Tennet zadal zakázky na rozšíření sítě v Severním a Baltském moři za 30 mld. eur
Německý provozovatel přenosové soustavy TenneT investuje desítky miliard eur do rozšíření přenosové soustavy na moři. Společnost zároveň zavádí nový koncept, který umožní efektivnější rozvoj přenosových propojení mezi větrnými elektrárnami a pevninou.
TenneT pokračuje v rozšiřování přenosové soustavy v Severním moři. Minulý čtvrtek nizozemská společnost zadala zakázku na výstavbu tří měničových plošin pro připojení větrných farem na moři. Koncem března TenneT již zadal jedenáct projektů měníren. Objem zakázky pro všech 14 měničových plošin činí 30 miliard eur (700 miliard korun).
"Výstavbou konvertorových platforem děláme velký krok vpřed v rozvoji Severního moře na klimaticky neutrální elektrárnu v Evropě", uvedl Tim Meyerjürgens, provozní ředitel společnosti Tennet.
Německo, ale také země jako Nizozemsko, Dánsko a Belgie, si stanovily ambiciózní cíle pro rozšíření větrných elektráren na moři. V Esbjergské deklaraci přijaté v polovině května loňského roku se tyto čtyři země zavázaly, že do roku 2030 vybudují dohromady nejméně 65 GW větrných elektráren na moři.
V současné době je v německých vodách Severního a Baltského moře instalováno celkem 8 GW větrných elektráren. To je však pouze začátek. Podle koaliční dohody to má být do roku 2030 nejméně 30 GW, do roku 2035 nejméně 40 GW a do roku 2045 nejméně 70 GW. Německo za tímto účelem v lednu vyhradilo další mořské oblasti pro výstavbu větrných elektráren.
Se 14 projekty, které mají být dokončeny do konce roku 2031, Tennet také společně se svými partnery, včetně společností Siemens Energy, Hitachi Energy a GE, nastaví nový standard.
Tennet zavádí novou koncepci
Doposud byl střídavý proud vyráběný větrnými elektrárnami sveden na transformátorovou plošinu větrné farmy a transformován na napětí 155 kV. Elektrická energie byla z transformátorové plošiny předávána na měničovou plošinu provozovatele přenosové soustavy.
Na měničové plošině byla svedena elektřina z několika větrných farem a přeměněna ze střídavého proudu na stejnosměrný, aby byla následně na napěťové hladině 320 kV dopravena do místa připojení k přenosové soustavě na pevnině.
V současné době využívané platformy zajišťující usměrnění střídavého proudu z větrných elektráren pro přenos vysokonapěťovým stejnosměrným (HVDC) kabelovým vedením na pevninu. Zdroj: TenneT
Nově má být transformátorová plošina větrné farmy vynechána a kabely střídavého proudu vyvedeny přímo k měničové plošině na moři. Na plošině proběhne přeměna elektřiny z několika větrných farem na stejnosměrný proud a dále se dopraví na pevninu na napěťové hladině 525 kV.
Předchozí koncepce umožňovala připojit 0,9 GW ke každé měničové plošině, nová koncepce umožňuje připojit 2 GW. Nová koncepce se má stát vzorem pro budoucí systémy připojení k síti na moři. Očekává se, že výrazně urychlí rozšiřování větrných elektráren na moři, protože se sníží počet plošin a bude nutné položit méně kabelů.
“Velká” domů
Německá společnost Siemens Energy je jedním z klíčových partnerů při vývoji této technologie. Zakázka společnosti Tennet je pro Siemens Energy jednou z největších od vyčlenění z mateřské společnosti Siemens v roce 2020. Specialista na energetické technologie dodá technologii pro tři plánovaná připojení k síti v Severním moři v konsorciu se španělskou loděnicí Dragados Offshore.
Společnost Siemens dodá hlavní elektrické komponenty, jako jsou rozváděče, transformátory a technologie měničů. Dragados bude zodpovědný za výstavbu a instalaci plošin. Hodnota kontraktu pro oba partnery činí necelých 7 miliard eur. Odhaduje se, že na společnost Siemens Energy připadne přibližně polovina z této částky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se