Domů
Komoditní trhy
Za elektřinu si lidé ročně připlatí i více než 1000 korun, odhadují analytici
Elektrické vedení

Za elektřinu si lidé ročně připlatí i více než 1000 korun, odhadují analytici

Za elektřinu si lidé ročně připlatí i více než 1000 korun, ceny vzrostou minimálně o desetinu. Důvodem je vývoj na velkoobchodních trzích, kde ceny energií znatelně rostou. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Trend podle nich lze tlumit aktivním zjišťováním nabídek na trhu a fixací současných cen smlouvou na delší časové období. „Doporučil bych si co nejdříve najít fixní cenu na co nejdelší období, tedy na tři roky. Potíž je jen v tom, že téměř všichni významní hráči již fixní produkty zdražili,“ uvedl analytik portálu TZB-info Jan Schindler.

Zatímco v prvním čtvrtletí byla podle Schindlera obvyklá cena elektřiny, tj. jen komodity bez DPH, kolem 1500 až 1600 Kč za megawatthodinu (MWh), v nových cenících není výjimkou cena přes 2000 Kč/MWh. „V případě plynu rok začínal s cenami kolem 600 až 700 Kč/MWh, v nových cenících je cena o 100 až o 200 Kč/MWh vyšší. Zvyšování cen plynu je mírnější, protože obchodníci v minulosti moc nezlevňovali,“ řekl ČTK analytik.

Energetický specialista společnosti Ušetřeno.cz Michal Les uvedl, že důvodem trendu je především vývoj cen emisních povolenek, které zdražují výrobu elektřiny. Domácnosti si podle něj mohou ročně za elektřinu připlatit i více než 1000 korun. „Tento rok bude ve znamení zdražování. U ceny elektřiny pro domácnosti očekáváme zvýšení cen přibližně o desetinu. U plynu zatím dodavatelé neohlásili zdražování. Vzhledem k vývoji cen na burze ale k tomu může velmi brzy dojít,“ dodal.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2022, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 65 eur (zhruba 1660 Kč) za MWh, meziroční nárůst činí více než 40 procent. Podobně meziročně vzrostla také cena plynu, která je aktuálně přes 21 eur (asi 567 Kč) za MWh.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor uvedl, že hlavní vlnu zdražování čeká ke konci tohoto roku – u takzvané silové elektřiny v průměru kolem 15 procent, u plynu do deseti procent. „Menší dodavatelé dokáží být velmi konkurenceschopní, nicméně často nemají tak silné finanční zázemí, které by jim umožnilo nákup energií s velkým časovým předstihem. Velké firmy budou více těžit z toho, že si energii na burze pro rok 2022 nakoupili částečně už loni za výrazně nižší ceny. Pro volbu dodavatele je ale rozhodující konkrétní nabídka bez ohledu na velikost firmy, rozhoduje cena a kvalita servisu,“ podotkl Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že s obnovou ekonomiky po covidu-19 je spojená větší poptávka po komoditách. „To se kromě elektřiny, ropy či mědi projevuje i na trhu se zemním plynem. Jsme tak svědky výrazného vzestupu burzovních cen, které se přenesou do koncových cen pro spotřebitele. Tím však zdražování nekončí. Lidé si připlatí i za nákupy automobilů, pohonných hmot, chemických látek, plastů, kovů, alkoholických nápojů, tabákových výrobků, vybraných potravin, nájmů a nemovitostí,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Josef
6. červen 2021, 15:30

Důvodem je zvýšení daní na el. energii přes zdražení povolenek. Odpovědní za to jsou politické strany co nechtějí referendum o našem členství v EU.

VK
6. červen 2021, 16:58

Velká Británie není v EU.

Přesto zavedla svůj systém UK ETS.

Na členství v EU bych to tedy nesváděl.

Josef
6. červen 2021, 18:06

Jenže my bychom ho nezavedli, zrušily bychom podporu OZE, vystoupily bychom s evropské jaderné agentury abychom si tady mohli zopakovat projet Temelín ( prý dnes "hrozně" nebezpečný) a cena el. energie by klesla na polovinu. Pak by se postavily laciné malé modulární reaktory české výroby pro výrobu tepla pro vytápění s nulovými náklady na palivo, protože to představuje vyhořelé palivo z našich JE, tím by se zajistila příjemná cena za vytápění bytů a domů milionům lidí z měst. Udělali bychom kvóty na dovoz kritického zboží jako jsou potraviny a energie, ale jinak by se náš trh plně otevřel všem státům světa a mohly bychom si koupit zboží bez cla a spolu se zrušením nesmyslných regulaci by to vedlo k efektivní ekonomice k tomu, že náš HDP na obyvatele by časem předhodil ten Rakouský a Německý. V současné době jsme asi 20 let v tvorbě HDP za Německem a protože rosteme podobně jako oni tak se na ně nedotahujeme.

