Německo odložilo schválení zákona o odklonu od uhlí na začátek roku 2020

20. prosinec 2019, 10:58
DomůNěmeckoNěmecko odložilo schválení zákona o odklonu od uhlí na začátek roku 2020

Německá vláda odložila schválení svého legislativního návrhu, který má zajistit plánovaný odklon od uhlí, na začátek příštího roku. Původně se očekávalo schválení do konce letošního roku. Jedním ze zásadních sporných bodů zůstává dojednání přesného mechanismu a podrobného plánu pro odstavování hnědouhelných elektráren. 

Odsun termínu schválení zákona o odklonu od uhlí potvrdil zahraničnímu serveru Montel v pondělí mluvčí německého Ministerstva hospodářství a energetiky.

„Vyjednávání s provozovateli hnědouhelných elektráren jsou „otevřená a konstruktivní“, obě strany jsou však prozatím rozděleny a musí být učiněno ještě hodně práce,“ dodal mluvčí.

Ministerstvo však nebylo schopné komentovat dopad odkladu schválení zákona na plánované tendry na uzavírání černouhelných elektráren.

Podle informací z konce listopadu by měla první aukce v objemu 4 GW proběhnout již v červnu 2020. Provozovatelé, kteří v aukci uspějí, budou muset své elektrárny odstavit po zimě 2020/21. Druhá aukce by měla následně proběhnout v březnu 2021, tedy 22 měsíců před prvním milníkem, kterým je rok 2022.

Na konci roku 2022 má dle plánů německé vlády instalovaný výkon německých černouhelných elektráren činit 15 GW, což představuje proti současné úrovni pokles o téměř 7 GW (při předpokladu uvedení do provozu nadkritického bloku Datteln 4 během roku 2020). Do roku 2030 má následně instalovaný výkon těchto zdrojů klesnout na 8 GW.

Výroba elektřiny v Německu v letošním prosinci

 

Nedořešenou otázkou zůstává přesný mechanismus a podrobnější plány pro odstavování hnědouhelných elektráren. V této souvislosti německá vláda prozatím schválila pouze podporu regionům, které odklon od využívání hnědého uhlí při výrobě elektřiny zasáhne nejvíce. V první fázi mají tyto regiony získat podporu ve výši 14 miliard eur. Celková podpora by v příštích dvou desetiletích měla dosáhnout 40 miliard eur.

Podle doporučení tzv. uhelné komise by Německo mělo přestat využívat uhlí při výrobě elektřiny do roku 2038 s tím, že pokud to podmínky dovolí, mohl by být tento horizont přesunut již na rok 2035. V loňském roce měly německé uhelné elektrárny téměř 40% podíl na celkové výrobě elektřiny.

Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v roce 2018