Domů
Rychlé zprávy
Český ministr průmyslu v Berlíně jednal o německém poplatku za tranzit plynu
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Český ministr průmyslu v Berlíně jednal o německém poplatku za tranzit plynu

Rychlé zprávy
Bez komentáře
20. březen 2024, 09:28
ČTK

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera v Berlíně jednal o ekonomických a bezpečnostních důsledcích německého poplatku za tranzit a ukládání zemního plynu. Česko má proti poplatku výhrady, neboť podle něj neodpovídá dohodám o solidaritě. Síkela řekl ČTK, že s tajemníkem německého ministra pro energetiku Stefanem Wenzelem na okraj konference o energetické transformaci hovořil také o českém zájmu o německé pobřežní terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG).

„Diskutovali jsme o tranzitním poplatku za plyn, otázkách konektivity plynu i elektřiny a o tom, co můžeme ještě udělat pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky,“ řekl Síkela.

Německý poplatek, jehož výše činí 1,86 eura (47 Kč) za megawatthodinu, kritizuje vícero zemí Evropské unie, neboť prodražuje plyn dodávaný přes Německo. Vedle Česka jsou to mimo jiné Rakousko, Polsko, Maďarsko a Slovensko. Záležitosti se věnuje i Evropská komise.

LNG tanker
Ilustrační foto

Síkela s Wenzelem jednal i o terminálu na LNG v severoněmeckém Stade a o dokončovaném terminálu v rujánském přístavu Mukran. Česko si ve Stade od roku 2027 zajistilo dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby, a zajímá se rovněž o Mukran.

„Hovořili jsme o našem zájmu využívat německé terminály na LNG, protože my moře nemáme. Zazněl Mukran a zaznělo Stade. Samozřejmě jsme se shodli, že Německo jako země, která má přístup k moři, musí sehrát i roli pro ostatní země, které ten přístup nemají. To byla součást debaty o poplatcích za skladování a tranzit plynu,“ dodal Síkela.

Na konferenci se Síkela setkal se zástupci společnosti Siemens Energy. Tématem tohoto rozhovoru byly turbíny, zejména pak ty schopné již nyní spalovat vodík. Vodík považuje Evropa za klíčový zdroj energie pro přechod na bezuhlíkové hospodářství.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se