Carlos
6. červen 2021, 22:34

Josefe, podívejte se do kalhot, tam najdete to co jste napsal. Vystupovat z EU jako odpověď na vnitřní problémy je zcela geniální myšlenka. EU může za to že chování vlády ČR vedlo k deseti ztraceným letům v energetice? EU může za neschopnost navýšení kapacity vedení a za hraní si se stavbou JE? Uvědomujete si že problémy z větší části působí nesmyslné chování v ČR která má koncepci na papíře a v reálu se jede akorát tak po nás potopa kdy se s odkazem na státní je dorážejí staré uhelky a budou dokud to půjde? Normálně fungující vláda by si třeba nechala udělat rešerše kolik je v zemi MVE nakolik využívají potenciál lokalit a jakou mají účinnost a pak navrhla řešení pro modernizaci. Víte, ono točit sto roků starý stroj využívající lokalitu z desetiny, nebo pětadvacet roků staré soustrojí s účinností kolem 70% a zase hluboko pod potenciálem lokality není moc cool a efektivní. Stejně tak by se vymýšlel program jak modernizovat VO a snížit zároveň světelné znečištění. Lampy mohou mít dnes každá vlastní výkonový regulátor který si poradí i se změnami pod nimi, světlem z výloh, změnou odrazivosti povrchu atd. Tam můžou být desítky, či stovky GWh ročně. A tak by se šlo dál, na každém rohu se kousek ušetří až do do kupy bude mít velký efekt.

Uvědomujete si že to co tu píšete o kvótách a zároveň otevření trhu je fantasmagorie? V momentě kdy uděláte kvóty na dovoz potravin, tak Vám okolí napaří cla na všechno i když ostatní věci budete umožňovat dovážet bez cla. A udělají to s gustem. Váš nápad by vedl leda tak ke zničení ekonomiky v ČR a zároveň k emigraci pár set tisíc lidí kteří fakt fangličkářství a další experimenty sanovat nehodlají.

P.S.

Než se začne nadávat zase na EU, Němce, nebo ufony ze Zeta Reticuly, no a nebo reptiliány, kteří nám to tu zase kazí. Problém ČR je v jejím absolutně chaotickém hraní si na něco co není a co neumí. S tím že náklady na české cesty jsou výrazně vyšší než udělat pitomý copy-paste fungujícího systému z jinama.

Jan Veselý
6. červen 2021, 22:50

A ještě by mu měl někdo prozradit to sladké tajemství, že většina obchodu ČR je právě s EU. Takže by v případě vystoupení stejně ČR musela dodržovat všechna pravidla a standardy EU, jinak by nic na trzích EU prodávat nemohla. A ztratila by hlas v jednání o jejich budoucí podobě.

Cimrmanologové tomu říkají trestání učitele učitelem. "Když mu žáci například nalili vodu do kalamáře, nepustil se Cimrman celý týden na krok z domu. Žáci měli v tu dobu volno, a tedy dostatek času, aby ho mohli litovat."

Josef
7. červen 2021, 21:29

Carlosy moje kalhoty nechte laskavě na pokoji, pokud tedy nejste 25 letá bloncka s trojkama což nepředpokládám. Být v EU je jako žít ve špatném manželství ono to nějak funguje, ale ne dobře a budoucnost to nemá. Naše energetika přešlapovala jen z toho důvodu, že jsme byli přinuceny udělat zákon po podpoře OZE , který ve výsledku zdražil el. energii o 1/3, ale zároveň snížil cenu silové elektřiny, což vedlo k duo efektu el. energie je drahá, ale výrobce musí prodávat levně. Takže se nevyplatí investovat do klasických zdrojů + idiotské bezpečnostní předpisy pro JE, které je nedělají bezpečnější, ale dražší složitější a ve výsledku a nebezpečnější. Evropská unie nám přinesla vůbec nic dobrého environmentalismus, feminismus, podpora sexuálních úchyláků, nesvobodu a zbyrokratizování všech činností a diskriminace bílého muže. To je program EU a pokud se bojíte o ekonomickou budoucnost po výstupu z důvodu nějakých cel ze strany EU pak to by byl je přechodný problém trvalo pouhé 2 roky než jsme se přeorientovali na nové trhy po pádu RVHP a pokud by EU dala vysoká cla pak bychom se prostě orientovali jinam pokud máte ekonomickou svobodu a nemáte nesmyslné regulace zbohatnete nepotřebujete k tomu dovolení ostatních. Pokud zůstaneme v EU půjdeme ekonomicky do kopru, protože idiotská zelená politika tady zničí většinu průmyslu a my nežijeme asi z obchodu ani z turistiky nemáme moře , velehory nebo teplé klima.

