20. duben 2026
Ropné výjimky a česká realita: Proč stále platíme miliardy Rusku?

Česká republika od začátku války na Ukrajině zaplatila za ruské energie pětapůlkrát více, než poskytla na pomoc Ukrajině. Zatímco u plynu se situace zdála být vyřešena, data ukazují, že dodávky v první polovině roku 2024 opět stoupaly. Ropný import se dlouhodobě pohybuje mezi 50 a 60 procenty. O bilanci české energetiky informoval zpravodajský server Politico.
Zpráva se datově opírá o zjištění studieCREA (Centre for Research on Energy and Clean Air), která udává, že Česká republika od začátku ruské invaze, tedy 24. února 2022, zaplatila za ruskou ropu a plyn více než 7 miliard EUR, což Rusku přineslo daňové příjmy ve výši více než 2,3 miliardy EUR. Pro srovnání, Ukrajina podle dat Kielského institutu pro světovou ekonomiku (IfW Kiel) obdržela za stejné období pomoc ve výši 1,24 miliardy EUR.
Prémiový obsah
Zbytek článku je dostupný pouze pro předplatitele prémiového obsahu. Získejte přístup ke všem prémiovým článkům na oEnergetice.cz.
Mohlo by vás zajímat
23. duben 2026
23. duben 2026
30. duben 2026
10. červen 2026
17. červen 2026
18. červen 2026
20. červen 2026
Komentáře (6)
Jaký má smysl srovnávat množství peněz, za které si kupujeme něco pro nás potřebného, s penězi, které někomu věnujeme?
Já taky utratím k krámech za jídlo víc, než dám na charitu.
Smysl to má, když budete kupovat jídlo, kde se bude využívat dětská práce, a díky tomu je o 20% levnější a jako odpustek dáte něco na charitu pro děti. Proč rovnou nekoupit jídlo od vedle kde dětskou práci nevyužívají ?
Dětská práce by snad měla vadit rodičům těch dětí, ne? Proč to mám řešit já? Za ty děti můžou jít pracovat jejich rodiče.
Jejich rodina/země - jejich pravidla.
Super trefný komentár k článku
1) Neplatíme my, ale Poláci, protože v PKN Orlen "nám", tedy Čechům nepatří ani kohoutek od posledního ventilu.
2) A proč platí Poláci? Protože jsou kšeftaři od pánaboha a 20% sleva je 20% sleva, i když jsou největší rusohateři (rusofob se opravdu nehodí) v Evropě.
3) Nikdo není nucen kupovat levný benzín nebo levnou naftu od výrobců, kteří kupují od Rusů. Ať chodí pěšky! Je to zdravé a morální!!!
To sú aké pravidlá, že môj príspevok pridaný druhý je v poradí až piaty. Čas pridania príspevku, ktorý naväzoval na prvý príspevok tomu dosvedčuje.






