Rozdíly v cenách plynu v EU loni klesly. Stále však byly vysoké
Po krizovém roce 2022, ve kterém se rozdíly v cenách zemního plynu mezi jednotlivými obchodními body v Evropě dostaly na bezprecedentní hodnoty, začaly v loňském roce opět ceny postupně konvergovat k nejvíce likvidnímu obchodnímu bodu TTF v Nizozemsku. Přibližování ceny pro český trh k ceně v Nizozemsku zpomalilo zavedení německého poplatku za tranzit plynu.
Ceny zemního plynu se ve většině evropských zemí vrátily díky poklesu poptávky, vysoké naplněnosti plynových zásobníků a růstu importu zkapalněného zemního plynu do Evropy na hodnoty vídané před propuknutím energetické krize vyvolané invazí Ruska na Ukrajinu.
Kromě cen zemního plynu v zemích Evropské unie klesají postupně také rozdíly mezi cenami zemního plynu na jednotlivých trzích. Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) ve svém nedávném reportu k situaci na trhu se zemním plynem v EU zveřejnila analýzu, podle které dosahovaly v roce 2022 rozdíly mezi cenou plynu na nejlikvidnějším obchodním bodě TTF a ostatními trhy poměrně často i více než 10 EUR/MWh.
V roce 2023 se nicméně situace uklidnila a ceny zemního plynu napříč EU se začaly opět k ceně v NIzozemsku přibližovat. Nejvíce se přiblížila tradičně cena plynu v německém obchodním bodě THE, na kterém byl po většinu roku plyn dražší o méně než 1 EUR/MWh.
Rozdíl mezi spotovými cenami zemního plynu ve vybraných evropských obchodních bodech a nizozemském TTF. Zdroj: ACER
Aktuálně se cena plynu s dodávkou následující den (tzv. spotová cena) pohybuje na obchodním bodě TTF kolem 30 až 35 EUR/MWh a cena v dalších obchodních bodech po Evropě se většinou neliší o více než 3 EUR/MWh. Například cena na českém bodě CZ-VTP činila v pondělí 33,525 EUR/MWh, zatímco na nizozemském bodě TTF byla cena 31,75 EUR/MWh.
Většímu přiblížení ceny v ČR a Nizozemsku brání poplatek za přepravu plynu, který vybírá Německo za účelem pokrytí nákladů, které vznikly z důvodu plnění zásobníků plynu v roce 2022. Zavedený byl loni v říjnu a od té doby se jeho výše více než ztrojnásobila.
Uvedený poplatek kritizuje vícero zemí Evropské unie včetně České republiky. Podle zpravodajské agentury Reuters Evropská komise zřejmě vyslyší volání kritiků a zahájí kroky proti tomuto poplatku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se