Eda
7. červen 2021, 11:09

Tomu říkám žít v alternativní realitě.

Jan Stehlik
6. červen 2021, 18:59

Je to logické . Zelená agenda je obrovská příležitost ke zdanění , proti němuž přece nikdo nemuže nic namítat (zachranujeme svět)

Arimatejský
7. červen 2021, 08:30

Už na ten nesmysl s CZexitem zapomeňte. Něvazmožno.

Carlos
7. červen 2021, 09:37

Píše se to Czechout ;)

Jan Veselý
7. červen 2021, 09:55

To je jen fantasmagorie snílků neschopných reálně posoudit následky takových akcí. Ostatně, ty řeči o energetice jsou toho dalším důkazem.

Carlos
7. červen 2021, 10:10

Kdyby snílků tak by to bylo dobře, horší je že je to spíš nějaký ochranný mechanismus před realitou se mi zdá. Neustále hledání vnější příčiny problému. Jenže ta situace se nezmění ani pokud by bylo toho czechoutu dosaženo protože ten problém je uvnitř, ne vně. Je to zejména neustála představa o sundodávkách, neexistence konečných výrobků, představy o průmyslu (před)minulého století.

Celkem zajímavé ale je že tento fenomén je v poslední době rozšířený ve všech skupinách mi přijde.

Miloslav Černý
7. červen 2021, 11:44

Zdražování EE donutí obyvatelstvo se více zajímat o alternativu větší úspornosti a s větším zájmem o všestranné OZ. Platilo pravidlo, komu se nelení, tomu se zelení a bude platit i nadále.

T
6. červen 2021, 16:10

ANO,bylo lip.Cesky obcan si vzdy nejak pomuze.Za jednu vyplatu si koupim urcity pocet komodit.Zbytek bude lezet v regalech,nebo to v pripade zahranicniho ovoce schnije na prodejne...

Josef
6. červen 2021, 22:17

Ty peníze místo Vás inkasuje stát a dá je do těch správných kapes takže poptávka po zboží neklesne jen se přesune od Vás k někomu jinému.

PetrD
7. červen 2021, 10:02

V březnu mi končí 3. letá fixace s cenou silovky 990Kč bez DPH/MWh . To jsem zvědavý za kolik ji budu mít pak...

Omega
7. červen 2021, 10:53

Zajímavé je, že průměrná cena EE na burze roste - a přitom přibývá zdrojů, které vyrábějí "zadarmo".

Tohle mi nějak neladí s ideou volného trhu - to jest, když je komodity nadbytek, tak zlevní. Tohle vypadá, jako přesný opak - to jest komodity je nadbytek, tak ji zdražím. Je tu někdo, kdo by mi toto "nelogické" chování ceny na burze dokázal vysvětlit?

Carlos
7. červen 2021, 11:00

Zákon nabídky a poptávky kdy na jedné straně roste počet OZE, ale zároveň ubývá, nebo zdražují zdroje na fosilní paliva?

Atom
7. červen 2021, 12:09

Tak přece by jste nechtěl slevu zadarmo :)

hellokitty
7. červen 2021, 16:40

vyborne, silovku kludne zdrazit, aspon sa mi naklady na FVE vratia este skor ako za 14,7 roka :)

Zbyněk Poisl
7. červen 2021, 19:26

Množství elektřiny z OZE, která je téměř zadarmo(podle jejích zastánců) neustále stoupá, takže se musí zdražovat. To má přece logiku. Ještě chvíli to takto půjde dál a budeme rádi, když si doma budeme moci nastartovat vlastní agregát na benzín nebo naftu! To pak bude ekologie.

Vinkler
8. červen 2021, 08:33

Ale jen na černo a sousedi vás budou udávat.

hellokitty
8. červen 2021, 09:50

niekto mysli dopredu a poridi si vlastnu elektrarnu a niekto si nedovidi ani na tanier s vecerou a radsej si kupi nove auto, aby susedia zavideli a potom narieka, ze je draha elektrina kvoli emisnym povolenkam, to ma prece logiku

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se