Domů
Energetika v zahraničí
Německá antimonopolní komise volá po zrušení zastropování cen elektřiny a plynu
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Německá antimonopolní komise volá po zrušení zastropování cen elektřiny a plynu

Německá antimonopolní komise, která radí tamní vládě, se vyslovila proti prodlužování cenových stropů pro odběratele elektřiny a plynu. Ty německá vláda zavedla v reakci na loňské dění na evropském energetickém trhu, kdy ceny dosahovaly mnohonásobků běžných hodnot. V případě nutnosti finanční podpory komise doporučuje cílenou a přímou podporu pro domácnosti.

Podobně jako další evropské země i Německo v loňském roce řešilo, jak ochránit domácnosti a průmysl před extrémním nárůstem velkoobchodních cen elektřiny a plynu. Vláda nakonec přistoupila k souboru opatření, kdy hlavním prvkem byla takzvaná "cenová brzda", tedy systém zastropování cen elektrické energie, zemního plynu a tepla pro odběratele.

Systém, na který Německo vyčlenilo na 200 miliard eur, bude v platnosti od začátku letošního roku až do jeho konce, s možným prodloužením do dubna 2024. Stále tak není jasné, jak konkrétně bude případná podpora vypadat na jaře příštího roku. Vzhledem k poklesu velkoobchodních cen elektřiny i plynu v průběhu letošního roku začínají nejen v Německu sílit hlasy, že by cenové stropy neměly být po jejich vypršení nadále aplikovány.

Podobný názor zastává i antimonopolní komise, která je nezávislým poradním orgánem německé federální vlády. Podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) komise ve svém nedávném reportu doporučila systém cenových stropů ukončit ke konci letošního roku. Jako alternativu místo prodloužení navrhuje cílenou podporu pro potřebné odběratele.

"Pokud zde bude nadále potřeba pomoci po plánovaném vypršení brzdy na ceny plynu v prosinci 2023, přímé platby potřebným domácnostem jsou lepším nástrojem než intervence v oblasti cenové formace," uvádí dle CLEW ve své zprávě antimonopolní komise.

Komise rovněž doporučila nadále pokračovat v oblasti diverzifikace dodávek zemního plynu do Německa pro posílení energetické bezpečnosti země. Nicméně uvádí, že je nutné brát v potaz možný dopad rozšiřování infrastruktury na dovoz zkapalněného plynu a jeho následnou přepravu na životní prostředí.

Komise podle CLEW rovněž doporučila zavedení kapacitního systému, který má skrz konkurenci mezi jednotlivými provozovateli elektráren zajistit dostatečnou výkonovou rezervu na období nízké výroby obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se