Domů
Komoditní trhy
Náklady na přepravu a dodávku LNG z USA mohou být poprvé podrobeny tvrdé zkoušce

Náklady na přepravu a dodávku LNG z USA mohou být poprvé podrobeny tvrdé zkoušce

Odběratelé zemního plynu v Asii platí poprvé za několika let za zemní plyn méně než jejich evropské protistrany.  Jedním z důvodů je rozmach transportu zkapalněného zemního plynu (LNG), který z kraje tohoto týdne srazil ceny hlavního asijského indexu pod ten evropský.

Dodávky zkapalněného zemního plynu na JKM (Japan/Korea Marker) se uzavíraly pro květnový kontrakt z kraje tohoto týdne na ceně 4,73 USD/MMbtu (odpovídá 14,20 EUR/MWh), jedné z nejnižších hodnot za poslední tři roky a méně než poloviční hodnotou v porovnání s říjnem loňského roku. Obdobné kontrakty se na TTF uzavíraly na ceně 14,65 EUR/MWh.

„Tohle je součástí tržní rovnováhy. Zvlášť pokud vezmeme do úvahy množství projektů, které jsou v USA uváděny do provozu,“ komentoval situaci Sanira Tennakoon, konzultant ze společnosti AME Research.

V loňském roce narostly globálně dodávky LNG přibližně o 9 % na hodnotu 434 miliard kubických metrů, přičemž zhruba polovina nárůstu pochází z australských zařízení. V letošním roce se očekává nárůst dodávky o dalších 35 milionů tun v důsledku uvedení nových zařízení do provozu, z čehož přibližně polovina nárůstu bude z USA.

Zmíněný pokračující růst nabídky zemního plynu spolu se snižující se poptávkou v jarním období mají za následek, že ceny zemního plynu se dostaly pod tlak a na hodnoty, které dle Saula Kavonice, ředitele výzkumu ropy a zemního plynu ve společnosti Credit Suisse v Austrálii, již znepokojují exportéry LNG v USA.

„Náklady USA na přepravu a dodávku LNG mohou být poprvé otestovány,“ pronesl Kanovic.

Dopad počasí

Mírné počasí v Asii a Evropě během této zimy potlačilo poptávku.

Teploty v oblasti největšího a třetího největšího importéra LNG, Japonska a Jižní Koreje, se během zimy pohybovaly značně nad normálovými teplotami.

Cyklóny Veronica a Trevor, které ohrožují produkční kapacity v Austrálii, mohou krátkodobě podpořit ceny LNG na asijském trhu v závislosti na případné délce výpadku dodávky.

Situace v Evropě

Analytici z londýnské společnosti Energy Aspect uvedli, že přibližně zdvojnásobené objemy dodávky LNG v porovnání s loňským rokem dostávají plyn pod tlak a zapříčinily společně s očekávanou reakcí z ruské strany pokles cen.

„Ruský export by musel stlačit ceny na TTF na 4 USD/MMbt (odpovídá 12,30 EUR/MWh), aby přestaly proudit tankery s LNG z USA vzhledem k letní cenové křivce v lokaci Henry Hub odpovídající 2,9 USD/MMbt,“ pronesla agentura v komentáři o dění na trhu s plynem.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.