Německo by podle průmyslu mělo řešit dovozní závislost na klíčových surovinách
Závislost německého průmyslu na dovozu surovin ze zahraničí je podle tamní průmyslové asociace BDI nejvyšší, co kdy byla, a musí být urgentně řešena v rámci průmyslové strategie. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.
Podle šéfa asociace BDI Siegfrieda Russwurma představuje vysoká míra dovozní závislosti riziko jak pro dekarbonizaci, tak pro digitalizaci.
"Bezpečný přístup k surovinám je otázkou národní bezpečnosti, obzvláště v době, kdy autokratické vlády začaly využívat jejich zdroje pro politické vydírání," uvedl Russwurm s tím, že striktně tržní přístup v takovém prostředí nemůže fungovat.
Aby Německo a Evropa nezůstaly pozadu v tvorbě globálních dodavatelských řetězců, je třeba příjímat opatření v podobě domácí těžby, projektů na zpracování klíčových surovin, rozvoje mezinárodních partnerství či zvyšování míry recyklace.
Německo podle analýzy z roku 2022, za kterou stálo tamní ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu, importuje 39 ze 46 nejvíce důležitých surovin potřebných pro dosažení strategických cílů v energetice a průmyslu. Polovina těchto surovin pochází z Číny.
BDI uvedlo, že pokud by například Čína zastavila okamžitě vývoz lithia, tak by škody pouze pro německý automobilový průmysl přesáhly 40 miliard eur. Čína totiž v letošním roce stojí za polovinou dovozu lithia do Německa. V roce 2014 byl podíl Číny necelých 20 %.
"Politici musí udělat vše, co je v jejich silách, aby odvrátili takový scénář," dodal Russwurm, podle kterého jsou rizika naprosto zřetelná, avšak tempo reakce na ně příliš pomalé.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se