Vyjednávání a boj o poplatky za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu se chýlí ke konci

DomůKomoditní trhyVyjednávání a boj o poplatky za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu se chýlí ke konci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem prohlásil, že našli kompromis pro novou dohodu o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území.

Současná dohoda o tranzitu plynu končí 31. 12. 2019. V roce 2018 dosáhl tranzit zemního plynu přes ukrajinské území 86,8 miliard m³. V letošním roce v období od ledna do listopadu bylo přepraveno 81,5 miliard m³. V porovnání s rokem 2018 jde za stejné období o 3% nárůst.

Ukrajina získává na poplatcích za tranzit plynu přes své území zhruba 3 miliardy dolarů ročně. Ještě před setkáním obou prezidentů odhadovala Ukrajinská národní banka (NBU), že pro rok 2020 klesne tranzit plynu na 50 miliard m³, v roce 2021 na 30 miliard m³.

„Podle předpokladů NBU týkajících se makroekonomické prognózy se objemy tranzitu plynu mohou snížit z 90 miliard m³ v roce 2019 na 50 miliard m³ v roce 2020 a dále až na 30 miliard m³ od roku 2021. Přímé ekonomické ztráty, v porovnání s úrovní tranzitu v roce 2019, se rovnají 0,6 % HDP v roce 2020 a 0,9 % HDP v roce 2021 a dále,“ zní dle ukrinform v reportu NBU.

Dle ukrajinského prezidenta došlo při jednání, které proběhlo začátkem tohoto týdne v Paříži, ke kompromisu.

„Myslím, že najdeme něco mezi,“ uvedl Zelenskyj. Ukrajinský Naftogaz požadoval dlouhodobou, ideálně desetiletou, smlouvu s garantovaným množstvím plynu, naopak představitelé ruského Gazpromu si představovali smlouvu krátkodobou – jednoroční.

Ukrajina si je vědoma své pozice ve vyjednávání s Ruskem, kdy vzhledem k výstavbě nových plynovodů, Nord Streamu II a Turkstreamu, bude Rusko schopné využívat alternativní trasy pro transport svého plynu do Evropy.

„Rusko aktivně uvádí do provozu potrubí, pomocí kterých je schopno, vzhledem k jejich celkové kapacitě, v následujících letech úplně nahradit ukrajinský tranzitní systém,“ informovala NBU.

Otázkou tak nadále zůstává nejen délka kontraktu, ale také množství přepravovaného plynu přes Ukrajinu. Hodnota kontraktu Cal20 na německém NCG se však i přes tuto nejistotu, která podporuje růst ceny zemního plynu, dostala v průběhu tohoto týdne pod 15,5 EUR/MWh.