Domů
Komoditní trhy
Komodity po invazi prudce zdražily, teď jsou mnohé levnější než před válkou
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Komodity po invazi prudce zdražily, teď jsou mnohé levnější než před válkou

Ceny komodit na světových trzích před rokem prudce zdražily v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vzhůru, nicméně v průběhu roku se situace stabilizovala a nyní jsou mnohé z nich pod předválečnými hodnotami. Komoditní index agentury Bloomberg, který mapuje vývoj cen 24 nejobchodovanějších komodit, stoupl v reakci na válku o 22 procent. Na první výročí konfliktu je v minusu pět procent, řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

„Za poklesem je více faktorů. Vedle slábnoucích efektů války a přizpůsobení trhu hraje důležitou úlohu zpomalující globální hospodářský vývoj. Vývoj na komoditních trzích naopak vylepšuje otevírající se Čína, který se rychle zbavuje politiky nulového covidu. Nelze zapomenout ani na růst komodit v očekávání válečného konfliktu. Na začátku války se tak už některé komodity nacházely výrazně výše než v předcházejících měsících,“ uvedl Tyleček.

Za poslední rok většina důležitých komodit ztrácí. Výrazný pokles zaznamenává zemní plyn. Nizozemský měsíční TTF kontrakt ztrácí 31 procent. Od srpna klesají z extrémů také ceny elektřiny. Roční kontrakt na německé burze ale meziročně stále roste o deset procent. Naopak cena ropy klesá. Brent zlevnil o 12 procent a texaský ropný benchmark WTI o 15 procent, dodal.

Extrémní pokles zaznamenává cena stavebního dřeva na chicagské burze, padá o 70 procent. Podle zpráv z trhu se uklidňuje situace se dřevem také v Česku, poznamenal Tyleček. Cena uhlí v Rotterdamu meziročně klesá o čtvrtinu, ovšem z maxim z března 2022 ztrácí dokonce 69 procent.

Také ceny průmyslových kovů vykazují meziročně nižší ceny. Nejvyššího poklesu z nejvíce obchodovaných kovů vykazuje hliník, jehož cena klesla o čtvrtinu. Měď zlevnila o osm procent.

Poklesy se nevyhnuly ani drahým kovům. „Od vypuknutí války na Ukrajině zlato zlevnilo o čtyři procenta na 1841 dolarů za unci. Maximum vykázal žlutý kov loni 8. března, kdy atakoval 2050 USD, na minimum k hranici 1600 dolarů se pak propadl na podzim,“ upozornil ředitel Gold.plus Martin Stránský. Stříbro od invaze ztratilo 11 procent. Výrazný pokles o 37 procent zaznamenalo palladium, platina klesla o 12 procent, doplnil manažer společnosti Golden Gate Pavel Řihák.

Rovněž u zemědělských komodit nastalo zlevnění, ale zdaleka ne tak výrazné jako v případě energií. Nejvíce klesá cena bavlny, a to o třetinu. Významný pokles předvedla také káva, o 22 procent. Cena pšenice klesla o čtyři procenta, naopak kukuřice o čtyři procenta zdražila. Většina indexů cen hnojiv po začátku války vystřelila vzhůru, nicméně rok od jejího začátku se ceny nacházejí většinou na nižších úrovních. Americký index cen hnojiv Urea klesl meziročně o 40 procent, upozornil Tyleček.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se