Domů
Německo
Instalace onshore větrných elektráren v Německu zpomalují. Srpen byl nejhorší měsíc za poslední 4 roky
větrná turbína
Zdroj: Pixabay

Instalace onshore větrných elektráren v Německu zpomalují. Srpen byl nejhorší měsíc za poslední 4 roky

Tempo růstu instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině v Německu klesá. Srpen se stal z tohoto pohledu nejhorším měsícem za poslední 4 roky. Výsledky od ledna jsou ve srovnání se stejným obdobím loňského roku rovněž horší, k ještě významnějšímu poklesu má dojít od příštího roku.

Německo v srpnu přidalo 58 MW instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině, což je nejnižší měsíční hodnota za poslední čtyři roky. Uvádí to data německého síťového regulátora Bundesneztagentur (BNetzA). Za leden až srpen přibylo v Německu celkem 2,1 GW instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině, což je meziroční pokles o 38 %.

Celkový instalovaný výkon je v letošním roce na cestě k dosažení 54 GW, od roku 2014 přibylo 18 GW. Pro letošní rok německé větrné asociace předpovídají spuštění 3,5 GW projektů, které stále získají podporu dle starých tarifních pravidel. Od roku 2019 se očekává podstatné snížení růstu, jelikož se jedná o první rok, pro který byla podpora soutěžena v aukcích. Dle Deutsche Windguard by mělo být příští rok spuštěno pouze okolo 1,3 GW instalovaného výkonu onshore větrných elektráren.

Očekává se, že přibližně 95 % projektů vydražených v loňském roce nebude spuštěno před rokem 2021. Předposlední, květnová aukce se stala první, kdy nebylo dosaženo limitu vypsaného instalovaného výkonu, přestože ceny oproti předchozím aukcím vzrostly. Stejný případ se opakoval i v zatím poslední, srpnové aukci, další nárůst cen a opět nedosažení vypsaného instalovaného výkonu.

Vysoutěžený vážený průměr ceny v aukcích pro onshore větrné elektrárny v Německu. Zdroj: BNetzA
Vysoutěžený instalovaný výkon v aukcích pro onshore větrné elektrárny v Německu. Zdroj: BNetzA

Naproti tomu výroba německých větrných elektráren je na cestě k dalšímu rekordnímu roku. Za prvních devět měsíců letošního roku dosáhla 74 TWh, což představuje meziroční nárůst o 9 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se