Domů
Komoditní trhy
Dodavatelé energií dál zlevňují, tarif pod cenový strop letos nabídne i ČEZ
Elektroměr
Elektroměr

Dodavatelé energií dál zlevňují, tarif pod cenový strop letos nabídne i ČEZ

Komoditní trhy
13 komentářů
17. březen 2023, 13:11
ČTK

Energetická společnost ČEZ od dubna upraví svůj fixovaný tarif s cenami pod vládním stropem. Nabídne v něm nově ceny elektřiny a plynu pod stropem i pro tento rok, v dalších letech pak budou ceny dál klesat. V rozhovoru pro Blesk.cz to řekl šéf ČEZ Daniel Beneš. Mluvčí společnosti Roman Gazdík pro ČTK dodal, že ČEZ poprvé reagoval na snižování cen energií na trhu již v únoru a že firma bude ceníky pravidelně vylepšovat, pokud to situace dovolí. Dodávky elektřiny a plynu pod cenový strop postupně snižují i další společnosti.

„My jsme před časem představili fixovaný produkt, takzvané schody, kdy jsme řekli, že cena elektřiny na první rok fixace bude nějaká, ale pořád nad cenovým stropem určeným vládním opatřením, a pak druhý rok byla níž a třetí rok ještě níž. A vzhledem k cenám, za které nyní nakupujeme, jsme mohli od 1. dubna snížit ceny u těchto fixovaných produktů pod vládou garantované stropy,“ řekl dnes Blesku Beneš.

Podle něho zákazník, který si u ČEZu zafixuje ceny na jeden až tři roky, od dubna dostane hned první rok cenu 4850 korun za megawatthodinu elektřiny bez DPH s tím, že vládní strop je 5000 Kč bez DPH. A obdobně to bude i u plynu, kdy při takovéto fixaci bude první rok platit bez DPH 2390 Kč, přičemž vládní strop je 2500 Kč za MWh. Platit to bude pro úplně nové zákazníky i pro ty stávající, u kterých nadešel čas na refixaci, dodal.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

ČEZ poprvé reagoval na snižování cen energií na trhu v únoru. Tehdy představil nový koncept fixovaných tarifů s cenami elektřiny a plynu, u nichž ceny postupně klesaly. V prvním roce závazku však zákazníci dál platili zastropované ceny, méně klienti měli platit až v dalších letech.

„Zároveň jsme ale říkali, že se na ceníky budeme pravidelně dívat a vylepšovat je, pokud situace dovolí. To jsme teď udělali a jdeme s cenou ještě níže. Už v prvním roce se tak zákazníci dostanou pod strop. Zároveň jsme také připravili nový jednoletý fix, který je už v prvním roce pod stropem,“ řekl dnes k úpravě Gazdík.

Po úpravě tak ČEZ v prvním roce závazku nabízí elektřinu za výše uvedených 4850 Kč za MWh a plyn za 2390 Kč za MWh. V dalších dvou letech ceny postupně klesají, například u plynu ve třetím roce až o 40 procent proti cenovému stropu. Podmínkou pro ceny pod vládním stropem je ovšem právě fixace na jeden, dva nebo tři roky.

Ceny energií pod vládou stanovenými limity už v minulých týdnech začali nabízet i další dodavatelé. Například E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent. Klientům bez dlouhodobého závazku snížilo ceny například také innogy, a to jak u plynu tak i nově i elektřiny, Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámily také firmy Centropol nebo MND. Od května sníží své prodejní ceny zemního plynu a elektřiny pod vládou stanovený limit také Pražská plynárenská, nový fixovaný produkt od poloviny března nabízí dále Pražská energetika.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 130 eurům (asi 3120 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila k 50 eurům (zhruba 1200 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
cudla
17. březen 2023, 17:10

Slušná zlodějina, pak všichni čumí jaká je inflace a ekonomika jde do kopru. Stavět elektrárny nebude potřeba, jelikož za pár let už v ČR nebude žádný průmysl.

De Carbon
18. březen 2023, 07:30

Fixace je v situaci klesajicich cen nesmysl. Bohuzel nekteri obchodnici nabizi jen fixaci aby si jeste namastili kapsu. Proto je nutne od techto odejit.

