V druhém kvartálu 2019 do Číny nedorazilo žádné americké LNG

DomůKomoditní trhyV druhém kvartálu 2019 do Číny nedorazilo žádné americké LNG

V druhém kvartálu roku 2019 nebyla ze Spojených států amerických do Číny dodána žádná dodávka LNG. Ve stejném období v loňském roce to bylo dodávek devět. Důvodem je nejen obchodní válka mezi USA a Čínou a vzájemně uvalované vysoké tarify, ale také klesající ceny v Asii. Informoval o tom server Platts.

Ze Spojených států amerických do Číny v druhém kvartálu roku 2019 nedorazil žádný tanker s americkým LNG. V roce 2018 to ve stejném období přitom bylo devět dodávek plynu. Tyto dodávky byly přesměrovány zejména do Španělska, Francie, Brazílie a Chile. LNG exporty USA do celého světa tak během těchto tří měsíců dosáhly 55% nárůstu. Z 75 dodávek v Q2 2018 na 116 dodávek v Q2 2019.

Tato změna a exporty do Evropy a Jižní Ameriky představují snahu USA exportovat na jiné než asijské trhy. Asie je přitom největším importérem LNG. Nicméně důvodem změny je zaprvé probíhající obchodní válka mezi USA a Čínou a vzájemně uvalované vysoké tarify a zadruhé volatilita cen v Asii. Nižší počet dodávek byl totiž v druhém kvartálu 2019 ve srovnání s předchozím rokem dodán i do Jižní Koreji.

Srovnání nejvýznamnějších exportních destinací amerického LNG v druhém kvartálu let 2018 a 2019. Zdroj: SP Global Platts Analytics

Potenciál ovlivnění globálního trhu s LNG

V USA je momentálně zhruba dvanáct LNG terminálů, které mají být uvedeny do provozu v polovině druhé dekády 21. století. Nicméně výše popsaná dynamika trhu bude mít potenciálně významný dopad na projekty, jejichž výstavba doposud nezačala. Nyní jsou na importy amerického LNG Čínou uvaleny tarify 25 %, které by se ovšem na základě vyjednávání již neměly dále zvyšovat.

Existují obavy, že pokud by nedošlo ke snížení či úplnému zrušení tarifů, tak bude mít čínsko-americká obchodní válka dopad na globální trh s LNG. V první řadě by se snížil objem LNG dodávaný do Číny jako primárnímu kupci této komodity na světě a zároveň by mohlo dojít k zablokování některých amerických projektů nevydáním finálních investiční rozhodnutí, bez nichž nebude zahájena výstavba. Čína by se pak čím dál tím více obracela na Rusko, Austrálii, Malajsii a další země exportující LNG.