Reuters: Země Perského zálivu lobbují v USA proti izraelskému útoku na Írán
Arabské státy Perského zálivu lobbují ve Washingtonu a snaží se zabránit izraelskému úderu na íránská ropná zařízení. Mají obavy z případných útoků na vlastní ropná zařízení ze strany proíránských skupin, pokud by konflikt mezi Izraelem a Íránem eskaloval. S odvoláním na tři zdroje z vládních kruhů těchto arabských států o tom informovala agentura Reuters.
Obavy souvisejí s prohlášením Izraele, že Teherán tvrdě zaplatí za útok z 1. října, při němž Írán na Izrael vypálil přes 180 balistických střel. Írán odpověděl, že jakákoliv izraelská odveta povede ke zničující íránské odplatě. Další vyhrocení konfliktu v regionu vyvolává obavy nejen v zemích Perského zálivu, ale i ve Spojených státech. Útoky proti ropným zařízením by vedly k růstu cen ropy, což by mělo negativní vliv na americkou i světovou ekonomiku.
Státy Perského zálivu, včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru, Spojených státům oznámily, že odmítají využití svého vzdušného prostoru pro jakýkoliv izraelský útok na Írán. Týká se to přeletu letounů i vyslání balistických střel přes jejich území.
Tento krok arabských států přichází v době zvýšeného íránského diplomatického úsilí v zemích Perského zálivu. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v těchto dnech navštívil Katar a Saúdskou Arábii. Írán varoval Saúdskou Arábii, že nemůže zaručit bezpečnost jejích ropných zařízení, jestliže Saúdská Arábie poskytne Izraeli při útoku na Írán jakoukoliv pomoc. S odvoláním na nejmenovaného íránského diplomata to uvedla agentura Reuters. Příkladem může být úspěšný útok na saúdská ropná zařízení Abkajk a Churajs v roce 2019, kdy jemenští proíránští povstalci Húsíové na rafinerie patřící saúdské státní firmě Aramco vyslali drony.
Izraelská odplata za íránský raketový útok byla předmětem středečního telefonického rozhovoru mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bílý dům prohlásil, že hovor byl „přímý a produktivní“, nicméně žádné podrobnosti nebyly sděleny. Spojené státy však v minulých dnech Izrael nabádaly, aby si při eventuální odvetě počínal zdrženlivě, a Biden vyzval Izrael, aby si údery na ropná zařízení rozmyslel. Izraelský ministr obrany Joav Galant ve středu řekl, že izraelský úder proti Íránu bude „smrtící, přesný a především překvapivý“.
Nynější napětí mezi Izraelem a Íránem se vyhrotilo útokem z 1. října, kterým Írán reagoval na zabití svých spojenců izraelskými nálety – mezi těmito terči byli šéf palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja, vysoce postavený představitel íránských revolučních gard Abbás Nílforúšán či vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh.
Mohlo by vás zajímat:
Jak z téhle šlamastyky ven? Navýšit těžbu mimo Perský záliv, sekat jaderky na běžícím pásu jak číňané cvičky, elektrifikovat vytápění i dopravu a mezitím dovybavit panelama s baterií každou volnou střechu. Jinak se z tohodle začarovaného kruhu sponzoringu různých despocií/autokracií nevymaníme.
A proto v ČR budou stavet JE korejci, solary a baterky kupujeme z Číny.
Tak nevim jak jste to myslel, ale pripomenu nekolik let deklarovany nazor, ze JE jsou fuj a tak nema cenu jit studovat jaderne inzenyrstvi, nema to pracovni perspektivu, zavreme JE v nemecku, v rakousku ani nespustime... Tyto rozhodnuti udelal kdo? Ktere autokracie?
JE sice budou stavět Korejci, ale deklarují, že 60% bude od českých firem.
Z těch významnějších dílů třeba turbíny.
Pro energetiku je významný také korejský příslib přenosu technologie výroby spalovacích turbín k nám. Jednak je to v Evropě nedostatkové zboží, na které se čeká cca 5 let a za druhé i my je budeme brzo akutně potřebovat.
No a jestli korejci budou stavět i další JE v okolí, jak plánují, budeme dodávat díly i na export.
Ano, turbíny možná budou od "české" firmy Doosan. Ta je asi podobně česká jako je třeba Hyundai v Nošovicích.
A nebo jako Škodovka v Ml. Boleslavi. Firmy, které přispívají do státního rozpočtu nejvíce daněmi.
A ještě více do rozpočtu majitele, tj. do německého.
Ale zaměstnávají české lidi a platí jim výplaty.
Pořád lepší, než FV panely, střídače a akumulátory, kde jde vše rovnou do zahraničí.
Jaderné technologie také dodávají čistě české firmy. Třeba vnitřní vybavení reaktorů, potrubí, čerpadla, řídící systémy, aj.
...a úlitby ve výši 60% vývaru Westighousům se veřejně deklarovat nebude, počítám.
@jan Klimeš 12. říjen 2024, 12:28
Tato rozhodnutí udělaly demokraticky zvolené vlády.
Právě proto, že to nejsou despocie, kterým se vůle voličů lhostejná.
Navíc prostřednictvím té demokraticky zvolené španělské eurokomisařky nám budou ty stávající sovětské reaktory v EU již prohlášeny za anachronismus prostě. V opačném případě prostě nezbude, něž aby i spolková vláda odběratelům distribuovala ty zásuvky, jež jim doma odfiltrují tu toxickou energii z tuzemských VVER cде́ланыx в СССР.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se