Jirka94535
19. březen 2023, 08:07

Nejsem si jist, zda lze fixaci zkrátit podle návrhu EU, prošla zákonem. Obchodníci mají své jisté. Pod záminkou, že nakoupili draze, mohou teoreticky účtovat libovolnou cenu, stát vše dorovná. V praxi budou opatrnější, ale kšeft to pro ně je super. Iniciativa vlády, prodloužit fixaci do konce roku, nebude levná. O pohnutkách můžeme spekulovat. A stále jsou dost pravděpodobné žaloby na WFT, s nejistým výsledkem. První platby jsou až v září. Podle pohybů na burze nelze vyloučit, že velcí kluci se na žalobu chystají a vypadá to, že si celkem věří.

hlpb
18. březen 2023, 08:39

Tak minimálně FVE se v ČR stavět bude ve velkém, dle vyjádření distributorů je již povoleno připojení nových FVE o celkovém výkonu 15 GW další 2 GW jsou před schválením. Toto množství znamená, že do roku 2030 budou FVE vyrábět cca 25% celkové roční spotřeby EE v ČR. Také to znamená, že v letních měsících ten podíl bude 50%. Ve slunných dnech od 11 do 15 budou tyto FVE pokrývat 90% spotřeby ČR, bude tak potřeba vyřešit, co s přebytkem z ostatních zdrojů v tomto čase hlavně z JE.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2023, 21:49

Ty projekty se nikdy nerealizují to jen firmy za zabraly síť kdyby něco. Stavět se ve skutečnosti bude jen málo.

hlpb
19. březen 2023, 08:53

Tak to se pleteš, projekty už mají schválené i dotace z modernizačního fondu a většina i stavební povolení a dokonce už se začaly některé stavět, letos bude v ČR nainstalováno cca 0,8 -1 GW nových FVE. Obrovský zájem je vidět i na žádostech zelená úsporám od našich spoluobčanů. Jen za první dva měsíce roku 2023 bylo přijato 14000 žádostí o dotace na střešní FVE (za stejné období v roce 2022 bylo přijato 4000 žádostí. Obrovský růst FVE je vidět v celé EU, např. 16.3. padl rekord denní výroby FVE v EU pro měsíc březen 642 GWh/den (dosavadní březnový rekord byl z března roku 2022 = 560 GWh/den). O dalších rekordech zde budu určitě pravidelně referovat. Letos se dokonce poprvé dočkáme překročení 1 TWh/den vyrobené z FVE. Dobrých zpráv není nikdy dost a rád se s nimi podělím.

minduton
19. březen 2023, 22:15

Staví se poloviční h*vno. Defacto jako největší jedou jen střechy do výkonů nižších stovek kWp, kde je významný dodatečný benefit z úspory distribučních poplatků. Větší či obří FVE parky, které mají jet čistě na dodávku do sítě, se nestaví vůbec. Ti, co proklamují, že toto chtějí stavět, tak jsou vesměs v časovém skluzu. Zasmluvněné to sice je v GWattech, ale všichni se s tím crcají a čekají snad na modré z nebe nebo co. Letos se nainstaluje tak 0,5 až 0,6 GW v celé ČR, víc ne. Polovinu z toho udělají domkaři, zbytek velkostřechy.

hlpb
20. březen 2023, 08:04

Za deset měsíců se uvidí, kdo z nás dvou měl lepší odhad

Xoor
20. březen 2023, 08:32

Souhlasím domkaři udělají max 250MW cca 30k instalkací, pak to začne klesat, protože trh se nasití a bude to jako v polsku.

hlpb
20. březen 2023, 09:50

Xoor musím tě opravit, tvoje propočty jsou rozhodně špatné. Vzhledem k počtu žádostí od majitelů RD to bude mnohem, ale mnohem více. Za celý rok 2022 bylo podáno 56.000 žádostí na FVE. Za první dva měsíce roku 2023 je to už dalších 14.000, letos se předpokládá že počet žádostí naroste na cca 90.000-100.000.

minduton
19. březen 2023, 22:48

Skoro polovina z těch zmiňovaných 15 GW pod smlouvama jsou v zásadě utopistické záměry, které stát nebudou (obvykle kvůli kombinaci vícero důvodů). Vím o čem mluvím. Jen holt někdo byl ochoten složit 50 % podílu za připojení, podepsat smlouvu a doufá v zázrak.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2023, 12:58

Kdo má burzovní tarif , tak dnes kupuje za 3,467 kč /KWh v topné sazbě s daněmi se vším. Kdo nemá kupuje 6,5 a ČEZ mu dá slevu , když se k těmto cenám zaváže na 3 roky. Jak to komu vyhovuje.......

Jirka94535
19. březen 2023, 08:25

Pmn je na změnu tarifu čas minimálně do léta. Na příští rok budou muset jít ještě doooost dolů. S letošním rokem mi končí fixace, při nabídce příznivých cen na ní navážu za aktuální ceny, jako minule. V tom byl ČEZ vstřícný. Ozval jsem se asi půl roku před koncem fixace, ČEZ mi jí nechal doběhnout a následně prodloužil s cenou v okamžiku domluvy. Jinak by se prodlužovalo automaticky s cenou o hodně vyšší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se