Domů
Komoditní trhy
Nové německé futures zaznamenaly rekordní měsíc, enormní nárůst i na EUA

Nové německé futures zaznamenaly rekordní měsíc, enormní nárůst i na EUA

Německé futures kontrakty (Phelix-DE) zaznamenaly nejvyšší objem obchodů od svého uvedení na trh. Celkem se v letošním srpnu zobchodoval objem 22,9 TWh. Výrazně více se obchodovaly i emisní povolenky, kterých se oproti srpnu loňského roku zobchodovalo o 150 % více.

Nové německé kontrakty uvedené v letošním roce na lipskou burzu jsou poměrně oblíbené, i přes letní měsíce jejich obchodní objem dosáhl nového maxima. Přitom byl tento kontrakt uveden na trh teprve v dubnu letošního roku. Částečně se jedná o reakci na očekávané rozdělení německo-rakouské obchodní zóny.

Rozdělení společné zóny je prozatím plánováno na říjen roku 2018, i proto již nyní část obchodníků u kontraktů na rok 2018 volí separátně buď kontrakt pro německou nebo rakouskou zónu.

Obliba kontraktu je dobře patrná i z postupného nárůstu obchodovaného objemu, zatímco v květnu se zobchodovalo „pouze“ 8 TWh elektrické energie, v červnu to bylo již 12 TWh a v červenci 15 TWh. V tomto měsíci se jedná o nejvýraznější posun, celkem o více než 50 %.

Nicméně celkový objem zobchodované elektřiny klesl o cca 10 % na celkových 179 TWh.

Naprosto opačný trend se dá pozorovat na trhu s emisními povolenkami, oproti loňským 33 milionům tun se letos zobchodovalo celkem 86 milionů tun emisí. Vyšší obchodní aktivita zřejmě souvisí i s přicházející reformou emisního obchodování, další jednání o budoucí podobě trhu s emisními povolenkami má proběhnout již v polovině tohoto měsíce.

Vyšší objem povolenky se promítl i do její vyšší ceny. Od počátku července vzrostla z hodnot pod úrovní 5 EUR za tunu a před koncem srpna se obchodovala za 6 EUR/t. Nicméně první zářijový obchodní den se povolenka opět podívala pod hranici 6 EUR a uzavřela na EEX na ceně 5,8 EUR/t.

var options = {

"chart": {

"type": "column",

"backgroundColor": "rgba(255, 255, 255, 0.02)"

},

"title": {

"text": "Objem Phelix-DE kontraktů na EEX"

},

"yAxis": {

"title": {

"text": "[TWh]"

}

},

"xAxis": {

"type": "category"

},

"series": [

{

"index": 0,

"name": "Phelix DE",

"color": "#20a9c7",

"data": [

[

"Květen",

8.1

],

[

"Červen",

12.2

],

[

"Červenec",

15

],

[

"Srpen",

22.9

]

]

}

]

};

Highcharts.chart("chart", options);

Komentáře

(2)

Geoffrey

5. září 2017, 11:47

Opravdu se zobchodovalo 33t a 86t emisí CO2? 1t = 1 povolenka... To teda nejsou velké obchody :-)

Martin Voříšek

5. září 2017, 20:04

Uff! To by bylo opravdu málo, již je to opraveno na správné miliony tun. Díky za postřeh, MV

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.