Německé OZE mají za sebou silné pololetí, podíl OZE dosáhl 36,5 %

DomůNěmeckoNěmecké OZE mají za sebou silné pololetí, podíl OZE dosáhl 36,5 %

Německá elektroenergetika má za sebou pololetí s podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny 36,5 %. V jednom z týdnů dosáhla výroba dokonce na 49,6 %. Ukazují to předběžné statistiky webu energy-charts.de od Fraunhoferova institutu. 

V loňském roce kryla výroba z obnovitelných zdrojů v Německu 30 % celkové výroby. Oproti tomu je první pololetí roku 2016 nadprůměrné, výroba totiž podle prvotních dat dosáhla 36,5 %.

Za celý květen, kdy měla výroba obnovitelných zdrojů nejvyšší podíl, dosáhl podíl až k 42,4 %, naopak nejnižší podíl byl ve třetím měsíci letošního roku (31,7 %). Za zmínku stojí, že v každém měsíci v prvním pololetí výroba přesáhla průměr loňského roku.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v prvním pololetí roku 2016 v Německu zdroj: energy-charts.de

V týdenním rozlišení se výkyvy ve výrobě elektřiny z OZE projeví ještě více. Zatímco v týdnu s nejlepšími podmínkami pro výrobu zejména z větrných a solárních elektráren byl týdenní podíl 49,8 %, v nejslabším týdnu se výroba propadla pouze na 22,8 %.

Německo má stanoven vlastní cíl pro výrobu elektřiny z OZE na úrovni 40-45 % z OZE do roku 2025. O deset let později by to mělo být již 55-60% výroby elektřiny z OZE. Pokud by současné tempo pokračovalo, reálně hrozí překročení cíle v podílu OZE na výrobě elektřiny.

V minulém týdnu byla v Německu schválena reforma, která má nastavit horní hranici pro výstavbu obnovitelných zdrojů a zároveň rozšířit aukční systémy, které mají snížit cenu podpory pro obnovitelné zdroje. Již uspěje pouze ten, který nabídne nízkou cenu.

O reformě se hovoří jako o nutné „brzdě“, která je potřebná ke snížení nákladů na podporu OZE a k synchronizaci výstavby OZE a německé přenosové soustavy.