Domů
Německo
Německo musí podle provozovatelů plynárenské sítě urychlit nástup vodíku
Vodíkový atlas Německa. Zdroj: německé Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum
Zdroj: německé Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum

Německo musí podle provozovatelů plynárenské sítě urychlit nástup vodíku

Německo
4 komentáře
9. září 2022, 06:51
Jan Budín

Němečtí provozovatelé přepravní soustavy plynu sdružení v asociaci FNB Gas vyzvali německou vládu, aby urychlila nástup vodíku a zabezpečila tak dodávky energie a podpořila snahy v oblasti ochrany klimatu. Klíčovým prvkem pro rozvoj vodíkového hospodářství je podle FNB Gas společné plánování pro zemní plyn a pro vodík. 

Na potřebu koordinovaného rozvoje plynárenské, elektrické a vodíkové sítě upozornila již začátkem letošního roku německá energetická agentura dena. Nyní zdůraznila potřebu společného plánování pro zemní plyn a vodík i asociace FNB Gas.

"Provozovatelé přepravní soustavy již učinili v posledních letech pokrok díky modelování vodíkové sítě jakožto součásti rozvojových plánů plynárenské soustavy. Aby bylo zajištěno, že naše návrhy na konverzi a rozvoj infrastruktury jsou potvrzeny německým síťovým regulátorem, musíme nyní urychleně zakotvit integrované plánování pro plynárenství (vodík a methan) do legislativy," uvedla Inga Poschová, výkonná ředitelka FNB Gas.

Asociace FNB Gas dále upozornila, že rychlý nástup vodíku bude potřebovat také úzkou koordinaci opatření na různých úrovních plynárenské sítě. Zveřejněný report proto obsahuje kapitolu věnovanou plánům na konverzi distribuční soustavy a rozhraní mezi distribuční a přepravní soustavou.

"Vodík může být nejlehčím prvkem v periodické tabulce, ale jeho význam pro konkurenceschopnost německé ekonomiky je významný. S ohledem na klimatickou krizi, vysoké ceny energií a současnou geopolitickou situaci je nástup vodíku více urgentní než kdykoliv dříve," dodal Thomas Gößmann, předseda představenstva FNB Gas.

Na důležitou roli vodíku při transformaci německé energetiky upozornila i šéfka německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) Kerstin Andreaeová.

"Abychom se stali nezávislými na fosilních zdrojích energie a tedy i importu zemního plynu z Ruska, potřebujeme rychlý nástup vodíkového hospodářství. To se může povést pouze za předpokladu, že bude rychle vybudována odpovídající potrubní a skladovací infrastruktura," uvedla Andreaeová.
Asociace INES, BVEG a DVGW v této souvislosti v polovině letošního roku uvedly, že aby vodík mohl sehrát svoji důležitou roli v rámci energetického přechodu, může Německo potřebovat až 41 TWh nových zásobníků na vodík. A to za předpokladu, že všechny vhodné stávající zásobníky zemního plynu budou pro tyto účely taktéž využity.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Švančara
9. září 2022, 07:04

halo, vodik je pre bezemisnu ekonomiku katastrofou, vytvara podmienky pre daleko nebezpecnejsi sklenikovy plyn, metan.

Zeleni vsech zemi, vzbudte se.

richie
9. září 2022, 08:49

tak ano .. ked vidia ake dotacie idu do FVE a VTE, ako aj do vodikovych grantov a technologickych demo projektov, tak aj oni sa musia prihlasit o podporu investicii a to radsej cim skor, este nez sa hype krivka zlomi ..

Jiří Švarc
9. září 2022, 09:49

Nemělo by Německo nejdříve urychlit nástup energetické soběstačnosti než začne s energiemi plýtvat ve velkém?

Ladislav Novák
9. září 2022, 12:38

Řešit dopady ZELENÉHO ŠÍLENSTVÍ ještě větším zeleným šílenstvím ("zelený vodík"), to je mentální úroveň současného "zeleného" řízení Německa i celé EU... 8-O

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se