Domů
Německo
BDEW: Emise z výroby elektřiny v Německu za první tři kvartály klesly o 22%
Německo uhelná elektroenergetika
Zdroj Flickr: @dé.wé.https://www.flickr.com/photos/83096448@N06/

BDEW: Emise z výroby elektřiny v Německu za první tři kvartály klesly o 22%

Sektor elektroenergetiky je v Německu dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších odvětví v oblasti snižování emisí. V letošním roce podle předběžných odhadů Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství emise zatím meziročně poklesly o více než pětinu. Jednou z hlavních příčin je pokles poptávky po elektřině spojený s koronavirou pandemií, pomohla rovněž vyšší výroba z elektřiny z plynu a obnovitelných zdrojů.

Německu se v posledních letech daří výrazně snižovat emise spojené s výrobou elektřiny, a to především snižováním výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. To je způsobeno jak postupným rozvojem obnovitelných zdrojů, tak náhradou uhlí plynem a nižším vývozem elektřiny do zahraničí.

Podle odhadů Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) klesly emise z německé elektroenergetiky za období mezi letošním lednem a zářím meziročně o 36 milionů tun CO2, tedy o zhruba 22 %. Pomohl především výrazný propad ve výrobě elektřiny z černého i hnědého uhlí.

Změna v podílu jednotlivých zdrojů na německém mixu je patrná z grafů výše. Nejvyšší nárůst zaznamenaly obnovitelné zdroje, a to díky příznivým větrným podmínkám na začátku letošního roku, stejně tak z důvodu nárůstu jejich instalovaného výkonu. Naopak výroba elektřiny z uhlí se propadla o zhruba 30 %.

„Žádný jiný sektor nedokázal během posledních snížit emise tak výrazně jako sektor elektroenergetiky,“ uvedla podle serveru Platts Kerstin Andreaeová, vedoucí spolkového svazu s tím, že bude třeba vyvinout další úsilí pro dosažení cíle snížení emisí pro rok 2030.

Podle Andreaeové budou se nicméně budou muset zapojit i další hospodářská odvětví, a to zejména dopravy. Emise z dopravy se v Německu oproti roku 1990 nijak výrazně nezměnily.

Podle analýz S&P Global Platts je podobný trend patrný i na dalších velkých evropských trzích, kdy emise letos klesají spolu s poptávkou po elektřině, zejména z důvodu restriktivních opatření pro omezení šíření koronaviru.

Zdroj úvodního obrázku: flickr.com, autor: dé.wé.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
petr
14. říjen 2020, 20:36

K této informaci - článku je třeba jen dodat, pokud by neodstavili JE, pak by emise znečišťujících látek byla rovna téměř nule dříve cca 125 TWh a dnes cca 44... a bude hůře až odstaví zbytek...

PetrV
14. říjen 2020, 21:48

A jak soudruzi helmuti evidují přeshraniční záchrany přenosové sítě před blackoutem za velké eura? Cudně mlčí?

A nebo brečí, že si svou hloupostí způsobí odstavení výroby u firem, které spustí ekologicky diesel náhradní zdroje, protože spousta výrob odstavit nejde...

Ať se pochlubí soudruzi...

pr
15. říjen 2020, 09:04

No tak si ekomomika pomůže ekonomickou berličkou. Přitom se ušetří miliardy. Nic jiného než ekonomika to není.

Až podnikavcům bude elektřina chybět, tak si ji vyrobí. Za své si ji vyrobí. A nebudou otravovat své a cizí zaměstnance aby se jim na tu jejich požadovanou elektřinu skládali z DPH a daní! Podobně to udělal Rotšild když stavěl Vítkovice. Jako první postavil energetickou ústřednu. Je to staletími vyzkoušená dobře fungující praxe starat se za své. Ty komunistické výstřelky, že se (ovčané) máme podnikavcům skládat na jejich busines ať konečně jsou do hrobu za Brežněvem. Amen.

energetik
15. říjen 2020, 10:39

Díky odstavení JE klesají daleko nebezpečnější a toxičtější emise než je přirozené CO2. Odstavení JE je tedy prioritní.

Vladimír Šťastný
15. říjen 2020, 12:10

Jaké třeba a v jaké množství?

pr
15. říjen 2020, 08:55

Zase nějaká fejk ňůs. Každý malý atompříznivec přece dobře ví, že s odstavováním JE v DE přece emise CO2 v DE každoročně bezprecedentně vzrůstají. A že ta jejich energerická wyndejsi jde proti fyzikálním zákonům.

Ivan Novák
15. říjen 2020, 13:10

Jasnějasně. Tak např. loni bezprecedentně každoročně odstavili jednu JE, letos to nemá být žádná. Prozatím pracuje běžná ekonomika - kvůli ní nahradili černé uhlí plynem a poklesl vývoz elektřiny Po hromadném odstavení 3 JE koncem příštího roku, zbývajících 3 do 31.12.2022, a bohdá zotavení ekonomiky z COVID19 to teprve začne být zajímavé.

A ta Belgie ... nebo Holanďani s tím plynem, co ho přestávají těžit a současně jím nahrazují uhlí ... vehikly elektrické místo spalovacích. Europarlament s překvapením zaregistroval, že, podle družic, do atmosféry uniká metan ze zahraničních ložisek, tak vymýšlejí dovozní cla. Bude zábava.

Kuba
15. říjen 2020, 13:07

Ještě by bylo dobré poznamenat, že porovnáním hodnot v grafech vychází 7% pokles výroby v roce 2020. A pokud by byla během 2020 větší poptávka, tak vítr a slunce už jely na plný knedlík a víc by nedaly.

Jiří Trn
16. říjen 2020, 07:52

Německá ekonomika kvůli koronavirové krizi se oproti minulému roku propadla za první kvartál o 2,2%, za druhý 9,7% a třetí 6,6%. Celkem za první tři kvartály tedy o 18,5%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se