Domů
Německo
DIHK: Své ohrožení vidí v energetické krizi v Německu nejvíce firem od roku 1985
Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer
Zdroj: Flickr / Thilo Hilberer

DIHK: Své ohrožení vidí v energetické krizi v Německu nejvíce firem od roku 1985

Německo
3 komentáře
2. listopad 2022, 14:49
ČTK

Energetická krize má dopad prakticky na všechna odvětví německé ekonomiky. Zhruba 82 procent z 24.000 dotázaných podniků totiž vidí ceny energií a surovin jako podnikatelské riziko, zjistil výzkum Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Obavy o svou existenci tak má v Německu nejvíce firem od roku 1985, kdy začala komora vést záznamy. Pouze osm procent oslovených firem očekávalo zlepšení situace pro své podnikání, což je nejméně za dobu sledování.

„I v době koronaviru a krize na finančních trzích bylo procento optimistů více než deset procent,“ uvedl šéf DIHK Martin Wansleben. V první polovině roku přispělo k dobré náladě zrušení pandemických uzávěr. „Tyto růstové impulsy ale už měsíce pohlcuje krize cen energií, inflace a špatný stav globální ekonomiky,“ řekl Wanleben.

Německou ekonomiku podle něj čeká nejen tuhá zima, ale i těžký rok. „Podniky se obávají, že to nejhorší teprve přijde,“ dodal.

Více než polovina společností očekává, že jejich podnikání zaznamená v příštích 12 měsících pokles, uvedla DIHK. Komora potvrdila svou jarní prognózu růstu německé ekonomiky, podle které letos hospodářství vzroste o 1,2 procenta, zatímco v příštím roce zaznamená pokles. Ten komora odhaduje na tři procenta. Nejnovější prognóza německé vlády počítá na letošní rok s růstem o 1,4 procenta, na příští rok pak s poklesem o 0,4 procenta.

Jiný průzkum DIHK zjistil, že každá dvanáctá průmyslová firma v Německu zvažuje přesun výroby do zahraničí. Snížit kvůli vysokým cenám produkci chce podle něj 17 procent německých podniků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zbyněk Poisl
2. listopad 2022, 17:06

Co si Němci nadrobili, to mají. Bohužel tím poškodili celou Evropu!

Miloslav Černý
2. listopad 2022, 17:42

Naprosý nesmysl. Vydírání z východu a udržení se za každou cenu u moci za použití plynu jako nástroje je hlavní důvod a to by se nemělo přehlížet. Při dostatku plánovaného množství dostupně cenově přijatelného plynu, by zvládli transformaci v poklidu. Oni to zvládnou taky při svém nasazení akorát ne z takovým poklidem.

Zbyněk Poisl
3. listopad 2022, 11:29

Zase tam máte to "kdyby." Kdyby Putin nezačal válku, kdyby byl levný plyn..... Jenže ono to kdyby nějak nefunguje. Kdyby na světě nebyli hlupáci, byl by tu ráj!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se