Studie: Německo může potřebovat až 41 TWh nových zásobníků na vodík
Aby vodík mohl sehrát svoji důležitou roli v rámci energetického přechodu, může Německo potřebovat až 41 TWh nových zásobníků na vodík. A to za předpokladu, že všechny vhodné stávající zásobníky zemního plynu budou pro tyto účely taktéž využity. Vyplývá to ze společné studie asociací INES, BVEG a DVGW.
Německá asociace provozovatelů zásobníků plynu INES, ropná a plynárenská asociace BVEG a asociace pro plynárenství a vodárenství DVGW odhadují, že Německo bude muset vybudovat až 40 nových zásobníků na vodík.
Podle zveřejněné studie bude ve stávajících 31 německých kavernových zásobnících zemního plynu, které lze poměrně jednoduše využít i pro skladování vodíku, možné v budoucnu skladovat kolem 31 TWh vodíku.
Složitější situace při přechodu ze zemního plynu na vodík nastává u takzvaných porézních zásobníků, kdy studie odhaduje, že pouze 4 ze stávajících 16 takových zásobníků bude možné využít pro skladování vodíku. Dostupná skladovací kapacita v těchto čtyřech zařízeních by mohla být kolem 1,7 TWh.
Až 40 nových kavernových zásobníků
Studie dále porovnala uvedená zjištění s dlouhodobými cíli německého ministerstva hospodářství a ochrany klimatu a došla k závěru, že v závislosti na realizovaném scénáři bude i při využití všech vhodných stávajících zásobníků zemního plynu pro skladování vodíku zapotřebí vybudovat dodatečnou skladovací kapacitu v rozsahu 15 a 41 TWh.
Při srovnání s průměrnou velikostí stávajících kavernových zásobníků by to podle asociací mohlo znamenat vybudování až 40 nových kavernových zásobníků.
Náklady na vybudování těchto zásobníků asociace odhadly na 11 miliard eur. Náklady na přebudování stávajících zásobníků potom na dalších zhruba 1,6 miliardy eur.
Mohlo by vás zajímat:
V Německu je už možné cokoliv, co nedává smysl... Green Deal je zářným příkladem institucionalizované hlouposti. :-D
Na přehledném grafu produkce elektřiny v Německu je dobře vidět, že ani v červnu, kdy je slunce na obloze nejvýš a je schopno dodávat maximum el. energie, nemá Německo žádné významné přebytky el. výkonu v síti, z něhož by mohlo vyrábět "zelený" vodík krajně neefektivní elektrolýzou vody a během dne musí naopak elektřinu dovážet ze zahraničí.
Ladislave, kdy už studuješ grafy na Agoře, stačí přepnout záložku grafu předpokládané výroby v budoucnu, najdeš tam roky 2030-2040 a už ti bude vše jasné. Zde zjistíš, že ty přebytky ze Slunce budou každý den od března do září každý den velké po roce 2030 budou denní přebytky ve stovkách GWh.
Jeden pan sa tiez nadmieru spoliehal na zazracne zbrane. Vies nam, Blaha, povedat, ako dopadol?
Copak se chystá v budoucnu? :-D Vítr bude foukat a slunce zářit non-stop 24 hodin denně nad celou EU? Už to zelení komunisti se socialisty a dalšími klimaaktivisty odhlasovali v parlamentu Německa a EU a vydali na to zákon, že to tak musí být? :-P
Na to je přece právě ten vodík ;) Slunce po roce 2030 vyrábí hodně v létě a přes den, vítr hodně v zimě a vodík to všechno srovná :) Stačí se oprostit od ruské propagandy...
To bude ta nová zákonitost odhlasovaná Německým a EU parlamentem? :-D V českém to jistě zvládnou odhlasovat taky. :-P
Jsem zvědav na to červencové zvyšování záloh za teplo a elektřinu pro příští rok. ;-)
Jimi, to dalsi reprezentant binarneho myslenia, kto ma iny nazor, je urcite siritel ruskej propagandy. Uz len to ta determinuje, ako treba brat tvoje prispevky.
: )))), někdy nestačím žasnout nad některými příspěvky. Samozřejmě, že vítr a Slunce bude foukat a svítit cca stejně i v budoucnu, ale Němci nainstalují cca 4x více FVE a cca 3x více VTE a pak už je to jednoduchá matematika, například v těchto dnech v poledne zajišťují FVE v Německu cca 50-60% vyrobené EE, v roce 2040 i při nárůstu spotřeby to ale bude 4x více = 200-250% tyto obrovské přebytky budou uskladněny do baterií, H2, atd. a odpoledne a v noci se z tohoto vodíku bude vyrábět zpět EE. Ten cyklus není nic složitého. V zimě se vodík bude vyrábět z obrovských přebytků z VTE a bude se opět spalovat místo uhlí a zemního plynu v době když bude inverze a nebude foukat. Láďo, není to nic složitého a chápe to i dítě v páté třídě.
= 200-250% tyto obrovské přebytky budou uskladněny do baterií, H2, atd.
Hi, hi, hi, dalsi prispevok osoby, ktora dokaze pocitat uz do dvoch.
