Domů
Německo
Německé OZE mají i negativní rekordy: Výstavba větrných elektráren je letos nejslabší od roku 2000

Německé OZE mají i negativní rekordy: Výstavba větrných elektráren je letos nejslabší od roku 2000

V Německu bylo postaveno v prvních třech měsících tohoto roku pouze 41 nových větrných turbín na pevnině o celkovém instalovaném výkonu 134 MW. Z historického pohledu se jedná o nejhorší výsledek od roku 2000, kdy Německo fakticky s výstavbou obnovitelných zdrojů započalo.

Po celkově slabším loňském roce, kdy byla meziročně postavena pouze cca polovina instalovaného výkonu větrných elektráren, se nezdá, že by Německo nabíralo nový dech. Svědčí o tom právě skončené první čtvrtletí letošního roku.

O tom, o jak slabé čtvrtletí se jedná, nejlépe svědčí skutečnost, že zmíněných 134 MW je extrémně nízká hodnota i v měsíčním měřítku. Dle údajů z webu energy-charts.de byl pouze jeden měsíc od roku 2014 slabší, než celé první čtvrtletí letošního roku, přičemž se jedná o prosinec 2018, na který první čtvrtletí bezprostředně navazuje.

Větrné elektrárny, západ slunce

O tom, že se jedná pouze o souhru náhod může svědčit, že v prvním čtvrtletí bylo naopak vydáno o třetinu více povolení k výstavbě větrných elektráren než ve stejném období v předchozím roce. Počet povolení na výstavbu však nemusí být zcela vypovídající, jelikož od výsledné výstavby může developer stále odstoupit.

Situace kolem dalšího rozvoje je však nadále nejistá. Z výsledků posledních aukcí o podporu je zřejmé, že podmínky pro výstavbu větrných elektráren aktuálně nejsou ideální. V posledních dvou ze 3 aukcí určených pro větrné elektrárny se pouze do jedné přihlásilo dostatek projektů tak, aby převýšily vypisovanou kapacitu. Do poslední společné aukce se solárními elektrárnami se dokonce nepřihlásil ani jeden projekt větrného parku.

Jedním z problémů, které aktuálně řešila i německá vláda, je odpor ze strany místních obyvatel. Ti se často brání různými prostředky, například žalobami proti právě vydaným stavebním povolením.

Vláda dokonce uvažovala o tom, že by zavedla minimální vzdálenost větrné elektrárny od obydlí občanů. Takové pravidlo nicméně již existuje ve spolkové zemi Bavorsko, kde byla výstavba větrných turbín tímto pravidlem prakticky zastavena. Lze však uvažovat i nad tím, že by vláda stanovila pravidlo mírnější, které by nevyžadovalo vzdálenost celého desetinásobku výšky větrné turbíny od nejbližšího obydlí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
5. květen 2019, 15:15

V Německu je už tak převětrníkováno, že dokud neskončí většina dotací na staré větrníky, tak se tam bezdotačně nikdy nové nevyplatí stavět.

Výrobci musí dodávat nové do oblastí kde fouká alespoň částečně rozdílně, nejblíž asi do Skotska nebo severního Švédska.

Petr
5. květen 2019, 15:18

Samozřejmě myslím vnitrozemské, pobřežní a oceánské větrníky mají daleko jistější komerční budoucnost.

Martin Hajek
5. květen 2019, 19:29

Větrníkům na souši dochází dech. Letošní rok pro ně bude obecně tragický nejen v Německu. Firmy budou muset masivně propouštět. Za miliardy Euro daňových poplatníků vytvořená pracovní místa zmizí a bublina praskne. I kdyby pak chtěl někdo stavět, tak už nebudou výrobní kapacity. Masivní rozvoj bude pokračovat jen na moři, tam ryby hlasovací právo nemají. Ovšem z pohledu Německa jde o další problém, protože neumí dostat elektřinu od moří na jih.

Milan Vaněček
5. květen 2019, 22:45

To je zase dobrá ilustrace přísloví: přání otcem myšlenky.

Martin Hajek
5. květen 2019, 23:45

Právě na Německé souši se střetla zbožná přání s realitou, o tom je ten článek :-).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se