Domů
Komoditní trhy
IEA: Poptávka po uhlí se po rekordním propadu příští rok zvýší

IEA: Poptávka po uhlí se po rekordním propadu příští rok zvýší

Globální poptávka po uhlí se po letošním rekordním propadu způsobeném koronavirovou pandemií příští rok zvýší o 2,6 procenta. Ve zprávě o situaci na trhu to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zájem o uhlí bude podle ní důsledkem oživení světové ekonomiky. Letos poptávka klesla o pět procent.

Mezi roky 2018 a 2020 se poptávka po uhlí podle agentury sníží o bezprecedentních sedm procent, respektive o 500 milionů tun. Kromě koronavirové krize má na tom svůj podíl i snaha zemí přejít k čistším formám energie.

„Před pandemií jsme na rok 2020 očekávali nízký nárůst poptávky, ale byli jsme svědky nejprudšího propadu spotřeby uhlí od druhé světové války,“ uvedl Keisuke Sadamori, který má v IEA na starosti energetické trhy a bezpečnost.

Spojené státy a Evropa by příští rok mohly vykázat první nárůst spotřeby uhlí za téměř deset. I tak ale bude spotřeba zhruba na úrovni roku 2019. IEA odhaduje, že se poptávka po uhlí do roku 2025 vyrovná přibližně na 7,4 miliardy tun.

V roce 2025 také obnovitelné zdroje energie předstihnou uhlí jako globálně nejvýznamnější zdroj elektřiny. Druhé místo na žebříčku primárních zdrojů energie pak zaujme místo ropy zemní plyn, poznamenal Sadamori.

Na stejné úrovni by se měla poptávka po uhlí udržet v klíčových asijských ekonomikách, případně se tam i zvýšit. Hlavní asijské trhy tvoří zhruba 75 procent globální poptávky.

Uhlí vytváří většinu emisí oxidu uhličitého. Vlády mnoha zemí světa mají teď snahu urychlit plán dosažení uhlíkové neutrality.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.