-starostove-spolu-a-strana

Myslím, že po zvolení těchto lidí čeká naší energetiku a průmysl úplný rozvrat.

Milan Vaněček
17. září 2021, 09:27

Při pohledu na zde na webu uváděné ceny komodit vidíme, že již pár dní cena elektřiny a plynu klesá.

Zřejmě pomohla ta hrozba řady států EU o zastropování cen.

Vše je totiž nafouknuto hysterií a umělým vytvářením nedostatku, to je ráj pro spekulanty (to se letos v září začaly hromadně zavírat uhelné a jaderné elektrárny? Jmenujte aspoň jednu).

A taky skončila "válka proti NS2", jak jím začne plyn proudit, cena plynu začne dál padat.

Tragedie současné situace je, že vysoké ceny vyhovují všem výrobcům elektřiny, ať z jádra či z OZE (dokonce i z uhlí).

Je potřeba aby někdo bránil spotřebitele elektřiny, když to nenastane

začne sebeobrana (podniků i drobných spotřebitelů).

energetik
17. září 2021, 09:44

Díky, zajímavá debata.

Co je pro někoho rozvrat to je pro ostatní uvolnění vývoje a snaha alespoň o částečné narovnání zdeformovaného tržního prostředí a zodpovědnosti, v tomto vám plně rozumím a chápu vaše obavy.

Jan Veselý
17. září 2021, 11:12

Děkuji za odkaz. Ano, vaši energetiku čeká rozvrat. Energetiku snílků a všespásném jádře a o slavné minulosti, doufám, čeká rozvrat jejich snů a plánů.

Pro Česko to naopak vidím tak, že nastupující politická garnitura je už jiná generace. Jejich obzory nekončí Šumavou a Krušnými horami a jsou natolik realisty, že vidí co se děje v Evropě a ve světě. Vědí, že se dějí velké změny a že je nejvyšší čas na ten "vlak" nastoupit nebo nám ujede.

Ta debata pro mě byla příjemným překvapením.

Ivan Novák
17. září 2021, 12:00

Možná, že všechny vlaky jedou do pekel, ale ten, který tam jede určitě a rychle, bych si rád ujet nechal.

Jan Veselý
17. září 2021, 12:44

Souhlas, výstavbě věci, která je proslulá nedodržováním termínů a rozpočtů při výstavbě a současná vláda jí dává fakticky bianco šek, té bych se fakt chtěl vyhnout. To jinak než průšvihem skončit nemůže.

Milan
17. září 2021, 13:10

Pane Veselý, nikdo tady v diskuzi nikdy netvrdil, že jádro je všespásné. To je jen vaše představa. Ale všiml jsem si jednoho faktu. Zastánci OZE (občasné zdroje energie) neuznávají nic jiného, zastánci jádra netvrdí, že jen jádro, ale rozumný mix. Vážně vás nechápu. Jsou jen dvě alternativy pokud nechceme uhlí. Plyn a jádro. Plyn musíme nakupovat převážne v Rusku. Jaderné palivo, i když by jádro stavěli rusové, můžeme nakoupit jinde, ale hlavně, můžeme mít zásoby paliva na několik let. To je energetická bezpečnost. A v neustále turbulentním světě toto vidím jako prioritu.

Poznámka k tomu uhlí. Investovali jsme spoustu peněz do modernizaci a odfiltrování škodlivin, takže už dávno to nejsou tak špinavé zdroje, jak se prezentuje. Byl bych za postupné odstavování, ale až bude náhrada v jiném, stabilním zdroji.

Levná a dostupná energie je cesta k prosperitě.

Jan Veselý
17. září 2021, 13:40

1) Kašlu na váš kolektivismus. My, my, my, my, my. Já, ani český stát neručíme Tykačovi s Křetínským za jejich zisky.

2) K čemu vám jsou plné sklady jaderného paliva, když ten problém je v tom jakoukoliv jadernou elektrárnu stavět. Současných 6 reaktorů tu s námi ještě dlouho zůstane, ty vám nikdo brát nebude. Ale nová výstavba je kravina, hlavně za podmínek, jak se je snaží nastavit Babišova vláda.

3) Nelžete si do kapsy s tím falešnými dilematem jádro nebo plyn.

pr
18. září 2021, 11:44

Přesně jak naznačuje předřečník. Kdy se už konečně oprostíte od toho, že jiní jsou Vám povinni dodávat co chcete, kdy chcete a za co chcete?

Pokud jste nespokojen, tak co Vám brání se postarat o sebe sama? A jste-li dobrák, tak třeba se postarat o své okolí?

Pokud pro většinu lidu nebude Vaše vize vizí jejich, a tak to vypadá, proléváte své hrachy zcela zbytečně. Společnost je již na cestě jiné. Lokální brzda nic nezastaví, jen způsobí na našem území zbytečnou nehodu.

Vinkler
18. září 2021, 17:54

Propr. Víte ono být samozásobitel EE není moc výhra, zejména za situace, když ji jiní mít nebudou. Domácnost je sice možno ošetřit vlastním zdrojem. Ale co plyn, voda, obchody, banky, benzínové pumpy,... (rabování..).

