V Německu vloni přibylo o 2/3 více solárních elektráren než v roce 2017

DomůNěmeckoV Německu vloni přibylo o 2/3 více solárních elektráren než v roce 2017

Německé solární elektrárny vloni zaznamenaly růst nového instalovaného výkonu ve výši téměř 3 GW, což činí 68% nárůst oproti roku 2017. Jedná se zatím o nejvyšší hodnotu od roku 2013, kdy Německo zastavilo štědré dotace, i přesto solární asociace varuje vládu, že pro splnění cílů OZE do roku 2030 je třeba třikrát rychlejší rozvoj nových zdrojů. Výroba ze solárních elektráren loni pokryla kolem 8 % německé spotřeby.

Instalovaný výkon německých solárních elektráren, dle německé solární asociace (Bundesverbandes Solarwirtschaft – BSW), vzrostl v loňském roce o 2,96 GW na 45,9 GW, což činí v meziročním srovnání 68% nárůst. Jen za prosinec bylo uvedeno do provozu 377 MW nového výkonu.

Pro Německo se stává loňský nárůst nejvyšší za posledních pět let – od doby, kdy byly zkráceny štědré dotace pro solární elektrárny. Těch v rámci solárního boomu vyrostlo v Německu v letech 2010 až 2012 celkem 22 GW.

„Solární energie a akumulace jsou připraveny výrazně přispět jako příznivé a dostupné zdroje energie pro elektroenergetiku, vytápění a mobilitu. Mohou také významně přispět ke spolehlivému a ekonomickému zaplnění mezer, které vzniknou v důsledku odstavování jaderných a uhelných elektráren,“ vysvětlil generální ředitel BSW, Carsten Körnig.

Minulý rok vyrobily německé solární panely celkem 46 TWh elektrické energie, což činí zhruba 8 % německé roční spotřeby.

Další rychlý růst FVE je nejistý

V případě, že solární elektrárny zvítězí v aukcích nad onshore větrnými elektrárnami (tak jako minulý rok), dá se očekávat, že letos na podporu dosáhne zhruba 1,9 GW výkonu.

Solární asociace vyzvala německou vládu, aby zrušila strop pro solární podporu, který je nyní stanoven na 52 GW a kterého instalovaný výkon solárních elektráren dosáhne pravděpodobně během roku 2021.

Dle BSW bez další podpory solárních elektráren nebude možné splnit klimatické cíle do roku 2030.

„Roční cíle rozvoje solární energie jsou zastaralé. Musí být krátkodobě alespoň ztrojnásobeny a  musí být odstraněny stávající překážky na trhu se solární energií,“ dodal Körnig.