Domů
Německo
Německo proti proudu transparentnosti: Soud zakázal regulátorovi zveřejňovat údaje k výpočtu síťových poplatků

Německo proti proudu transparentnosti: Soud zakázal regulátorovi zveřejňovat údaje k výpočtu síťových poplatků

Německo
6 komentářů
16. prosinec 2018, 14:23
Eduard Majling

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) musel kvůli usnesení Spolkového soudního dvoru značně omezit množství zveřejňovaných údajů spojených s výpočtem výše regulovaných poplatků, které spotřebitelé platí za používání energetických sítí. Rozhodnutí nejvyššího německého soudu tak jde proti trendu vyšší transparentnosti při stanovování regulovaných plateb.

Německý Spolkový soudní dvůr na začátku týdne nařídil tamnímu síťovému regulátorovi přestat uveřejňovat údaje nezbytné pro kontrolu správnosti nastavení síťových poplatků, které spotřebitelé platí za odebranou elektrickou energii a zemní plyn.

Problém vychází ze sporného paragrafu vyhlášky, který umožnil regulátorovi zvýšit transparentnost procesu stanovování výše síťových poplatků zveřejněním neanonymizovaných dat. Správnost dosavadního postupu při zveřejňování dat však podle regulátora potvrdily mnohé regionální soudy.

„Vzhledem k usnesení soudu bude náš cíl v podobě zvýšení transparentnosti síťových plateb prozatím značně těžší,“ komentoval situaci Jochen Homann, prezident německého regulátora BNetzA.

Rozhodnutí soudu sice nezakazuje regulátorovi zveřejňovat úplně všechna data, nicméně se jedná o data zásadní. Regulátor tak může i nadále uveřejňovat výnosové limity, ale hodnoty jako regulační báze, prémie ke kapitálovým nákladům či další výdaje již ne.

Vzhledem k vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje platí německé domácnosti za elektřinu druhou nejvyšší cenu v Evropě. Zdroj: Eurostat - srovnání cen elektrické energie pro evropské domácnosti v první polovině roku 2018
Vzhledem k vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje platí německé domácnosti za elektřinu druhou nejvyšší cenu v Evropě. Zdroj: Eurostat – srovnání cen elektrické energie pro evropské domácnosti v první polovině roku 2018

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
16. prosinec 2018, 15:21

Německo se dostává díky robotům a elektrodopravě do bodu zlomu, kdy už nemůže elektřinu dále zdražovat.

Nejlepší pro ně bude to úplně znepřehlednit, a začít do toho posílat dotace z daní všeobecných s elektřinou nespojovaných.

Zajímavá je Ukrajina, tam musí mít nějaké hodně těžké restrikce nebo minimálně 70% přirážku na vývoz, že tam mají stále tak supernízké ceny i vůči sousednímu Polsku, ale vlastně možná je chrání pouze chabá přenosová infrastruktura Západní Ukrajiny.

Milan Vaněček
16. prosinec 2018, 15:36

Není tam chyba u ČR? My přece platíme drahou přirážku k ceně na podporu OZE a na grafu není vidět?!

Petr
16. prosinec 2018, 16:34

Né v grafu chyba nebude.

Spíš jde o to, že u nás právě velkou část dotací vyplácí stát přímo výrobcům bez jasného vlivu na ceny elektřiny.

A další věc je, že zbytek se u nás maximálně dává do běžné ceny elektřiny a síťových služeb, aby náš průmysl platil co nejméně, domácnosti víc a hlavně se tomu úplně nevyhnuli zahraniční importéři, i když díky fake-obchodní zóně až do letoška nás podvodníci z Rakouska a Německa stále dokázali masivně okrádat.

R2
16. prosinec 2018, 18:39

Podle popisku grafu se ma jednat o cenu pro domacnosti. Ty plati 0,495 Kc/kWh na podporu OZE, to by podle meho nazoru melo byt v grafu viditelne, cena podpory OZE by mela byt podobna jako italske DPH, to je sloupecek, ktery by mel byt neprehlednutelny. Ted je jen otazka, zda je OZe schovano v modre nebo na nej zapomeli, protoze DPH (zluta) a dan z elektriny (cervena) priblizne sedi (tedy s prihlednutim k tomu, ze dan z elektriny je tak nizka, ze i ta tenoucka cervena linka je pravdepodobne prestrelena).

Trisa
16. prosinec 2018, 18:28

Dá se očekávat, že stejná mlha bude houstnout i u nás. Nařízení tohoto typu se u nás aplikují velmi rychle a ochotně. To by bylo, aby jim někdo viděl pod prsty a do tabulek. Jeden dva koeficienty dokáží divy.

AP
17. prosinec 2018, 08:12

V Německu platí přenosovka miliardové kompenzace vlastníkům OZE za to, že když zrovna můžou OZE vyrábět z důvodu vhodného počasí, ale přenosovka nemůže tu elektřinu absorbovat a poslat na jih (problém s kapacitou přenosové soustavy), tak dostávají kompenzaci za to, že odstaví OZE zdroj. Nevyrábí, ale inkasuji peníze včetně dotací. Takové zprávy rozumím, že není vhodné zveřejňovat veřejnosti, která to všechno platí. Jinak se dozví, jak se plýtvá s jejich penězi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se