Domů
Obnovitelné zdroje
ENTSO-E: Německo bude v období Vánoc bojovat s přebytky výkonu

ENTSO-E: Německo bude v období Vánoc bojovat s přebytky výkonu

Zatímco Francie a Velká Británie se v letošní zimě strachují o dostatek výkonu ve svých elektrizačních soustavách, Německo bude bojovat s opačným problémem. Tím je přebytek výkonu zejména v období Vánoc.

Podle výhledu ENTSO-E (Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav) pro letošní zimu se ze zkušenosti z minulých let může stát období Vánoc v Německu kritické z pohledu přebytku výkonu v síti.

„To by mohlo vyústit v silně negativní ceny elektřiny a přispět k vysoké odchylce frekvence v síti směrem nahoru. V takovém případě by potřeba negativní regulace nemusela být pokryta obvykle opatřovanými zápornými rezervami,“ stojí v reportu ENTSO-E.

Německá soustava tak bude ze strany provozovatelů přenosových soustav vyžadovat vyšší množství opatření k udržení rovnovážné bilance v síti, než je obvyklé. V případě, že veškeré negativní rezervy budou vyčerpány, přijde na řadu omezování výroby obnovitelných zdrojů, což v zimním období znamená omezování výroby zejména větrných elektráren.

Zároveň report upozorňuje, že v případě vysoké dodávky větrných elektráren na severu Německa a vysokého odběru elektřiny na jihu země bude nutné vykonat opatření, aby nedošlo k přetížení přenosových vedení a propojení se soustavami okolních států.

Právě export elektřiny do sousedních zemí by měl hrát důležitou roli pro nakládání s přebytkem výroby v obdobích nízké poptávky. S ohledem na analýzu možností regulačních zásahů pro omezování výroby elektřiny jsou očekávána výrazná množství přebytečné energie především v nedělních dopoledních hodinách. V případě silného větru ovšem přenosová kapacita vedení nebude pro export přebytečné energie dostatečná.

V Německu v posledních letech výrazně rostou náklady na redispečink a odškodnění provozovatelů obnovitelných zdrojů energie za nemožnost dodávky energie do sítě, mezi lety 2014 a 2015 došlo k jejich více než dvojnásobnému nárůstu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Milan Vaněček
12. prosinec 2016, 12:00

Když si vzpomenu na ty řeči expertů jak Německo bude mít nedostatek elektřiny (teď už prý jen Bavorsko) a jak je na tom jaderná Francie dobře, tak se musím jen pousmát. Teď budou předpovídat (stejně úspěšně) zase něco jiného, třeba jak je ASEK(=kontra-energiewende) naše jediné řešení.

Co takhle kdyby nám dali elektřinu o Vánocích zadarmo (asi zase ji budou mít jen Holanďané od Němců).

Ondra
12. prosinec 2016, 12:39

Pane Vaněčku, četl jste vůbec celej článek, nebo jenom nadpis? Nadbytek výkonu je asi lepší, než jeho nedostatek, ale nemalý problémy v síti může způsobit taky. Příště si to pročtěte raděj dvakrát a pořádně se zamyslete, než se začnete pousmívat. Jinak k tý poslední poznámce - oni nám tu elektřinu rádi daj zadarmo, ba nám za ten odběr ještě zaplatí, až zas ceny klesnou do zápornejch čísel, pokud k tomu ale budou dostatečný přenosový kapacity. A mimochodem, proč asi cena elektřiny může klesnout do zápornejch čísel? Odpověď je jednoduchá - protože je jí tolik, že ji ani zadarmo nikdo nechce.

Milan Vaněček
12. prosinec 2016, 13:03

Já ji chci a věřím že i mnoho dalších.

FRANK
12. prosinec 2016, 13:46

Přes vánoce ji tedy vhodně naskladujte a výhodně prodejte později ....

Spíš bude legrace až budou stát jak klasické tak větrné jen aby slunečním někdo odebral, no a největší legrace to bude, až někdo/něco překopne ten kabel do Skandinávie , podobně jako nedávno v bouři ten z Francie přes Kanál a na hranicích okolních států budou ta trafa proti přetokům .... a všichni tu energii budou chtít naskladnít/ využít a ono nebude jak se k ní dostat

Lukáš Brandejs
12. prosinec 2016, 16:03

Zde je základní problém - NIC není zdarma. Žádný racionálně uvažující investor nepostaví větrný či solární park s tím, že 3 měsíce v roce nebude dostatečně foukat/svítit a nevyrobí a dalších 6 měsíců bude elektřiny takový nadbytek, že její ceny budou záporné, aniž by měl (dotacemi či jinak) garantovanou návratnost (+ samozřejmě přiměřený zisk). Takže to, co nezaplatíte v cenách silové elektřiny (viz. chci elektřinu zdarma a věřím, že i mnoho dalších), ale v dotacích a pobídkách. Opravdu je to takto, věřte mi...

Martin Hájek
12. prosinec 2016, 16:15

Ano, dokud nebude k dispozici levná a efektivní akumulace elektřiny tak další rozvoj větrníků v Německu brzy přestane dávat smysl. I přes pokles nákladů vlastní technologie je totiž bude potřeba stále více dotovat a to tím více, čím více jich bude. Vystihl jste to celkem přesně a už to dochází i Merkelové, jenomže potřebuje tento problém kopnout za volby jako ostatně řadu dalších, aby ty volby přežila.

