Domů
Komoditní trhy
Nové německé futures zaznamenaly rekordní měsíc, enormní nárůst i na EUA

Nové německé futures zaznamenaly rekordní měsíc, enormní nárůst i na EUA

Německé futures kontrakty (Phelix-DE) zaznamenaly nejvyšší objem obchodů od svého uvedení na trh. Celkem se v letošním srpnu zobchodoval objem 22,9 TWh. Výrazně více se obchodovaly i emisní povolenky, kterých se oproti srpnu loňského roku zobchodovalo o 150 % více.

Nové německé kontrakty uvedené v letošním roce na lipskou burzu jsou poměrně oblíbené, i přes letní měsíce jejich obchodní objem dosáhl nového maxima. Přitom byl tento kontrakt uveden na trh teprve v dubnu letošního roku. Částečně se jedná o reakci na očekávané rozdělení německo-rakouské obchodní zóny.

Rozdělení společné zóny je prozatím plánováno na říjen roku 2018, i proto již nyní část obchodníků u kontraktů na rok 2018 volí separátně buď kontrakt pro německou nebo rakouskou zónu.

Obliba kontraktu je dobře patrná i z postupného nárůstu obchodovaného objemu, zatímco v květnu se zobchodovalo „pouze“ 8 TWh elektrické energie, v červnu to bylo již 12 TWh a v červenci 15 TWh. V tomto měsíci se jedná o nejvýraznější posun, celkem o více než 50 %.

Nicméně celkový objem zobchodované elektřiny klesl o cca 10 % na celkových 179 TWh.

Naprosto opačný trend se dá pozorovat na trhu s emisními povolenkami, oproti loňským 33 milionům tun se letos zobchodovalo celkem 86 milionů tun emisí. Vyšší obchodní aktivita zřejmě souvisí i s přicházející reformou emisního obchodování, další jednání o budoucí podobě trhu s emisními povolenkami má proběhnout již v polovině tohoto měsíce.

Vyšší objem povolenky se promítl i do její vyšší ceny. Od počátku července vzrostla z hodnot pod úrovní 5 EUR za tunu a před koncem srpna se obchodovala za 6 EUR/t. Nicméně první zářijový obchodní den se povolenka opět podívala pod hranici 6 EUR a uzavřela na EEX na ceně 5,8 EUR/t.

var options = { "chart": { "type": "column", "backgroundColor": "rgba(255, 255, 255, 0.02)" }, "title": { "text": "Objem Phelix-DE kontraktů na EEX" }, "yAxis": { "title": { "text": "[TWh]" } }, "xAxis": { "type": "category" }, "series": [ { "index": 0, "name": "Phelix DE", "color": "#20a9c7", "data": [ [ "Květen", 8.1 ], [ "Červen", 12.2 ], [ "Červenec", 15 ], [ "Srpen", 22.9 ] ] } ] }; Highcharts.chart("chart", options);

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Geoffrey
5. září 2017, 11:47

Opravdu se zobchodovalo 33t a 86t emisí CO2? 1t = 1 povolenka... To teda nejsou velké obchody :-)

Martin Voříšek
5. září 2017, 20:04

Uff! To by bylo opravdu málo, již je to opraveno na správné miliony tun. Díky za postřeh, MV

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se