Německé OZE mají za sebou silné pololetí, podíl OZE dosáhl 36,5 %
Německá elektroenergetika má za sebou pololetí s podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny 36,5 %. V jednom z týdnů dosáhla výroba dokonce na 49,6 %. Ukazují to předběžné statistiky webu energy-charts.de od Fraunhoferova institutu.
V loňském roce kryla výroba z obnovitelných zdrojů v Německu 30 % celkové výroby. Oproti tomu je první pololetí roku 2016 nadprůměrné, výroba totiž podle prvotních dat dosáhla 36,5 %.
Za celý květen, kdy měla výroba obnovitelných zdrojů nejvyšší podíl, dosáhl podíl až k 42,4 %, naopak nejnižší podíl byl ve třetím měsíci letošního roku (31,7 %). Za zmínku stojí, že v každém měsíci v prvním pololetí výroba přesáhla průměr loňského roku.
V týdenním rozlišení se výkyvy ve výrobě elektřiny z OZE projeví ještě více. Zatímco v týdnu s nejlepšími podmínkami pro výrobu zejména z větrných a solárních elektráren byl týdenní podíl 49,8 %, v nejslabším týdnu se výroba propadla pouze na 22,8 %.
Německo má stanoven vlastní cíl pro výrobu elektřiny z OZE na úrovni 40-45 % z OZE do roku 2025. O deset let později by to mělo být již 55-60% výroby elektřiny z OZE. Pokud by současné tempo pokračovalo, reálně hrozí překročení cíle v podílu OZE na výrobě elektřiny.
V minulém týdnu byla v Německu schválena reforma, která má nastavit horní hranici pro výstavbu obnovitelných zdrojů a zároveň rozšířit aukční systémy, které mají snížit cenu podpory pro obnovitelné zdroje. Již uspěje pouze ten, který nabídne nízkou cenu.
O reformě se hovoří jako o nutné „brzdě“, která je potřebná ke snížení nákladů na podporu OZE a k synchronizaci výstavby OZE a německé přenosové soustavy.
Mohlo by vás zajímat:
Tak současné tempo určitě pokračovat v Německu nebude. Loni se uvedlo do provozu nových zhruba 6 GW větrníků, počínaje příštím rokem to má být maximálně polovina, navíc bude omezení v severním Německu, kde jsou nejvýhodnější podmínky. Růst fotovoltaiky bude také dále významně utlumen.
Samozřejmě že Německo musí zpomalit jinak by svého cíle- 80% el. energie z OZE dosáhlo mnohem dříve než v plánovaném roce 2050. Je vidět že tento cíl je reálný a dosažitelný i rychleji (ale za vyšší cenu). ČR může ignorovat tento trend, který bude v době když slunce svítí a vítr fouká vytvářet obrovské přebytky elektřiny v Německu a u jeho sousedů ( a tím snižovat koeficient využití JE i pod 50% a zcela ekonomicky ruinovat jadernou energetiku u svých malých sousedů - ČR, Belgie, Holandsko).
ČR tento trend jistě ignorovat nemůže. Ovšem můžeme si položit otázku, jestli je fér, aby silnější stát tímto způsobem vnucoval svou vůli slabším státům v dnešní údajně demokratické a spolupracující Evropě. Jestli právě tohle není jeden z důvodů, proč EU ztrácí podporu na východ od bývalé železné opony - protože nedokáže zajistit vládu práva a ochranu zájmů menších států proti jejich mocnějším sousedům.
Je to fér z mnoha důvodů a to nejen z pozice ekonomické síly.
S timto pristupem ale v EU zbyde jen Nemecko.
Bud at zmeni pristup nebo at sami vystoupi z EU nebo se kvuli nim rozpadne.
Jestli se EU rozpadne tím líp pro Německo, své zájmy potom prosadí ekonomicky ještě tvrději a bez zbytečných ohledů na postkomunistické brzdy s vysokou mírou korupce a záškodnictví.
To už tady bylo. Někteří z nás se zřejmě velmi těší na protektorát, aby zas mohli někomu udávat své spoluobčany a mít se relativně dobře, než dojde i na ně. Teď je taková zvláštní doba, kdy se práskačům zase až tolik nedaří a to je třeba změnit.
Pane Hájku, vy musíte být už hodně zoufalý, když vytahujete tyhle argumentační fauly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se