Domů
Komoditní trhy
Eurasia: Globální poptávka po LNG by v následujících letech mohla růst meziročně o 3 %
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Eurasia: Globální poptávka po LNG by v následujících letech mohla růst meziročně o 3 %

Podle konzultační skupiny Eurasia by mohla celosvětová poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) v následujících letech meziročně růst o 3 % v důsledku přechodu z uhlí na zemní plyn při výrobě elektrické energie. V roce 2025 by tak mohla celosvětová poptávka dosáhnout 558 miliard m³ (410 milionů tun).

Přechod z uhlí na plyn

„LNG průmysl vychází z pandemie COVID-19 v silnější pozici, než se čekalo, jelikož nízké ceny umožnily několika rozvíjejícím se asijským ekonomikám krátkodobý přechod z uhlí na plyn,“ píše konzultační agentura v poznámkách pro své klienty.

Na asijském benchmarku, trhu JKM, se hodnota kontraktu na příští měsíc dostala v prvním pololetí letošního roku na rekordně nízkou hodnotu a spadla dokonce pod 2 USD/MMbtu. Během října se už hodnota pohybovala okolo 6,6 USD/MMbtu a nyní se kontrakt na únor obchoduje za více než 10 USD/MMbtu.

„Pandemie zasáhla poptávku po energii, ale prvotní obavy z toho, že by to mohlo vést ke strmému poklesu ve spotřebě zemního plynu, se neuskutečnily,“ uvádí agentura.

Eurasia vyzdvihla odolnost asijského trhu, když rekordně nízké ceny v první polovině letošního roku podnítily nákupní aktivitu. Kupci LNG se snažili využít výhodných cen na trhu, čímž byla poptávka podpořena.

„Uhelný průmysl, naproti tomu, snížil svou produkci, aby podpořil ceny, což mohlo těžařům ušetřit nesnáze nyní, z dlouhodobého hlediska to ale pravděpodobně způsobí trvalé škody,“ hodnotí situaci Eurasia.

Asijská poptávka

Čínský import zkapalněného zemního plynu by mohl dle prognózy Eurasie vzrůst do roku 2025 až o 20 milionů tun na 80 milionů tun. S tímto objemem importu by se Čína mohla stát největším importérem LNG na světě a nahradit na této pozici Japonsko. Agentura ale zároveň podotýká, že posuny v legislativě a regulaci nejen v Japonsku, ale například také v Jižní Koreji (import v loňském roce cca 40 milionů tun), podpoří tamní spotřebu LNG, takže by si Japonsko svou pozici lídra mohlo zachovat.

„V případě Jižní Koreji, která nemá zajištěno dostatečné množství kontraktů, aby uspokojila svou potřebu, bude přechod od uhlí k plynu vyžadovat, aby společnosti buď zvýšily svou aktivitu na spotovém trhu, nebo si zajistily nové dlouhodobé kontrakty v následujících 5 letech,“ uvedla Eurasie.

U Japonska je situace jiná. Japonské společnosti mají zasmluvněno dlouhodobými kontrakty nadměrné množství LNG. V loňském roce byl import okolo 77 milionů tun a v následujících letech by tak mohl import vzhledem k výše popsanému, navzdory zvýšení spotřeby, poklesnout, jak budou jednotlivé kontrakty expirovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
PetrV
20. prosinec 2020, 10:01

Když budou komunistické americké sankce, tak poroste a s tím i cena zemního plynu. Plyn z LPG je cca 2x tak vyšší. Aby jste z LPG dostali zemní plyn, tak jej musíte ohřívat, což jaksi je drahé. Helmuti na nordstreamu 1 plyn po redukci tlaku neohřívají a k nám proudí ruský plyn o teplotě těsně nad bodem mrazu. Dát tam LPG, tak to klesne pod 0 a zamrzá všechno, armatury atd... Jen blbeček chce LPG zbavený helia, které je hlavním produktem zkapalňování zemního plynu. LPG je odpad.

abc
20. prosinec 2020, 12:31

:-) Jasně že je proč by nám to jinak američani prodávali.

PetrV
20. prosinec 2020, 17:25

Protože kolonie

Carlos
20. prosinec 2020, 17:35

Aha, takže když nevíte coby, vytáhnete konspirace.

Tom
20. prosinec 2020, 21:09

Když se tak dívám na úvodní fotografii.To by nešlo použít mořskou vodu k ohřátí alespoň na nula stupňů?

Pavel
21. prosinec 2020, 00:28

Samozřejmě, že se žádné "ohřívání" nekoná, to si jen místní lidový rusák petrv potřebuje ventilovat svou frustraci, tak si cucá z prstu nesmysly. Zkapalněný plyn jde přes výměník, který teplo odebírá z mořské vody. Další zdroj energie není třeba.

PetrV
21. prosinec 2020, 07:10

Osobo, koukal jste se, jaká je teplota baltu v zimě? Čím to chcete ohřívat? V létě plyn nepotřebujete, potřebujete jej v zimě a pokud nemáte zásobníky plynu tak jste kde? V zadeli...

Asi do plynárenství neděláte, jinak by jste věděl.

Tom
21. prosinec 2020, 15:04

Teď by měla mít 7°C. Nevím, jak to dělají, ale teoreticky by to šlo. Chladivo za tryskou v tepelným čerpadle má také hluboké teploty pod nulou. Ale mimochodem, na takové ohřátí 1kg plynu nebude spotřeba ani 1%, pokud by jste to ohříval přímo plynem. V prvním stupni bych však volil předehřátí alespoň vzduchem, než se změní na plyn a dohřátí plynem, to už jsou promile, to nestojí za řeč. Ale fakt nevím, jak to dělají.

Pavel
21. prosinec 2020, 19:27

A díval jsi se, osobo, kolik litrů vody je v tom Baltu? Jinými slovy petrv netuší jakým způsobem funguje tepelný výměník. Pokud má Balt vyšší teplotu než jaké je teplota zkapalněného zemního plynu (což má), tak popírat odebírání tepla z moře může jen fyzikální analfabet.

Tom
20. prosinec 2020, 21:08

Když se tak dívám na úvodní fotografii.

To by nešlo použít mořskou vodu k ohřátí alespoň na nula stupňů?

Jirka Trn
22. prosinec 2020, 08:37

Šlo, pokud máš fůru času :))

Tom
23. prosinec 2020, 16:42

No, a nebo zvýším plochu, respektive, nekoupím víc výměníků. Nedokážu si představit situaci, kdy by bylo lepší ohřívat to plynem. Ohřívat plynem přímo plyn, přes jednu stěnu, to nezní moc bezpečně a přes další médium mi nezní o moc levněji, než přes jeden výměník ohřívat mořskou vodou,

Už jen k vůli bezpečnosti. To v takovým provozu musí být věc číslo 1.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se