Tieto obrovske prebytky budu spotrebovane uz v nasledujucu noc. Co tak pocitat aj so zimnymi dnami? Aha, za to moze predsa ten diabol z vychodu.
chápu, že neumíš česky, ona ani ta slovenština ti moc nejde, když si přečteš pozorně můj příspěvek, klidně si ho dej do google překladače, tak pochopíš, že...
V červnu od 9:00-17:00 budou díky FVE a VTE v Německu obrovské přebytky tyto se uskladní do baterií a H2 a následně večer se začnou tyt uložené přebytky spotřebovávat, z baterií přímo s H2 spalováním v elektrárnách. Aktuálně to funguje tak, že přes den je na utlumena výroba uhelných a plynových elektráren a večer a přes noc se začne pálit uhlí a zemní plyn ve velkém. V budoucnu toto odpadne bude se pálit H2. JE TO UŽ JASNÉ
ako ta myslienka ukladat nejakym sposobom prebytky z OZE je zaujmava. O tom sa uz hovori velmi dlho. Akurat som si neni isty, ci vodik je to idealne riesenie. Pri momentalnych technologiach ucinnost vodikoveho cyklu (kolko energie date/kolko dostanete) je niekde okolo 10-20%. Ked to prevediem na kWh elektriny znamenta to, ze na ulozenie 1kWh elektriny vo vodiku budeme musiet vyrobit 5-10 kWh elektriny.
A zoberme si taku FVE, kde sa hovori, ze emisie su 45gCO2/kWh. V tomto prepocte pri pouziti vodika ako ukladania prebytkov sa dostavame na emisie 225-450 Co2/kWh. To uz neznie moc nizko emisne. Nehovoriac o tom, ze to bude enorme drahe.
no ved pisem, ze uz vies pocitat do dvoch. Tam chybu nemas.
Ty možná chodíš už do šeté třídy, ale ty tvoje fantasmagorie ukazují na naprostou neznalost souvislostí energetické problematiky společně s ekonomikou v oboru. Místo pátků prostávkovaných za boj proti odchylkám vývoje podnebí by sis měl občas taky zajít do fyziky, kde by ti vysvětlili, že sčítat instalované výkony FVE a argumentovat s nimi v energetice je projev naprostého nepochopení a ignorance problematiky.
Ale zkus to v politice, třeba tě Frans Timmermans do spolku klimapošuků a žvanění, které tady provozuješ, ti zajistí skvělou budoucnost bez nutnosti odvádět jakoukoliv užitečnou práci pro ostatní. :-P
Láďo, vím, že už jsi velice starý a neschopný pochopit moderní energetiku a technologie. Vzhledem k tvému věku je to vlastně jedno. Nechápu proč se důchodci tady tak rozčilují, jaký zdroj bude vyrábět elektřinu v roce 2040. Nevím jestli Vám to došlo, ale už u toho na 99% nebudete.
Re: hlpb 17. červen 2022, 14:10
Neřeším, co tady bude za 40 let. Řešíme dnešek, protože zelení klimatičtí komunisti, k nimž nepochybně patříš, zatím dokázali rozvrátit energetiku, prošustrovat astronomické částky peněz bez rozumného výsledku a zavádí tady zelenou totalitu s nesmyslnými klimatickými cíli a ideologií.
Řešíme zelenou klimatickou ideologickou blbost, která jednoznačně likviduje hospodářství a životní úroveň občanů států EU. Stejně jako je likvidovala blbost rudých bolševiků, kterým se tak nápadně podobáte. :-P
Nakonec stejně skončíte na větvích, až lidé pochopí, že jste jenom banda prolhaných podvodníků.
bohužel to tu již dávno není technická, věcná diskuze nad fakty a čísly. Hochům z východu stači ideologické noty a jedou
ako pozeram emiie CO2 len vynimocne idu pod hodnotu 400g/kWh. Nizkoemisna energetika ako prasa
Socialismus, at narodni, rudy ci zeleny dopada vzdy stejne: Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy... :-)
tak si ty grafy nastudujte a přepněte do předpovědi na další roky a potom se prosím znovu ozvěte. Zatím to tu jen zamlžujete....
tak si ty grafy nastudujte a přepněte do předpovědi na další roky a potom se prosím znovu ozvěte. Zatím to tu jen zamlžujete....
Přidal jsem komentář s aktuálním grafem přehledu výroby el. energie v Německu... Možná projde cenzurou... :-)
Anebo by taky nemci mohli postavit 10-20 novych jaderek a bylo by po problemech. Ale to oni neudelaji.
Rozhodně by to vyšlo levněji a s mnohem kvalitnějšími dodávkami el. energie / spolehlivostí / délkou života, než astronomické nesmyslné výdaje do Občasných Zrojů Energie s pochybnými výsledky.
Rozdíl je v tom, že zelení klimateroristé by nedostali svůj podíl na zisku z dotací. :-P
a banky nebo privátní investoři, kteří jdou po zisku jako slepice po flusu to nevidí jak moc je to výhodné, to je teda jedině vysvětlitelné spiknutím
Být Němec není národnost ale psychiatrická diagnoza
V podstatě v tomto okamžiku žádnou jinou smysluplnou možnost nevidím. Jen si nejsem jistý, jestli celkem 70-80 TWh bude pro Německo dost. Nejde jen o elektřinu, ale i o chemický průmysl a teplo na vytápěni.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se