Domů
Komoditní trhy
Spojené státy navýšily produkci ropy a zemního plynu i přes nepříznivé faktory
Těžba ropy v USA
Zdroj: Google.com

Spojené státy navýšily produkci ropy a zemního plynu i přes nepříznivé faktory

Rozvoj průzkumných vrtů na těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech za uplynulý rok a půl zpomalil, a to zejména v návaznosti na globální pokles cen. Neznamená to však, že došlo k snížení objemu produkce, což mělo za následek, že cena komodity zůstala pořád poměrně stimulovaná. O této skutečnosti informoval analytik trhu působící v zpravodajském portálu Reuters. 

I když těžební společnosti provedly méně průzkumných vrtů, dokázaly udržet kontinuální zvyšování produkce, a to prostřednictvím toho, že soustředily svoji pozornost spíše na lukrativní místa, která se vyznačovala větším potenciálem extrahovaného objemu ropy. Společnosti dále zefektivnily dobu vrtání a zaměřily se na delší horizontální úseky pro každý vrt.

Tato opatření překazila snahy Saúdské Arábie a dalších zemí v rámci OPEC⁺, které cílily na rychlejší čerpání světových zásob ropy a následné navýšení ceny.

Při těžbě plynu, která není tak ovlivněna  sdružením OPEC⁺, se projevil pokračující růst produkce a stabilizace cen, která se v reálných číslech drží na přibližně stejné hodnotě už tři dekády.

Otázkou však zůstává, jak dlouho bude možné pomocí zvyšování účinnosti vrtů udržet významný růst produkce bez zvyšování cen a navýšení počtu vrtů.

PRODUKCE ROPY

Americké futures kontrakty na ropu pro leden letošního roku dosahovaly v listopadu 2023 v průměru 77 USD za barel, což je pokles z maxima 121 USD v červnu 2022, po očištění o inflaci.

Pokles ropných futures vedl ke zpomalení vrtné činnosti s očekávaným zpožděním přibližně pěti měsíců, což odráží čas potřebný k dokončení vrtů, které v současnosti probíhají, a na vypršení krátkodobých smluv. Tento fakt se promítl i do poklesu počtu aktivních ropných plošin.  Koncem roku 2022 jich bylo v průměru 623, zatímco v listopadu 2023 klesl jejich počet na 498.

Produkce však nadále rostla a podle americké vládní agentury EIA v listopadu 2023 vytvořila nový měsíční rekord 13,3 milionu barelů denně (b/d).

I navzdory tomu se za prvních 11 měsíců roku 2023 zvýšila celková produkce řádově o 337 milionů barelů ve srovnání se stejným obdobím roku 2022.

Tyto faktory představují hlavní předpoklady pro stabilizaci cen ropy, které se držely kolem hodnoty 70-80 dolarů, přestože Saúdská Arábie a její spojenci několikrát uměle snížili svou produkci.

PRODUKCE PLYNU

Ceny futures kontraktu pro leden letošního roku po očištění o inflaci klesly v listopadu 2023 v průměru na 3,06 USD za milion britských tepelných jednotek z 9,24 USD v srpnu 2022.

Počet aktivních plošin klesl v listopadu na průměrných 117 z maxima 162 v září 2022. Na rozdíl od ropy se růst produkce zpomalil, i když ne tolik, jak by se dalo očekávat. Produkce  plynu se v listopadu 2023 vyšplhala na sezónní rekord kolem 100 miliard metrů krychlových.

Ceny plynu klesly výrazněji než ceny ropy, přičemž cenové signály hrají mnohem větší roli při obnově rovnováhy trhu.

Pokles produkce ze strany OPEC přitom dále zesílil tlak na snižování cen plynu. Tím, že ceny ropy byly uměle zvýšeny, udržely Spojené státy americké svoji produkci na vyšší úrovni a díky tomu navýšily i produkci plynu z ropných vrtů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Honza Nedvěd
3. únor 2024, 09:22

Ropa stojí 50 usd za MWh. Je lepší si vyrobit za podobnou cenu ee z fve a neživit ropné kartely.

Jan Stehlik
3. únor 2024, 11:19

To je prostě cena za stabilní dodávku. Spotřebitele jsou ochotni platit tuto cenu i když je tma a zima. Občasné zdroje jsou nespolehlivé.

intfor
3. únor 2024, 15:10

Mám to brát jako závaznou nabídku, že mi za tuto cenu dodáte domů FVE, která zvládne nepřetržitou dodávku?

Jiří Švarc
3. únor 2024, 12:10

5 miliard barelů ročně, to nemůže vydržet dlouho, zas tak obří zásoby nemají. Tipuju, že do 5 let uvidíme sešup dolů.

Pravoslav Motyčka
3. únor 2024, 13:17

Celková produkce ropy je v USA vyšší loni byla 17,7 mil barelů denně a to je jen těžba , další ropu produkují USA ze zemního plynu . Tím je překročena denní spotřeba cca 19,5mil barelů denně a k tomu USA vyvážejí cca 1,5mil barelů ropy denně. Podobně dramaticky vzrostla i produkce zemního plynu. USA je největším producentem ropy a plynu na světě a to vše díky ropným pískům a břidličnému plynu. Američanům tato těžba umožňuje financovat svojí Armádu z kterou napadají jiné země nebo financují proti nim války. Mají známé zásoby ropy na 12 let, plynu asi na 14 let. Udržet těžbu takto vysoko bude pro ně problém. To povede k úpadku jejich vojenské moci , dalším jejich nepřítelem je dekarbonizace v takovém světě už není pro silnou Ameriku místo, toto si uvědomil Donald Trump proto prosazoval pro USA výhodné pokračování fosilní energetiky. Rusko jako druhá největší světová velmoc je na tom ještě hůře Naopak pro Čínu je dekarbonizace cestou stát se supervelmocí , protože Amerika i Rusko budou vyřazeny. Čína si toto uvědomuje už dlouhou dobu , proto také tolik podporovala elektromobilitu , vypadá to , že dokáže přestavit svojí ekonomiku na mix OZE uhlí +jádro z velké části zhruba za 8 let. Pak se stane supervelmocí.

Jimi
3. únor 2024, 16:21

Tohle ted posila Vlad z Moskovie jako noty pro sve troly? :)

Pavel
3. únor 2024, 19:04

Jste mimo jak ta jedle. Maji ropy mraky a to hlavne v mexickem zalivu a jestli jim povoli tezit u pobrezi Floridy a Alasky tak jeste vic. Diky tomu ze nekolik poslednich let lamou rekordy v tezbe platite za naftu nejakych 36 kacek misto 60 co by chtel Putin a Saudi, kteri spolu omezuji tezbu. Ropy a plynu je jeste po celem svete hodne. Neco o tom vim 10 let jsem pracoval pro Transocean firma co vrta ropna pole offshore - na mori.

Jeste se podivejte co se deje v Guyana jak tam leti tezba ropy nahoru a to nemluvim o Venezuele, kde maji nejvetsi zasoby ropy na svete, ale protoze to jsou komousi a amateri v

jednom tak tam drou bidu s nouzi.

miro novak
4. únor 2024, 12:43

rozumna a realna analyza. Zial, my stojime na nespravnej strane barikady

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se