Domů
Německo
Německá vláda kvůli vysokým cenám elektřiny podpoří průmyslové podniky
Venkovní elektrické vedení

Německá vláda kvůli vysokým cenám elektřiny podpoří průmyslové podniky

Německo
9 komentářů
9. listopad 2023, 13:31
ČTK

Německá vláda kvůli vysokým cenám elektřiny podpoří průmyslové podniky, dohodla se kvůli tomu na pětiletém balíku opatření. Kancléř Olaf Scholz dnes řekl, že firmy jen příští rok pocítí úlevu až 12 miliard eur (přes 295 miliard Kč), informovala agentura Reuters. Opatření jsou financována v rámci takzvané dluhové brzdy, uvedl ministr financí Christian Lindner.

Součástí plánu je masivní snížení daně z elektřiny na minimální evropskou úroveň. Z toho by podle prohlášení měly profitovat všechny podniky, nikoli pouze ty, které doteď dostávaly kompenzace za vysokou spotřebu elektřiny ve špičce. Stávající kompenzace pro 350 podniků, které čelí mimořádné mezinárodní konkurenci, budou prodlouženy a rozšířeny.

Německá vláda se na opatřeních dohodla po měsících sporů vládní koalice ohledně toho, jak zajistit, aby německý průmysl zůstal v prostředí vysokých nákladů na energie konkurenceschopným.

Dluhová brzda je opatření zakotvené v ústavě, které brání přílišnému zadlužování země. Po oznámení dohody začaly na burzách zpevňovat akcie německých chemiček.

Štítky:Německo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Michal K.
9. listopad 2023, 14:42

najprv dotacie do OZE transformacie aby to vobec bolo schopne cosi vyrabat, a ked uz to teda je ako tak schopne cosi vyrabat, tak dotacie do priemyslu aby tie drahe energie z OZE transformacie ustal.

njn, kazdy skusenosti ekonom predsa vie, ze dotacie su overena cesta k uspechu a bohatstvu ....

intfor
9. listopad 2023, 15:08

A k tomu přijdou ještě dotace do standardních zdrojů, aby vůbec elektřina byla.

Když se to hýbe, zdaň to. Když se to pořád ještě hýbe, zreguluj to. Když se to hýbat přestane, dotuj to.

Omega
9. listopad 2023, 15:48

Tak si říkám, že spustit jádro by vyšlo levněji než tyhle dotace. Ale němci takhle počítat neumí.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 17:01

V Německu jde napak, o snížení daně z elektřiny. (To je dobrá věc, jak jistě vědí Poláci a lidi z polského příhraničí. Pak máte mnohem nižší ceny potravin než ČR s vysokou DPH daní).

V čem je problém: když se Vaše ekonomika dlouhodobě silně zlepšuje, můžete si dovolit nulové či nízké DPH, jako Poláci. Když jste v problémech, jako ČR, tak máte vysoké DPH a spíš ho zvyšujete.

Německo je dost bohaté na to, aby mohlo radikálně snížit DPH u energií. Mají na to. My jsme v krizi, nemáme na to. A kvůli drahé energii bude krize ještě hlubší a inflace zůstane jedna z nejvyšších v EU.

Energetika v ČR je v krizi, i když firmy vydělávají obrovské peníze (a zdaleka nejde jen o elektřinu, plyn a ropné produkty pro topení a dopravu ukazují, že ČR je v energetice hluboce deficitní, nějakých 10 TWh vývozu elektřiny ten deficit přes 100 miliard kvůli dovozu plynu a ropy, nic nezachrání.

Museli bychom zůstat déle u našeho uhlí, než je plánováno a zatím postavit, POUZE BEZ DOTACÍ, nové zdroje které omezí nutnost dovozu ropy, plynu, jaderného paliva. To umí pouze OZE.

Musí být ale levné, bez dotací, do té doby ( 2040?) bychom museli vydržet s uhlím (jako je tomu v Číně, Indii) nebo s laciným plynem (jako USA, v EU jsme o něj přišli). EU musí odmítnout velmi drahé, nerealisticky drahé uhlíkové povolenky, už si to začíná uvědomovat čím dál tím víc lidí v EU.

Že bude EU nejrychlejší v likvidaci fosilních paliv - to svět nezachrání, ale zcela jistě poškodí evorpský průmysl.

Rozumná=umírněná rychlost energetického přechodu (viz USA, Čína a Indie) to je oč tu běží. Popírání technického pokroku v energetice nemá smysl, ale ideologie "zachraňování zeměkoule" technický pokrok neurychlí, ale nakonec poškodí.

Nakonec vědecký a technický pokrok stejně zvítězí.

Jan Stehlik
9. listopad 2023, 19:18

Píšete nesmysl . Nejsou jen spotřební daně jako DPH . Ale ruzné jiné daně co zdaňují jiné segmenty ekonomiky . Spotřební daně mají jednu nehezkou vlastnost . Zdaňují spotřebu a tedy brzdí ekonomický rust , jak je u nás krásně viditelné . Stačí si pročíst staré doporučení OECD z minulých let , jak by jsme měli změnit daňový mix .

Polopatě řečeno , nezdaňujeme tam kde je bohatství , ale naopak zdaňujeme chudinu . Sociální stát si tak paradoxně u nás platí chudí . To je prča :-)

Samozřejmě ekonomové budou stále mlít to své . Prostě kopou za své zájmy a majitele. Ale kapitalismus je postaven na masové spotřebě . Proto vyhrál nad feudalismem.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 17:02

pardon, žádný "napak", ale naopak

Zbyněk Poisl
9. listopad 2023, 17:30

EU je prostě dotační ekonomika. Německo je v tom naprostá jednička. Tohle už nemá s tržní ekonomikou nic společného, tohle je pseudosocialismus!

Pravoslav Motyčka
9. listopad 2023, 20:07

DPH z elektřiny firmy neplatí. To platí jen domácnosti. Jde o daně uvalené na elektřinu v Německu (20,50 € /MWh) a poplatek z OZE. Ten ovšem firmy pokud vím nikdy neplatily.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 20:18

Jo s tou daní jsem to poplet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se