Domů
Komoditní trhy
Zvyšující se spread mezi Asií a Evropou může vyvolat reexport LNG z Evropy do cenově výhodnějších lokalit
Finsko LNG

Zvyšující se spread mezi Asií a Evropou může vyvolat reexport LNG z Evropy do cenově výhodnějších lokalit

Ceny asijského LNG (zkapalněného zemního plynu) během minulého týdne vzrostly. Ceny v Evropě naopak pokračovaly v poklesu. Spread mezi oběma regiony se zvyšuje, což vyvolává zájem jak u přepravců, tak u obchodníků.

Zvýšená poptávka po LNG v Asii

Cena LNG v severovýchodní Asii se pro srpen pohybuje okolo 4,8 $/mmBtu (odpovídá 16,4 $/MWh), což je o 20 centů více oproti předminulému týdnu. Několik nákupů pro srpen bylo uzavřeno blízko 5 $/mmBtu (přibližně 17,1 $/MWh).

Poptávka v Asii se zvedla v důsledku zvýšeného zájmu japonských a čínských kupujících. Očekává se, že ceny budou opět klesat na úroveň okolo 4,5 $/mmBtu (cca 15,4 $/MWh) pokud nedojde k nárůstu teploty, který by udržel/vyvolal vyšší poptávku.

Evropské ceny a možné reexporty nákladů

V porovnání s Evropou, kde se cena pro srpen na TTF pohybuje okolo 3,2 $/mmBtu (cca 10,9 $/MWh), jde o cenový rozdíl, při kterém někteří výrobci uvažují o reexportu LNG ze severozápadní Evropy do cenově výhodnějších lokalit, jako je nyní Asie nebo Středomoří.

Například náklady od ruského Yamal LNG byly pro měsíc červenec až 4krát přeloženy.

Japonská společnost Mitsui pravděpodobně dopraví k břehům Japonska evropský náklad, který bude sloužit k pokrytí jejich pozice, namísto nákladu z USA  (Cameron LNG). Americký náklad byl nakonec zaslán do Francie.

Stav zásobníků plynu v Evropě

Hladina zásobníků plynu ve Francii, Nizozemsku, Belgii a Německu dosahuje přibližně 370 TWh.  Ekaterina Kravtsova uvádí, že v porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o 74 % vyšší hodnotu. V porovnání s průměrem z posledních čtyř let potom hodnotu o 42 % vyšší.

Tržní zdroje očekávají, že některé evropské zásobníky mohou být naplněny do srpna, což by vedlo k dalšímu poklesu evropských cen.

„Myslím, že budeme mít (v zásobnících) příliš mnoho plynu pro září, takže se bude muset něco přesunout,“ uvedl nejmenovaný obchodník s plynem s odkazem na možný reexport.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se