Domů
Německo
Německé OZE mají za sebou silné pololetí, podíl OZE dosáhl 36,5 %

Německé OZE mají za sebou silné pololetí, podíl OZE dosáhl 36,5 %

Německá elektroenergetika má za sebou pololetí s podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny 36,5 %. V jednom z týdnů dosáhla výroba dokonce na 49,6 %. Ukazují to předběžné statistiky webu energy-charts.de od Fraunhoferova institutu. 

V loňském roce kryla výroba z obnovitelných zdrojů v Německu 30 % celkové výroby. Oproti tomu je první pololetí roku 2016 nadprůměrné, výroba totiž podle prvotních dat dosáhla 36,5 %.

Za celý květen, kdy měla výroba obnovitelných zdrojů nejvyšší podíl, dosáhl podíl až k 42,4 %, naopak nejnižší podíl byl ve třetím měsíci letošního roku (31,7 %). Za zmínku stojí, že v každém měsíci v prvním pololetí výroba přesáhla průměr loňského roku.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v prvním pololetí roku 2016 v Německu zdroj: energy-charts.de

V týdenním rozlišení se výkyvy ve výrobě elektřiny z OZE projeví ještě více. Zatímco v týdnu s nejlepšími podmínkami pro výrobu zejména z větrných a solárních elektráren byl týdenní podíl 49,8 %, v nejslabším týdnu se výroba propadla pouze na 22,8 %.

Německo má stanoven vlastní cíl pro výrobu elektřiny z OZE na úrovni 40-45 % z OZE do roku 2025. O deset let později by to mělo být již 55-60% výroby elektřiny z OZE. Pokud by současné tempo pokračovalo, reálně hrozí překročení cíle v podílu OZE na výrobě elektřiny.

V minulém týdnu byla v Německu schválena reforma, která má nastavit horní hranici pro výstavbu obnovitelných zdrojů a zároveň rozšířit aukční systémy, které mají snížit cenu podpory pro obnovitelné zdroje. Již uspěje pouze ten, který nabídne nízkou cenu.

O reformě se hovoří jako o nutné „brzdě“, která je potřebná ke snížení nákladů na podporu OZE a k synchronizaci výstavby OZE a německé přenosové soustavy.

Komentáře

(8)

Martin Hájek

11. červenec 2016, 11:58

Tak současné tempo určitě pokračovat v Německu nebude. Loni se uvedlo do provozu nových zhruba 6 GW větrníků, počínaje příštím rokem to má být maximálně polovina, navíc bude omezení v severním Německu, kde jsou nejvýhodnější podmínky. Růst fotovoltaiky bude také dále významně utlumen.

Milan Vaněček

11. červenec 2016, 20:51

Samozřejmě že Německo musí zpomalit jinak by svého cíle- 80% el. energie z OZE dosáhlo mnohem dříve než v plánovaném roce 2050. Je vidět že tento cíl je reálný a dosažitelný i rychleji (ale za vyšší cenu). ČR může ignorovat tento trend, který bude v době když slunce svítí a vítr fouká vytvářet obrovské přebytky elektřiny v Německu a u jeho sousedů ( a tím snižovat koeficient využití JE i pod 50% a zcela ekonomicky ruinovat jadernou energetiku u svých malých sousedů - ČR, Belgie, Holandsko).

Martin Hájek

11. červenec 2016, 23:37

ČR tento trend jistě ignorovat nemůže. Ovšem můžeme si položit otázku, jestli je fér, aby silnější stát tímto způsobem vnucoval svou vůli slabším státům v dnešní údajně demokratické a spolupracující Evropě. Jestli právě tohle není jeden z důvodů, proč EU ztrácí podporu na východ od bývalé železné opony - protože nedokáže zajistit vládu práva a ochranu zájmů menších států proti jejich mocnějším sousedům.

energetik

12. červenec 2016, 22:54

Je to fér z mnoha důvodů a to nejen z pozice ekonomické síly.

nikdo

13. červenec 2016, 00:19

S timto pristupem ale v EU zbyde jen Nemecko.

Bud at zmeni pristup nebo at sami vystoupi z EU nebo se kvuli nim rozpadne.

energetik

13. červenec 2016, 15:05

Jestli se EU rozpadne tím líp pro Německo, své zájmy potom prosadí ekonomicky ještě tvrději a bez zbytečných ohledů na postkomunistické brzdy s vysokou mírou korupce a záškodnictví.

Martin Hájek

14. červenec 2016, 14:25

To už tady bylo. Někteří z nás se zřejmě velmi těší na protektorát, aby zas mohli někomu udávat své spoluobčany a mít se relativně dobře, než dojde i na ně. Teď je taková zvláštní doba, kdy se práskačům zase až tolik nedaří a to je třeba změnit.

Jan Veselý

15. červenec 2016, 08:31

Pane Hájku, vy musíte být už hodně zoufalý, když vytahujete tyhle argumentační fauly.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.