Domů
Komoditní trhy
Lipská burza EEX je připravena na možný tvrdý Brexit

Lipská burza EEX je připravena na možný tvrdý Brexit

První letošní jednání Burzovní rady EEX (Exchange Council of the European Energy Exchange) se neslo zejména ve znamení příprav na Brexit. Rada rovněž řešila podmínky transparentnosti stanovené v regulaci MiFIR II a také budoucí vyřazení futures produktu Phelix DE/AT.

Britský regulatorní orgán zodpovědný za dohled nad finančními trhy, Financial Conduct Authority, FCA), udělil od 19. 2. 2019 německé EEX status Uznávané zahraniční burzy (Recognised Overseas Investment Exchange, ROIE). Pro EEX to znamená možnost dalšího působení ve Spojeném království, bez ohledu na výsledek Brexitu. Celkem tento status mimo EEX obdrželo dalších 13 burz.

Podobný status byl udělen i clearingovému domu EEX (European Commodity Clearing, ECC). Oproti FCA jej ale uděluje britská centrální banka (Bank of England) a je limitován pouze na 3 roky. Centrální banka toto období ovšem může postupně navyšovat o 12 měsíců. Celkově byl tento dočasný status přiznán 49 clearingovým housům v rámci celého světa.

EEX se dále v úzké spolupráci se svými členy připravuje na možné regulatorní dopady Brexitu v podobě směrnice 2014/65/EU o trzích finančních nástrojů (MiFID II). Možným problémem by tak  mohl být například stav a nakládání s centrálním registrem v rámci EU ETS.

Další aktivity EEX se vztahují k vyhovění nařízení 600/2014, o trzích finančních nástrojů (MiFIR II), která stanovuje podmínky, za kterých burza má zajišťovat předobchodní transparentnost pro své obchodní systémy. Pro EEX to tak vyvolává nutnost částečně upravit obchodní podmínky a reflektovat tyto požadavky v technickém zabezpečení své infrastruktury.

Novinkou je i postupné ukončení podpory produktu Phelix DE/AT

Z důvodu rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je současný futures produkt Phelix DE/AT méně atraktivní a výrazně se snižuje počet v něm otevřených pozic. Tržní aktivita se následkem tohoto rozdělení přesouvá do samostatných německých (Phelix DE) a rakouských (Phelix AT) futures produktů.

Pro Rakousko to navíc znamená navýšení cen silové elektřiny. Vzhledem k snižující se likviditě na Phelix DE/AT to bude znamenat budoucí odstranění produktu z nabídky EEX. Současné pozice by ale neměly být zasaženy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.