Milan Vaněček
12. prosinec 2016, 20:06

To, že Vy nevíte o existujících současných možnostech akumulace resp pružné výroby s cca vteřinovým zpožděním neznamená to, že to neexistuje.

No a jestli něco dochází či nedochází Merkelové, to není rozhodující. Pro investory je rozhodující cena nasmlouvaná v aukci (a jak výrobu realizují, to už je technická záležitost). Ale aby někdo nabídl v aukci nejnižší cenu s jadernou elektrárnou a jako soukromý investor to realizoval - tak to už je opravdu science fiction. Realita je to jen pro VtE a FVE.

Martin Hájek
13. prosinec 2016, 01:25

Pane Vaněčku, investoři do větrných elektráren v Německu se tak těší na aukce, které začnou příští rok, že staví letos jako diví, jen aby měli hotovo do konce letošního roku a získali výhodný tarif. Se fakt proberte...

Milan Vaněček
13. prosinec 2016, 09:16

Vy jste ještě nepochopil, že já nefandím investorům (ti chtějí vydělávat) ale novým pokročilým technologiím. A to nejsou uhlí a jádro, ale fotovoltaika, storage a vítr.

Lukáš Brandejs
13. prosinec 2016, 10:46

Pane Vaněčku, ale i ty akumulační kapacity musíte vybudovat = zaplatit, to je pořád o tom samém, prostě to něco bude stát. Kdyby ty Vaše existující možnosti (= již vybudované) postačovaly, pak bychom nemusely číst články o problémech s přebytky či nedostatky, že....

A vyčítat investorům, že chtějí ze své investice zisk je zhruba totéž, jako vyčítat řezníkovi, že zabíjí zvířátka. Jedinou další možností je, aby to platil/investoval přímo stát, ale to zase znamená platby od všech občanů. Jako bojujete srdnatě, ale argumentačně jste na úrovni nezralého pubescenta, kterému se prostě něco líbí, tak to chce - což bych od Vás vzhledem k Vašemu vzdělání i věku opravdu nečekal...

Milan Vaněček
13. prosinec 2016, 11:45

Pane Brandejs, máte to marný. Vy vždy diskutujete o něčem jiném než já píši. Jediní investoři, kterým vytýkám napřiměřený zisk (spolu s EK) jsou ty naše solární pijavice. Je zisk, který obhajuji, ten je z technického pokroku, jak to předvádí třeba Apple nebo brzy bude Elon Musk a pak je mnohem obvyklejší zisk, že si něco vylobuji a přisaji se na vemínko dotací. A to já neobdivuji, naopak.

Jan Veselý
12. prosinec 2016, 12:15

Co si přejí 50Hertz, Amprion a Tennet k Vánocům?

Stille Nacht,

heilige Nacht. :-)

Martin Hájek
12. prosinec 2016, 15:27

No hlavně si přejí dědu Mráze, což spolu souvisí. Problém středoevropské zimy je v tom, že buď převládne oceánské proudění, pak se do střední Evropy tlačí relativně teplý v vlhký vzduch od moře, ale není velká spotřeba elektřiny a nebo kontinent pokryje tlaková výše, která znamená inverzi, velmi nízké teploty v nížinách a... bezvětří. Takže sice je poptávka po elektřině, ale zase větrníky nic moc nevyrábí... Což je samozřejmě z pohledu elektrizační soustavy ta lepší varianta.

Jinak jsem celkově velmi zvědav na letošní výsledky větru v Německu z pohledu výroby elektřiny...

Jan Veselý
12. prosinec 2016, 16:54

Podle energy-charts.de jsou dobré, byl sice z meteorologického hlediska pro vítr horší rok než loni, ale i tak vyrobí trochu více, více pršelo, takže více vyráběly vodní elektrárny, trochu více se dostalo z biomasy a uhlí/plyn/jádro upíšou nějakých +- 20 TWh.

Martin Hájek
12. prosinec 2016, 18:12

No všechno je asi holt relativní :-). Zatím je meziroční nárůst výroby z větru za 11 měsíců pouhých 3,5 TWh. Loňský prosinec byl rekordní, ten letošní nejspíš nebude. Pak se může snadno stát, že bude výroba elektřiny z větru meziročně stagnovat nebo i poklesne, i když si v Reichu pořídili přes 5 nových GW instalovaného výkonu. A to se vyplatí.

Milan Vaněček
12. prosinec 2016, 20:14

Už jste jako kolega Warner. Pár dní nezafouká až už jsou tu katastrofické zvěsti. Ale teď foukalo jako blázen, podívejte se na Agoru. Včera přes 27 GW z větru, jádro jen 9,6 GW. Jestli nebude přes Vánoce "tichá noc, svatá noc" tak Vám ty Vaše prognozy zase nevyjdou....

Martin Hájek
13. prosinec 2016, 01:22

Povíme si to v lednu. Ale měl byste chápat, že pro mě a i pro elektrizační soustavu nízká výroba elektřiny z větru žádná katastrofa není, takže těžko mohu šířit katastrofické zvěsti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se