Německo představilo podmínky nových aukcí pro offshore větrné elektrárny

DomůObnovitelné zdrojeNěmecko představilo podmínky nových aukcí pro offshore větrné elektrárny

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur představil podmínky pro nové aukce pro výstavbu offshore větrných elektráren u pobřeží Německa. Ve dvou nadcházejících aukcích se tak zájemci budou ucházet o výstavbu elektráren o celkovém výkonu 3,1 GW v období mezi lety 2021 až 2025.

První kolo aukce, které je určeno pro zdroje uvedené do provozu po 31. prosinci 2020, proběhne již na začátku letošního dubna. Zájemci budou v aukci soutěžit o výkon 1550 MW, přičemž maximální cena byla stanovena na 120 EUR/MWh.

„Po prvních fotovoltaických elektrárnách nyní následuje přechod na konkurenční systém podpory u offshore větrných elektráren. Výše podpory již není předepsána zákonem, ale je určena nabídkami na trhu. Tato změna zajišťuje stabilní a cenově efektivní rozvoj offshore větrné energetiky.“

Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur

Druhé kolo pro zbylých 1550 MW je následně plánováno na 1. dubna 2018. Z celkových 3100 MW je minimálně 500 MW vyhrazeno pro projekty v Baltickém moři. Po prodloužení licencí z 20 na 25 let by elektrárny mohly mít nárok na podporu až do roku 2050, což může mít vliv i na výši nabídek v aukci.

Vládní cíl – 6,5 GW do roku 2019

V loňském roce klesl meziroční přírůstek instalovaného výkonu offshore větrných elektráren v Evropě na téměř polovinu. Německo se s 813 MW, tedy více než polovičním podílem, umístilo na prvním místě a celkový instalovaný výkon těchto zdrojů v zemi tak překročil hranici 4 GW.

V letošním roce Německá agentura pro větrnou energetiku očekává zvýšení výkonu o dalších přibližně 1 400 MW, v dalším období do roku 2019 poté nárůst o zhruba 1 000 MW ročně.

V loňském roce německým offshore větrným elektrárnám přálo i počasí, kdy vyrobily 13 TWh elektrické energie, tedy zhruba o polovinu více ve srovnání s 8,3 TWh v roce 2015. V letošním roce němečtí provozovatelé přenosových soustav předpovídají výrobu na úrovni 20 TWh.