Milan
17. září 2021, 12:58

Máte pravdu a fandím Vám v boji proti všudypřítomné iracionalitě. Je to spíše propagační debata zelených aktivistů. Nevím co měla znamenat věta aktivisty Rovenského, že se museli omluvit zástupci SPD, Trikolory... Asi je vůbec nepozvali, protože by jim do toho všobecného přitakávání házeli vidle.

Eda
17. září 2021, 15:00

Stejně tak já doporučuji konečně odkrýt vaše karty a říci o co vám vlastně jde.

Stavba jedné nové JE nic pro ČR neřeší a více jich není reálné postavit.

Za vším ohledně Dukovan je jeden jmenovatel - Rusko.

Tady totiž nejde o elektrárnu, ale o nastavení nové sféry vlivu.

40 let jsme byli pod vládou Ruska a nesvobody... Dnes se tam opět vracíme tímto nesmyslným projektem.

richie
17. září 2021, 17:28

perfektne napisane ... preto je lepsi plyn z Nemecka (velmi radi predaju zly Rusky plyn s obchodnou a tranzitnou prirazkou) .. ale kedze to pretecie cez Nemecko, tak to uz urcite nebude Ruska sfera vplyvu .. a ked Nemecku nebudu stihat plynove zalozne zdroje EE v pripade (dost casteho) nevhodneho pocasia pre nahodne zdroje EE, tak si tu EE dotiahnu od nas, alebo z Balkanu (alebo z Ukrajinskych jadroviek) ..

neskutocne, ako sa straca zdravy sedliacky rozum a ludia sa nechaju pobluznit blbymi recami ... asi zacnem predavat na trh filtre EE do zasuvky, ktore budu filtrovat zlu elektrinu z jadroviek (lebo rusky vplyv) z plynovych elektrarni (lebo rusky vplyv skrz plyn) a asi aj z FVE (lebo zly Cinsky vplyv) .. akurat potom tam ostane len EE z domaceho uhlia a to je predsa zle ..

Nefi
17. září 2021, 17:51

Co je pokládáno za nemožné se rychle mění. Nedávno ještě v roce 2015 Tykač posílal protestovat proti limitům, SEK 2015 počítala s uhlím na desetiletí, neb' ČEZ obnovil uhelné zdroje, až 2019 skončila SU s neekonomickou výrobou energoplynu z uhlí.

Že uhlí nedožije ani 2038(2033) je už akceptováno, ale 2025 ještě ne.

Železná logika energetiky 80tých let, když nejde uhlí a nestihne se jádro, tak zemní plyn je jediná možnost. Exportovat 15TWh-25TWh je možné, ale importovat je kupodivu nemožné.

Z 50GW solárů, na což stačí 500 km2 vyrobíte 50TWh elektřiny. K tomu 30TWh stávajícího jádra. Plus další obnovitelné zdroje.

Na evropské úrovni zelený plyn nezatížený povolenkami. Atˇ už vodík vyrobený elektrolýzou, či zelený metan následně metanizací. CO2 se nevypouští do ovzduší, ale do zásobníku pro další kolo metanizace. A další a další výstavba dokud z OZE nevyrobíme tolik, abychom nahradili všechna fosilní paliva ne celoevropské úrovni.

Vinkler
18. září 2021, 17:49

Kolik chcete Občasných Zdrojů Energie ještě postavit? Vždyť už dnes, když fouká a svítí je takový přebytek, že cena EE je záporná! Ale co sní? Jak ji schováte? Zatím nic rozumného na dobu delší než hodiny není.

Nefi
18. září 2021, 21:06

Co se stane, když svítí a fouká popisuji v posledním odstavci, stačí přečíst.

Jenom Vás musím opravit, to není o tom, že já něco chci. To Česká republika chce uhlíkovou neutralitu a mnohokrát to potvrdila a odhlasovala v Bruselu. Zvykli si Češi na, já nic, já muzikant a diví se zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.

Na celoevropské úrovni se bavíme o 20 000 TWh. Část se spotřebuje okamžitě, část půjde na globální obchod se zelenou energií. Část do krátkodobých akumulací typu voda, baterie. A většina do power to gas.

Na tom vidíte, jak obrovská obchodní příležitost to je.

Vinkler
19. září 2021, 16:10

Možná je to obrovská možná příležitost (čeho?). Ale když je EE přebytek a cena záporná tak je příležitost prodat = jen sen. A neví se co sní. Rozumná ekonomická akumulace EE není a hned tak nebude.

richie
20. září 2021, 09:42

..Na celoevropské úrovni se bavíme o 20 000 TWh. Část se spotřebuje okamžitě, část půjde na globální obchod se zelenou energií. Část do krátkodobých akumulací typu voda, baterie. A většina do power to gas..

Na tom vidíte, jak obrovská obchodní příležitost to je.

tak teraz neviem ci je to len kombinacia velkej naivity s velkou neznalostou technologie (a realnych problemov a obmedzeni pri realizacii), alebo ...

zial prave taketo populisticke a nekompetentne vyhlasenia su coraz castejsie aj na rozhodovacej urovni.. a vyzereme si to vsetci ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se