Katar a Shell podepsaly dva kontrakty na dodávky LNG do Nizozemska. Ty by měly pokračovat i po roce 2050
Společnosti QatarEnergy a Shell spolu podepsaly dva dlouhodobé kontrakty na dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG). Plyn bude dodáván do Nizozemska. Kontrakty jsou sjednány na 27 let a počínají běžet od roku 2026. Z toho plyne, že dodávky budou pokračovat i po roce 2050. Tedy v období, ve kterém mnoho členských států EU, včetně České republiky, avizovalo odklon od spalování tohoto paliva. Dříve tento měsíc Katar podepsal kontrakt s obdobnými parametry také s francouzským TotalEnergies.
Katar má ročně do rotterdamského importního terminálu na LNG dopravit až 3,5 milionů tun LNG, jak plyne z prohlášení katarské společnosti. Shell drží podíl v projektech, které dále rozvíjí těžební plynová pole, odkud bude plyn odebírán. Konktrétně jde o 6,25 % v North Field East (NFE) a o 9,375 % v North Field South (NFS).
„S potěšením oznamujeme uzavření dvou dlouhodobých kontraktů na dodávku a odběr LNG se společností Shell, které dále jednak posílí naši několik dekád trvající spolupráci, pak ale také strategická partnerství Kataru napříč světovým trhem. Není pochyb o tom, že nasmlouvané množství plynu podtrhuje stěžejní roli plynu v energetické tranzici a podpoří celosvětovou bezpečnost dodávek,“ prohlásil Saad Sherida Al-Kaabi, katarský ministr pro energetické záležitosti a zároveň výkonný ředitel QatarEnergy.
Ambice Kataru
Dříve v tomto měsíci podepsal Katar obdobný kontrakt také se společností TotalEnergies. V tomto případě bude LNG dodáváno do Francie. Jde nicméně rovněž o kontrakt na 27 let s roční dodávkou až 3,5 milionů tun s počátkem od roku 2026. Stejně jako Shell, tak i TotalEnergies drží podíl v projektech na rozvoj těžebních polí odkud bude plyn dodáván. Katar se netají svými ambicemi v plynárenském odvětví. Do roku 2029 plánuje mít na trhu s LNG 40% podíl.
Dále si lze povšimnout, že kontrakty přesahují rok 2050. Tedy rok, po kterém, jak v tomto týdnu avizoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, se má kromě dalších evropských států i ČR odklonit od spalování plynu. Podle mnohých expertů je však tempo dekarbonizace, tak jak jej vytyčila EU (včetně ČR), neproveditelné.
EU dříve uvažovala i o zákazu uzavírání plynových kontraktů přesahujících rok 2050. Už tehdy bylo ovšem jasné, že těžaři mají zájem uzavírat dlouhodobé kontrakty, aby si zajistili svou ekonomiku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se