Domů
Komoditní trhy
Síkela: Opatření EU na boj s drahými energiemi by se mohla rozšířit
Vedení VVN

Síkela: Opatření EU na boj s drahými energiemi by se mohla rozšířit

Komoditní trhy
7 komentářů
25. září 2022, 16:12
ČTK

Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.

Podle Síkely se nyní diskutuje o tom, že by se zvlášť určovala cena pro plynové elektrárny, kde elektřina vychází kvůli vysoké ceně plynu nejdráž, a zvlášť pro ostatní levnější zdroje. To, o čem se teď jedná, je oddělení plynu a ostatních zdrojů. Cena by se počítala průměrem cen jednotlivých zdrojů a jejich objemem (podílem na celkové výrobě). Tím pádem by nastalo dramatické snížení cen. Takže by byl zvlášť trh pro energii z plynu a zvlášť pro jiné zdroje, například uhlí, uvedl Síkela.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) řekl, že podle něho tento návrh na půdě EU neprojde. Podle něj by se měl změnit systém určování cen na evropské burze a také alespoň dočasně zbavit výrobce elektřiny zátěže z emisních povolenek. Podle bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla to ale zachovává nefunkční systém evropské energetické burzy a model, který způsobil současnou krizi.

Komise před týdnem představila soubor návrhů, který počítá mimo jiné s využitím nadměrných zisků elektráren využívajících levnější zdroje než plyn a producentů fosilních paliv. Podle Bruselu by členské státy měly díky tomu získat přes 140 miliard eur (3,43 bilionu Kč). Unijní exekutiva navrhla také povinné pětiprocentní úspory elektřiny v nejvytíženějších hodinách, což má eliminovat nasazení drahých plynových zdrojů, které slouží pro pokrytí těchto špiček.

Podle Síkely je v návrhu také například průlomové zastropování cen energií pro domácnosti i pro malé a střední podniky, které umožní pomoc velkému množství firem, aniž by bylo porušeno unijní právo.

Síkela ale očekává, že při jednání v EU bude stanovena horní hranice pro kompenzace firmám i domácnostem na základě jejich předchozí spotřeby. „Formulace u domácností je, že by to nemělo být na úplně celou spotřebu, to znamená, že by tam měl být nějaký úsporný element,“ řekl s odkazem na předběžnou dohodu. V Česku to podle ministra půjde lehce, protože domácnosti už začaly s energiemi šetřit.

K podpoře českých firem Síkela uvedl, že podniky žádající příspěvek na energie v nižší výši nebudou dále prověřovány. „Kdo prokáže, že má zvýšené náklady na energie a bude žádat pouze o tu nižší částku, to znamená do 45 milionů korun na jeden subjekt, tak tam bude jakési zrychlené řízení,“ řekl ministr.

Na dva projekty, které by měly snížit závislost Česka na plynu a ropě z Ruska, vláda podle Síkely počítá téměř s deseti miliardami korun. „Osm miliard (korun) v tuto chvíli máme předběžnou představu na Stork II a zhruba miliardou a půl bychom se mohli vejít do rozšíření kapacity TAL,“ uvedl ministr. Plynovod Stork II by měl propojit Česko a Polsko, Transalpinský ropovod (TAL) přivádí do České republiky ropu z italského Terstu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
jetojanek
25. září 2022, 17:23

Ta fakturace úsporného tarifu jen do výše 80 % zní logicky, ale jak se to bude v praxi fakturovat, to bude velká kovbojka. Hádám, že vedoucí fakturací dodavatelů energií si už pletou provaz.

Petr prochaska
25. září 2022, 18:18

Přesně. Jak se bude posuzovat nové odběrné místo, jak když třeba loňskou zimu v bytě nikdo nebydlel, protože se rekonstruoval. 80% ze skutečné spotřeby z minulého roku nebo průměru minulých let.

Petr prochaska
25. září 2022, 18:19

Nebo jestli se to bude přepočítávat na m2 podle toho jestli se v bytě nebo domě svítí/vaří/topí.

energetik
25. září 2022, 19:44

V Praze už mají zase blackout a hasiči nestíhají vytahovat lidi z výtahů.

Na napájení elektroniky výtahu jeho odblokování brzdy a gravitační řízené samovolné spuštění o patro níže a odblokování dveří stačí akumulátor o kapacitě který je v dnešních mobilních telefonech. Proč je s tím neustále takový problém?

Xoor
26. září 2022, 09:25

Asi byste jim to měl jít ukázat...

Rejpal
25. září 2022, 23:17

Představne si chlápka co žije v domě sám a pak se ožení najednou má doma těhotnou manželku a pak dítě . Nebo jinak někdo topí tepelným čerpadlem, ale protože bude muset ušetřit tak rozdýmá svoje stará kamna na uhlí a zamoří půl obce. Někdo je zase celý den v práci , ale pak jde do důchodu a naopak někde bydlí manželé a jeden z nich umře. Podpora podle spotřeby je ošidná, ale lze se bavit o nějakém maximu na 1 odběrné místo , pokud například rodinným dům kde bydlí 1 člověk a má spotřebu 30MWh ročně asi to není v pořádku. Pokud by měla být spotřeba omezena pak podle počtu hlášených osob a druhu vytápění a tam jde nikdo hlášený není by měla být nulová.

Martin Prokš
26. září 2022, 07:12

Dobrý den,

Teď nevím jesli se tento výrok připisuje Benitovi, nebo Ádovi, ale bylo to nějak takhle: proč bychom měli znárodňovat? Pak bychom museli řídit každou jednu fabriku. Lepší je jim nastavit pravidla tak, že budou vyrábět to co chceme my, v objemech jaké chceme, za ceny jaké chceme a platit mzdy jaké chceme a oni si to sami s radostí zařídí. Jasou vlastníci.

Nebo tak nějak ale v tomto smyslu.

Proč mi to jen při čtení tohoto č lánku přišlo na mysl...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516