Porovnání aktuálního stavu na trhu se zemním plynem - Asie a Evropa

DomůKomoditní trhyPorovnání aktuálního stavu na trhu se zemním plynem - Asie a Evropa

Asijské spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) se na začátku tohoto týdne, téměř po dvouměsíčním poklesu nové poptávky, zvýšily vzhledem k možnosti uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou. Evropské trhy s plynem mezitím sledovaly vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou o tranzitu plynu.

Průměrná cena LNG pro lednovou dodávku do severovýchodní Asie se pohybovala okolo 5,65 $/mmBtu (přibližně 19,3 $/MWh), což značí nárůst oproti předchozímu týdnu o 15 centů. Únorová cena se pohybuje okolo 5,50 $/mmBtu (přibližně 18,8 $/MWh). Cena zemního plynu na německém NCG se na začátku tohoto týdne pro měsíc leden pohybovala okolo 14,21 EUR/MWh, pro měsíc únor pak okolo 14,54 EUR/MWh.

Situace v Asii

„Na trhu byl po dlouhou dobu medvědí sentiment, takže nyní si lidé začínají pravděpodobně uvědomovat, že ceny spadly až příliš na to, aby nenakoupili,“ uvedl asijský LNG trader.

Velká část poptávky byla od turecké společnosti Botas, která má v plánu nakoupit okolo 30 LNG nákladů v období od prosince do března.

„Důvodem (pro tendr) jsou jednoduše atraktivní ceny LNG, nikoli navýšení poptávky,“ prohlásili zástupci Botasu pro agenturu Reuters.

Dle tureckého tradera je cena ruského plynu z plynovodu dražší než spotová cena LNG přibližně o 3 $/mmBtu (10,24 $/MWh),  rozdíl se ale po prvním kvartálu roku 2020 snižuje.

Čína, druhý největší kupec LNG na světě, se mezitím vyrovnávala s vysokou úrovní zásob při slabé poptávce. Proto bylo 5-7 nákladů LNG přeprodáno. Dle zdroje prodávala především národní společnost CNOOC.

Situace v Evropě

Evropský trh se zemním plynem napjatě očekává, jak dopadne vyjednávání o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území. Podle nejnovějších zpráv se země na tranzitu plynu dohodly, ovšem doposud nebyly zveřejněny parametry dohody.

Tlak na pokles ceny zemního plynu na evropských burzách je dále umocněn predikcí nadprůměrných venkovních teplot.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují