Domů
Komoditní trhy
V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Tureckem a Řeckem kvůli průzkumu těžby ropy a plynu

V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Tureckem a Řeckem kvůli průzkumu těžby ropy a plynu

V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

Turecko oznámilo plány na vyslání průzkumných lodí do sporných vod na východě Středozemního moře v úterý, řecké ministerstvo následně v noci na dnešek upozornění Ankary na operaci označilo za „nelegální“.

„Námořní jednotky jsou od (úterka) rozmístěny v jižní a jihovýchodní části Egejského moře,“ uvedl řecký zdroj agentury AFP, podle kterého jsou síly „připravené odpovědět na jakoukoli aktivitu“.

Do sporu se v úterý večer vložila německá kancléřka Angela Merkelová, která se podle řeckých a německých médií telefonicky spojila s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Hovory s lídry obou zemí potvrdila také mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová.

Podle zdrojů deníku Bild do sporných vod mířilo 18 tureckých vojenských plavidel, po telefonátu Merkelové však lodě změnily kurz.

Turecko a Řecko se o práva na nerostné bohatství na východě Středozemního moře přou dlouhodobě. Turecko mimo jiné minulý rok uzavřelo kontroverzní dohodu s Libyí, ve které si nárokuje vodní pásmo mezi libyjským a tureckým pobřežím v blízkosti Kréty. To se však částečně překrývá s oblastí, na níž si dělá nárok Řecko, jež dohodu odsoudilo. Výhrady proti memorandu měli i lídři dalších států Evropské unie.

Nynější konflikt se týká vod u řeckého ostrůvku Kastelorizo, který leží pouhé tři kilometry od jižních břehů Turecka.

Komentáře

(5)

Vladimir Smekal

17. srpen 2020, 22:11

Nějak postrádám informace o tomto konfliktu na ČT. Holt o tom co se nehodí do krámu se drží huba i kdyby byla válka na spadnutí.

St

23. červenec 2020, 18:55

Je to smutné až ostudné, že EU se nepostaví za svého člena Řecko a neukáže Turecku, kde je jeho místo.

Z těchto i jiných věcí je mi smutno a občas pochybuji o smyslu i smysluplnosti EU.

PetrD

24. červenec 2020, 07:35

Tohle je spíš na NATO, to se zabývá ochranou svých členů. Bohužel, v NATO jsou obě strany.

Bizon

24. červenec 2020, 13:25

Jo, Turecko je solidní trojský kůň kterého jsme si do NATO sami pozvali (respektive USA ho pozvali za studené války). Líbí se mi jak se vysmíváme Putinovi že s ním Turecko občas vydrbe, ale nějak zapomínáme že to my jsem s Tureckem v obranném paktu a musíme trpět že to hrají na obě strany a vydrbávají s náma...

Baton David

25. červenec 2020, 15:03

Brusel se tím bude zabývat na mimořádném summitu někdy na konci měsíce září, výsledkem by mohl být verdikt s instalací několika GW v offshore větrném parku a samozřejmě kontrola posádek lodí obou znesvářených stran zda posádky plní kvoty ohledně zastoupení žen a sexuálních a etnických menšin, také proběhne kontrola kantýn zda jsou banány správně zahnuty

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.