
Německý plán na podporu průmyslu může otřást energetickým trhem, varují experti
Plán německé vlády na dotování ceny elektřiny pro průmysl vyvolává obavy o stabilitu trhu a budoucnost obchodování s elektřinou. Podle odborníků by garance cen mohla narušit tržní principy. Hlavní kritika míří na možné oslabení cenotvorby a motivace k flexibilnímu řízení spotřeby.
Německo zvažuje zavedení garantované ceny elektřiny pro energeticky náročné podniky na úroveň zhruba 50 EUR/MWh. To je výrazně méně než současná tržní referenčního kontraktu na následující rok, která se pohybuje kolem 87 EUR/MWh. Cílem vlády je pomoci konkurenceschopnosti německého průmyslu, který čelí vysokým nákladům v porovnání s USA nebo Čínou.
Nicméně podle evropského sdružení energetických obchodníků (EFET) by tento krok mohl mít nežádoucí vedlejší účinky na trh s elektřinou. Hlavním rizikem je oslabení zájmu o obchodování na trzích s forwardovými kontrakty nebo o uzavírání dlouhodobých přímých kontraktů na dodávky elektřiny (Power Purchase Agreements – PPA).
Podle odborníků může mít plánovaný zásah „masivní dopad“ zejména na trh s futures kontrakty, který je referencí pro celou Evropu.
„Má to obrovské důsledky pro trh s futures“, který by mohl „vyschnout“, protože návrh je „složitý“ a „není v souladu s tržními principy,“ varoval Niclas Wenz z Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK).
Jak upozornil Andreas Fischer z Německého ekonomického institutu (IW), garantovaná cena by mohla zároveň oslabit motivaci spotřebitelů přizpůsobovat svou spotřebu aktuální nabídce elektřiny, což je zásadní pro flexibilitu systému v době rostoucí produkce z obnovitelných zdrojů energie.
Místo přímých zásahů by se vláda měla podle expertů zaměřit na podporu budování přeshraniční infrastruktury a snižování fixních nákladů, jako jsou daně z elektřiny či poplatky za přenos.
„To jsou oblasti, kde mohu něco změnit, aniž bych přímo narušil trh,“ dodal Wenz.
I přes tyto výhrady někteří analytici soudí, že dopad na trh může být omezený, pokud bude opatření úzce zaměřené a splní podmínky EU pro státní podporu. Objem obchodování s elektřinou v Německu je vysoký, takže úplné vyschnutí trhu nehrozí, uvedl Tobias Federico hlavní analytik agentury Montel.
Německá vláda se snaží řešit hrozbu deindustrializace kvůli vysokým cenám elektřiny v době, kdy průmysl čelí rostoucím nákladům na dekarbonizaci. Průmyslové svazy jako VCI (Německý svaz chemického průmyslu) upozorňují, že stabilní ceny jsou klíčové pro udržení výroby v zemi.
Mohlo by vás zajímat:
Už i Němci pochopili, jaká má být cílová cena elektřiny pro průmysl aby byl konkurenceschopný. A současně je těch 50 EUR/MWh i slušná cena pro domácnosti.
Má smysl podporovat jen technologie, které mohou dosáhnot takovou (či ještě nižši cenu) a nemá cenu podporovat výstavbu elektráren vyrábějících nepřetržitě s cenou dvojnásobnou.
Je to (zvažovaná) cena pouze pro část průmyslu, pro domácnosti už vůbec ne, a žádné takové zdroje, které by za tuto cenu byly schopné poptávku průmyslu pokrývat, už Němci po zavření jaderných elektráren nemají. Snad kromě několika vodních elektráren.
Pokud se politici pletou do energetiky a zásadně ji ovlivňují svými zásahy, tak je úplně jedno, jestli se jedná o jejich další zásah, kterým se snaží napravit to, co způsobili.
Řešením je samozřejmě odideologizování nejen energetiky, protože jinak bude dál pokračovat poškozování evropské ekonomiky.
Nemci znova potvrdzujú akí sú bezohľadní voči iným krajinám EÚ.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se