Domů
Elektřina
Miliardy eur pro integraci dalších OZE vs. ochrana spotřebitelů: Německý regulátor posoudí ziskovost provozovatelů sítí
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Miliardy eur pro integraci dalších OZE vs. ochrana spotřebitelů: Německý regulátor posoudí ziskovost provozovatelů sítí

Němečtí provozovatelé elektrizační soustavy by se v budoucnu mohli dočkat změn v oblasti stanovení hodnoty přiměřeného zisku. Tamní síťový regulátor totiž hodlá provést studii, která má zohlednit nejen inflaci, ale také investiční plány provozovatelů soustav na jejich posílení pro začlenění dalšího výkonu v obnovitelných zdrojích.

Prezident německého spolkového síťového regulátora Bundesnetzagentur Klaus Mueller uvedl na konferenci, která se konala toho pondělí v Essenu, že nová studie má za úkol posoudit inflaci a výši úrokových sazeb. Nedávný růst úrokových sazeb prodražuje veškeré investice, včetně těch do rozvoje energetických soustav. Vyšší náklady na financování potřebných investic do energetické infrastruktury tak nejen Německu komplikují další rozvoj využívání obnovitelných zdrojů.

Provozovatelé přenosových a distribučních soustav, včetně společností E.ON či EnBW, podle agentury Reuters dříve uvedli, že potřebují větší objem finančních prostředků, aby mohli zůstat konkurenceschopní v době, kdy je nutné investovat miliardy eur do rozvoje sítí za účelem začlenění více solárních a větrných elektráren.

Klaus Mueller nicméně zdůrazňuje, že jako prezident síťového regulátora musí hledat rovnováhu mezi nepřetěžováním spotřebitelů, kteří skrz své účty za elektřinu financují investice provozovatelů soustav, a potřebou motivovat provozovatele soustav a instituce, které do nich investují finanční prostředky.

„Budeme objektivní a zaměříme se na fakta. Nenecháme se nikým nikam tlačit, stejně tak nepracujeme příliš pomalu,“ uvedl podle Reuters Mueller s tím, že výsledky studie, která bude vypracována ve spolupráci s provozovateli soustav, budou zveřejněny tak rychle, jak jen to bude možné.

Německý deník Handelsblatt podle Reuters uvedl s odkazem na vyjádření Muellera, že je ve hře i přehodnocení původního snížení sazeb výnosnosti, které mají klesnout od příštího roku a platit po dalších 5 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Emil
25. květen 2023, 12:42

Provozovatelé přenosových a distribučních soustav, tedy přirozeného monopolu, potřebují větší objem finančních prostředků, aby mohli zůstat konkurenceschopní. Tady něco... nevoní...

Michal K.
25. květen 2023, 14:30

v preklade. OZE je drahe a bude este drahsie ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se