Elektřina byla přes svátky na velkoobchodních trzích zdarma. Díky větru a nízké spotřebě
Roztočené větrné elektrárny na pobřeží Baltského a Severního moře a k tomu nízká spotřeba elektřiny vedly přes svátky k poklesu velkoobchodní ceny elektřiny na nulu, někdy dokonce i pod ní.
Na Štědrý den klesla velkoobchodní cena elektřiny v Německu na -3,37 eura za megawatthodinu, o den později se pohybovala na největším evropském trhu okolo nuly. Tam zůstala až do sedmi hodin ráno prvního pracovního dne, tedy 27. prosince, vyplývá z údajů společnosti Epex Spot, součásti energetické burzy EEX.
Ve špičce mezi osmou a desátou dopoledne a třetí až sedmou podvečer se elektřina v Německu obchodovala mezi dvaceti a čtyřiceti eury za megawatthodinu. Obdobný vývoj byl i na dalších evropských trzích, kde vítr tvoří významnou část energetického mixu. Nulové, a v některých hodinách záporné ceny, platili odběratelé přes svátky v zemích Beneluxu, Dánsku, Francii a Británii, vyplývá z dat společnosti Epex Spot.
Spotová cena elektřiny spadla přes svátky pod nulu i v Česku, které je s trhem a vývojem cen energií v Německu velmi těsně propojené. Nejnižší cenu platili odběratelé na Štědrý den v pět odpoledne, kdy cena silové elektřiny k okamžitému odběru klesla na -17,09 eura za megawatthodinu, vyplývá z údajů českého operátora trhu OTE. Až první pracovní den se cena elektřiny udržela po většinu dne v kladných hodnotách, a to mezi čtyřiceti a osmdesáti eury.
Výskyt nulových a v některých dnech i záporných cen elektřiny přestává být v Evropě výjimkou s tím, jak přibývá obnovitelných zdrojů energie připojených k sítím. Jejich výroba je závislá na vývoji počasí, což vede v některých dnech a týdnech k dramatickým výkyvům v množství dodávané elektřiny, a tedy i k výkyvům v cenách. Poptávka po elektřině se totiž tak rychle nemění a odběr je naopak v krátkém období velmi rigidní a cenově neelastický.
Tento nesoulad mezi okamžitou výrobou a dlouhodobou spotřebou z obnovitelných zdrojů by se měl vyrovnat až s nástupem chytrých sítí a rozšířením bateriových úložišť včetně zapojení velkého množství elektroaut. Do té doby bude výskyt záporných cen, kdy se výrobcům a obchodníkům vyplatí zaplatit zákazníkům za odběr elektřiny, v Evropě realitou.
Letošním extrémem byl druhý červenec, kdy se v Německu, Nizozemí a Maďarsku dostala spotová cena elektřiny až na mínus 500 eur za megawatthodinu kvůli nízké poptávce a vysoké výrobě ze solárních elektráren. Přes léto bývá ze stejných důvodů nulová nebo záporná cena elektřiny nejčastěji v hodinách okolo poledne a během nedělí, zjistila společnost Synertics.
Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.
Mohlo by vás zajímat:
Dobrá zpráva. A kde jsou v této diskusi ozáření muži.
Na velkoobchodních trzích, ale kolik inkasovali výrobci ve stejne době na podpoře OZE.
Velkoobchodních ? Já měl každou noc elektřinu téměř zadarmo , pěkný vánoční dárek a zatím to pokračuje až do 6 do rána. A víte proč toto funguje , protože si mnoho odběratelů zafixovalo ceny silové elektřiny 3,8kč nebo ještě výše. Obchodníci tyto ceny nakoupily u drahých zdrojů a ty teď vyrábějí a tím zůstává vysoká nabídka elektřiny i přes pokles spotřeby a cen na burze. Kdyby odběratelé měli měsíční ceny pak by cena na burze takto nikdy neklesla , ale takto vlastně oni platí za to ,že levnou elektřinu má někdo jiný. Nejvíce mě baví všichni ti analytici , jak radili na podzim aby si všichni fixovali ceny elektřiny. To jsem se musel smát. Ale mnoho firem a domácností to udělalo.
Kdyby v Německu nefoukalo a delší dobu byla tuhá zima mínus 10, tak by jste těm zafixovaným záviděl. Od 1.1.2024 platíte větší částku za distribuci a poplatek za OZE, takže "zadarmo" to rozhodně není.
A jaká je šance , že se toto stane , jak dlouho u nás bývá tuhá zima 10 dní ? To se nechá přežít burza je dlouhodobě prostě nejlevnější. Mít fix je stejné jako hrát ruletu někdy můžete vyhrávat , ale dlouhodobě vyhrávat nemůžete protože matematika stojí proti vám. V elektřině to to samé co je fix = cena burzy + zisk obchodníka + obchodní riziko ,že ceny elektřiny vzroste , proto fix nemůže být
nikdy dlouhodobě výhodnější než burza, protože vy platíte to riziko vysokých cena na burze. To je základ fungování trhu. Za rok je průměr ceny na burze cca 2,4 kč. (fix cca 3,8kč) Navíc pro domácnost s velkou spotřebou o víkendech a možností odložení spotřeby na noc je burza úplně ideální, protože Vaše průměrná cena je vždy nižší než průměr burzy do těch 2,4kč se vejdete i s 0,29kč odměnou obchodníka. Já mám průměr pod 2kč takže fix je o 90% dražší.
Letos je zase teplá zima, ale počasí se dobře odhadnout nedá.
Kdyby jste se vrátil v čase, kdy začal konflikt na Ukrajině, tak tenkrát byl fix výhra a aktuální cena na burze vysoká.
Teď taky není drahá. Z Německa importujeme 2.5 GW, výroba našich uhelek je jen 2GW, které exportujeme na Slovensko a do Rakouska. Slovensko i Rakousko ale nejsou deficitní, protože posílají EE do Maďarska a dále do Chorvatska. Stačilo by, aby si Chorvatsko, Maďarsko a Itálie pořešili energetiku - postavili více OZE a v této situaci by jsme mohli uhelky vypnout a jeli by jsme čistě OZE+stávající JE+dovoz.
Rychlé zavírání uhelek nejen u nás je nevyhnutelné. Od února do října se uhelky budou vytlačeny novými OZE zdroji. Loni u nás uhelky vyrobily meziročně o 6 TWh méně elektřiny, letos bude pokles výroby z uhelek pokračovat. Německo letos přidá 20 TWh nové elektřiny z OZE, Polsko cca 6 TWh, Rakousko 3 TWh, ČR 1 TWh a Slovensko se díky dokončení JE už loni stalo z dlouhodobého dovozce exportérem energie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se