BDEW: Emise z výroby elektřiny v Německu za první tři kvartály klesly o 22%

DomůNěmeckoBDEW: Emise z výroby elektřiny v Německu za první tři kvartály klesly o 22%

Sektor elektroenergetiky je v Německu dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších odvětví v oblasti snižování emisí. V letošním roce podle předběžných odhadů Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství emise zatím meziročně poklesly o více než pětinu. Jednou z hlavních příčin je pokles poptávky po elektřině spojený s koronavirou pandemií, pomohla rovněž vyšší výroba z elektřiny z plynu a obnovitelných zdrojů.

Německu se v posledních letech daří výrazně snižovat emise spojené s výrobou elektřiny, a to především snižováním výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. To je způsobeno jak postupným rozvojem obnovitelných zdrojů, tak náhradou uhlí plynem a nižším vývozem elektřiny do zahraničí.

Podle odhadů Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) klesly emise z německé elektroenergetiky za období mezi letošním lednem a zářím meziročně o 36 milionů tun CO2, tedy o zhruba 22 %. Pomohl především výrazný propad ve výrobě elektřiny z černého i hnědého uhlí.

Změna v podílu jednotlivých zdrojů na německém mixu je patrná z grafů výše. Nejvyšší nárůst zaznamenaly obnovitelné zdroje, a to díky příznivým větrným podmínkám na začátku letošního roku, stejně tak z důvodu nárůstu jejich instalovaného výkonu. Naopak výroba elektřiny z uhlí se propadla o zhruba 30 %.

„Žádný jiný sektor nedokázal během posledních snížit emise tak výrazně jako sektor elektroenergetiky,“ uvedla podle serveru Platts Kerstin Andreaeová, vedoucí spolkového svazu s tím, že bude třeba vyvinout další úsilí pro dosažení cíle snížení emisí pro rok 2030.

Podle Andreaeové budou se nicméně budou muset zapojit i další hospodářská odvětví, a to zejména dopravy. Emise z dopravy se v Německu oproti roku 1990 nijak výrazně nezměnily.

Podle analýz S&P Global Platts je podobný trend patrný i na dalších velkých evropských trzích, kdy emise letos klesají spolu s poptávkou po elektřině, zejména z důvodu restriktivních opatření pro omezení šíření koronaviru.

Zdroj úvodního obrázku: flickr.com, autor: dé.wé.