Domů
Komoditní trhy
Síkela: V zásobnících je miliarda metrů krychlových plynu, 30 procent kapacit
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Síkela: V zásobnících je miliarda metrů krychlových plynu, 30 procent kapacit

Komoditní trhy
5 komentářů
1. květen 2022, 14:07
ČTK

Zásobníky plynu v České republice jsou naplněny z 30 procent, což je k 1. květnu historické maximum. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Množství plynu v zásobách ke dnešku překročilo miliardu metrů krychlových. Ke konci měsíce by chtěl Síkela, aby byla plná polovina kapacity. Splní se tak podle něj plán, že zásobníky budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent, jak nařídil mimořádným opatřením.

Ministr také uvedl, že připravuje návrh zákona, podle kterého obchodníci, kteří nenaplní pronajaté kapacity zásobníků plynu, o ně přijdou, aby je mohl naplnit někdo jiný. Legislativní změnu chce předložit do konce května.

V minulém měsíci v zásobnících přibylo 550 metrů krychlových plynu. Účelem nákupů je zabezpečit dostatečné množství plynu před topnou sezonou a zabránit ekonomickým škodám, pokud by se zastavil tok plynu z Ruska.

Stát nakoupil na pokyn vlády také poprvé plyn pro státní hmotné rezervy. Síkela nechtěl uvést, kolik ho pořídil. Řekl, že půjde o desítky až stovky milionů metrů krychlových, které budou určeny jako „poslední rezerva“ pro domácnosti a kritickou infrastrukturu. Domácnosti a nemocnice by podle něj ale měly být dostatečně zásobeny i jen ze zásob povinně nakoupených obchodníky.

V případě zastavení toku plynu z Ruska by byl podle Síkely problém se zásobováním provozů na plyn náročných oborů, jakými jsou například chemický průmysl a sklářství. Ministerstvo podle něj má plán postupného odpojování výrob podle jejich závislosti na plynu.

Osmdesát procent kapacity bude představovat asi 2,8 miliardy metrů krychlových plynu. Na zimní období se připravují pravidelné kontroly stavu zásob. Podle exministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) okolní státy disponují většími zásobami. Potřeba je podle něj celkem devět miliard metrů krychlových plynu. Kritizuje také, že stát zásobníky pronajímá, neuvažuje o jejich nákupu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
petr
1. květen 2022, 22:27

Nákupy pro zásobníky je sice výborná věc, ale jen to zdraží dnes cenu MWh plynu a do budoucna i pak její "prodejní cenu"

Je však pravdou, že pokud to neuděláme, pak je to asi stejně rozumné jako jít na tůru do vysokých hor či rizikové oblasti a nemít uhrazenou zdravotní pojistku.

Poučením z tohoto by mělo být, už nikdy nevěřit Rusku a ani SRN jedni jsou hajzlové a druzí pod vidinou zisku zaprodali EU a nás dostali do průšvihu...

Turby
2. květen 2022, 07:59

Jen bych uvedl na pravou miru, ze Rusko stale dodava vsem kdo maji uzavreny smlouvy a skutecne zaplati. Z obchodniho hlediska jsou spolehlivi a nejistota vznika spise na strane EU.

Jiří Kelnar
2. květen 2022, 10:00

Nicméně se sluší uvést to, že jednostranně se snaží měnit měnu platby z Eur a dolarů na rubly, i když se k tomu uvádí platba v devizách na účet u Gazprom banky a ta si pak dle svého vlastního kurzu to předělává na rubly. Pořád to smrdí porušováním smluv. Kdyby to aplikovali na nové smlouvy, tak je to jejich věc, ale aplikují to na platné smlouvy.

Dokazuje to, že závislost na jedné zemi je cestou do pekel, ať je to plyn z diktátorského Ruska anebo čipy z Tchajwanu. Cílem je tedy co nejrychlejší snížení závislosti na ruském plynu.

hlpb
2. květen 2022, 11:02

přesně tak, problém je, že ruSSko uměle snížilo kurz rublu, aby platby v rublech byly pro ně výhodné. Aktuální kurz cca 70 rublů za dolar je nesmysl. Reálný kurz rublu je někde v rozmezí 120-150 rublů za dolar.

miro novak
2. květen 2022, 00:17

oni ti rusaci su nedoveryhodni, lebo nas na to neupozornovali 2x denne, ale iba 1.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516