IEA: Celosvětová poptávka po zemním plynu letos vzroste o 2,8 %

DomůKomoditní trhyIEA: Celosvětová poptávka po zemním plynu letos vzroste o 2,8 %

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by měla poptávka po zemním plynu v letošním roce meziročně vzrůst o 2,8 % a navrátit se tak na úroveň z roku 2019. O rostoucí poptávku se mají postarat především rozvíjející se trhy. 

IEA ve svém výhledu očekává, že celosvětová poptávka po zemním plynu letos meziročně vzroste o 2,8 %, což v absolutní hodnotě představuje přibližně 110 miliard m³ (pro lepší představu – 110 miliard m³ je například plánovaná roční přepravní kapacita plynovodů Nord Stream a Nord Stream II dohromady).

„Celosvětová poptávka po zemním plynu by se měla v roce 2021 zotavit z bezprecedentního poklesu v roce 2020,“ uvádí IEA.

Podle dat IEA poklesla celosvětová poptávka v loňském roce o 2,5 %, přibližně o 100 miliard m³, a jednalo se o největší meziroční pokles ve spotřebě zemního plynu v historii. Poptávku po zemním plynu pro rok 2021 vidí IEA na úrovni pohybující se okolo 4,021 bilionů m³.

IEA nicméně varovala, že předikované tempo růstu poptávky po zemním plynu zůstává značně nejisté v důsledku přetrvávajících obav nad vývojem pandemie COVID-19 a souvisejících opatření.

Zotavování poptávky a cen plynu

IEA se dále domnívá, že obnovení poptávky po zemním plynu nebude na všech trzích vypadat stejně.

„Předpokládá se, že rychle rostoucí trhy v Africe, Asii, Střední a Jižní Americe a na Středním východě budou v roce 2021 představovat asi 70 % růstu celosvětové poptávky. Vyspělejší trhy pak pravděpodobně uvidí plynulejší oživění, některé však mohou zůstat pod úrovní poptávky z roku 2019,” uvedla agentura.

Dalším faktorem, na který IEA upozorňuje ve svém reportu, je také vývoj cen zemního plynu. Ty se mají v letošním roce zotavit ze svých minim z roku 2020 a pohybovat se na vyšší cenové hladině.

Zotavení celosvětových cen plynu napomáhají také chladné fronty, které například letos v Asii v kombinaci s nízkým stavem zásob, nečekaným výpadkům v produkci a problémům na straně přepravy LNG zapříčinily rekordně vysoké ceny plynu

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují