Domů
Komoditní trhy
Plynovodem Jamal přestal téct ruský plyn na západ, příčina není jasná
Jamal LNG. Zdroj: http://yamallng.ru

Plynovodem Jamal přestal téct ruský plyn na západ, příčina není jasná

Komoditní trhy
13 komentářů
30. říjen 2021, 15:03
ČTK

Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal směrem na západ se dnes zastavily, vyplývá z dat provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Agentura Interfax uvedla, že tok plynu byl přesměrován opačným směrem – ze západu na východ. Příčiny nejsou jasné.

Jak dlouho tento stav potrvá, se zatím neví, poznamenala agentura Reuters. Nikdo z ruské, státem ovládané společnosti Gazprom se k věci zatím nevyjádřil.

Dodávky plynu z Ruska se ostře sledují v situaci, kdy ceny této suroviny v Evropě strmě vzrostly. Na vině je více faktorů, zejména ale vyšší poptávka po pandemii a nízké zásoby.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a někteří europoslanci obviňují Gazprom, že nedělá dost pro zvýšení dodávek do Evropy. Ruský plynárenský gigant ovšem tvrdí, že vždy dodržuje své smluvní závazky, což potvrzují i jeho odběratelé v jižní a západní Evropě. Ti si žádné dodatečné dodávky plynu v době nejvyššího růstu cen od Gazpromu neobjednali, ukázal říjnový průzkum agentury Reuters.

Plynovod Jamal přivádí ruský plyn přes běloruské a polské území do Německa. Jeho kapacita je až 33 miliard metrů krychlových ročně. Loni vypršela platnost smlouvy mezi Ruskem a Polskem týkající se tranzitu suroviny, ale Gazprom si může objednávat přepravní kapacitu v aukcích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
feliz navidad
30. říjen 2021, 20:37

Není příčinou stav, kdy odběratelé v Německu čekají na oznámené zvýšení dodávek Gazpromu po 8.11. s očekáváním výrazného poklesu ceny a proto není poptávka po plynu za současné vyšší ceny? "V současné době neexistuje žádná poptávka po tranzitu plynu do Německa," uvedl mluvčí polského provozovatele plynárenské sítě Gaz-System v e-mailovém prohlášení.

frank
30. říjen 2021, 21:30

Přesně, před 12 dny Němci, kvůli teplejšímu počasí nepoptali žádný spotový plyn v aukci Gazpromu...

feliz navidad
30. říjen 2021, 20:43

Gazprom uvedl, že požadavky zákazníků v Evropě byly splněny. Dodal, že kolísání poptávky po ruském plynu závisí na skutečných potřebách kupujících.

Mluvčí polského státem kontrolovaného PGNiG (PGN.WA) uvedl, že toky z východu jsou mnohem nižší než obvykle, ale Polsko stále dostává částky v souladu s jeho smlouvou.

Chápu to tak, že bylo dodáno co si zákazník objednal a o další plyn není ze strany Německa zájem.

RC
30. říjen 2021, 22:21

Důvod je přeci vidět. Polsko je nyní zásobováno z NorthStream1, kde už není prostor pro další navýšení.

Dluhy s Běloruskem, Američané na Ukrajině a Gazprom nenakupuje v aukcích přepravní kapacitu neb spoléhá a NorthStream2.

Milá Evropo, chceš navýšit dodávky plynu ? Podepiš NS2 a vykašli se Američany na Ukrajině.

Martin
30. říjen 2021, 23:22

Jestli se někdo nesnaží zase vyvolat paniku na trhu a tím způsobit opětovný růst cen nebo hledat senzaci tam kde není.

Od středy spotové ceny plynu a nejbližších měsíců klesly z cca 95 EUR/MWh až k pátečním 60-ti EUR/MWh.

Koukal jsem na Kapušany a tam je denní průtok ponížen z 815 GWh/den na 700 GWh/den. Ale když se dívám na aktuální spotové ceny tak jsme v rozmezí 65 - 67 EUR/MWh ...

Takže je to docela zvláštní, pže na takovou zprávu by trh určitě okamžíte reagoval raketovým růstem ....

Ivan Novák
31. říjen 2021, 09:35

Rusové bývají dobří v matematice a fyzice, jev zvaný netlumené oscilace jim jistě není neznámý. Jako konečný zákazník doufám, že "naši" obchodníci ho znají taky (a jestli ano, neskončí u toho, že jen nastaví automat počítající cenové vzorečky na trvalý růst rizikové prémie).

Jaroslav Loudil
31. říjen 2021, 10:29

Letošní výkon větrníků v Evropě byl slabý a jeho výpadek musely nahradit plynové elektrárny. Tím se nám před zimou vyprázdnily plynové zásobníky. A jestliže už v této době , kdy se % naplnění zásobníků snižovalo = léto, nebyl požádán Gazprom o navýšení podzimních a zimních dodávek, pak je viník současné zapeklité situace známý = energetici a politici EU.

P.S. Když budu v domku topit uhelným kotlem a před zimu si neobjednám dostatečné zásoby uhlí, bude vina na - "Uhelných skladech" či na mé straně ??

feliz navidad
31. říjen 2021, 13:07

To zřejmě záleží na tom, komu ty "uhelné sklady" patří. Pokud Rusku, tak je vina s největší pravděpodobností na jejich straně. Pokud ovšem patří někomu jinému, tak si za to zcela logicky můžete sám.

PetrN
31. říjen 2021, 11:08

DOTAZ na redakci - prosím, máte zde nějaký komplexnější článek na téma ne/dodávek zemního plynu za poslední měsíce?

Zajímá mě celkový obrázek, když odhlédneme od jednoho spíše méně významného státu lidnatého zhruba jak Mexiko, ekonomicky výkonného zhruba jako Itálie a Portugalsko.

Protože mě zajímá jak probíhají dodávky plynu do Evropy také z jiných regionů světa, zejména jestli se k agresi GAZPROMu připojili i další dodavatelé zemního plynu:

Když si vezmu popis situace v Německu, tak ZATÍM problémy způsobuje akorát ta část dodávek, kterou má pod palcem GAZPROM viz článek ze ZDF(tecka)de: Bütikofer: "Putin nutzt Gas als Energiewaffe" ...

"DOTAZ: Jak plné jsou zásobníky plynu Gazpromu v Německu?

ODPOVÉĎ: Tam jsou věci opravdu zajímavé: 25 procent naší skladovací kapacity patří Gazpromu. Opravdu si musíte položit otázku, zda bylo moudré dát jim takový vliv. Ale využití zásobníků plynu Astora a Peissen, dvou velkých zásobníků plynu Gazpromu, je 20 nebo 40 procent, zatímco míra využití téměř všech ostatních zásobníků plynu je 90 nebo 95 procent."

Protože když se člověk podívá na neúplné statistiky, tak je zarážející ten rozdíl, kdy spousta plynových zásobníků ve Francii, Itálii, České republice je plných na cca 90%. Což je o dost víc, ve srovnání s cca 70% naplněním v Německu, které funguje pomocí sítě početných plynových zásobníků na importovaný zemní plyn.

Dle https://agsi.gie.eu/

V čem je rozdíl?

Vypadá to, že např. velké plynové zásobníky v Německu, které jsou kontrolovány GAZPROMEM jsou naplněny z 20% resp. z 40%. Na rozdíl od jiných plynových zásobníků v Německu (patrně nezávislých na GAZPROMu), které jsou naplněny z cca 90%....

Jan Budín
31. říjen 2021, 14:53
Ivan Novák
31. říjen 2021, 15:43

Pane Budíne, perfektní zpráva, díky. Je to ale bohužel smutné čtení, jak jsme si postavení Evropy jako odběratele globálních přebytků LNG, což vytvářelo nízký strop pro ceny z potrubí, sami pokazili, a že k návratu od mimořádných cen budeme potřebovat štěstí - mírnou zimu, dobrou výrobu z vlastních zdrojů (nejen z větru, ale i uhelných a JE, dodávám), žádné poruchy u nás a odstranění známých i snad skrytých potíží u všech potenciálních dodavatelů, a jejich ochotu normálně obchodovat.

feliz navidad
31. říjen 2021, 15:47

Jakou konkrétní agresi Gazpromu máte na mysli? Všichni evropští odběratelé potvrdili, že Gazprom smluvní závazky plní. Další plyn navíc neteče proto, že si jej nikdo neobjednal. Z jakého důvodu by měl Gazprom plnit pronajaté zásobníky, pokud nemá pro uskladněný plyn zajištěný odběr?

Mám to chápat tak, že pokud nedodám zboží, které si nikdo neobjednal, chovám se agresivně???

Čestmír Berka
31. říjen 2021, 12:10

25.10.21 Kišiněv (Reuters) - Moldavsko v pondělí nakoupilo 1 milion metrů krychlových zemního plynu prostřednictvím výběrového řízení od Polska ve zkušebním nákupu za účelem diverzifikace dodávek energie v zemi, uvedla vláda.

A sobota:

Vicepremiér Andrej Spinu v sobotu uvedl, že Moldavsko bude v listopadu platit zhruba 450 dolarů za 1000 metrů krychlových ruského plynu.

„Cena bude do budoucna klesat v závislosti na ceně plynu na burzách. Za současných podmínek zaplatíme polovinu tržní ceny a méně, než jsme zaplatili v říjnu,“ napsal Spinu na svém Facebooku. Řekl, že Gazprom přijal cenovou formuli navrženou moldavskou stranou.

Cena, kterou Moldavsko zaplatí v listopadu, je vyšší než 128,5 dolaru, které platí Bělorusko, ale mnohem nižší než současná cena v evropských centrech.

Jednou z klíčových otázek kolem jednání, která přinesla novou dohodu, byl dluh Moldavska za předchozí dodávky plynu, který Rusko odhaduje na zhruba 709 milionů dolarů.

Spinu řekl, že moldavská vláda a Gazprom se dohodly na auditu dluhu v příštím roce a na vyjednání splátkového kalendáře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se