Domů
Německo
Německý regulátor navyšuje požadavky na zimní výkonovou rezervu, na následující zimu o téměř 30 %
Uhelná elektrárna Buschhaus
Zdroj: Wikimedia Commons / Axel Hindemith / CC BY-SA 3.0

Německý regulátor navyšuje požadavky na zimní výkonovou rezervu, na následující zimu o téměř 30 %

Německo pro následující zimu zvýšilo požadavek na rezervní výkon oproti předchozímu období o 28 % na 6 596 MW. Důvodem pro zvýšení je nedostatečný rozvoj přenosové soustavy a rizika spojená s výrobou obnovitelných zdrojů.

Německý regulátor meziročně zvýšil potřebu tzv. zimní rezervy z 5 126 MW na 6 596 MW(navýšení o cca 28 %). Důvodem je obava, že v zimních měsících ve dnech s nízkou výrobou obnovitelných zdrojů nebude přenosová soustava schopná přenášet dostatečný výkon na jih země a dále k jižním sousedům Německa.

Zimní rezerva je v Německu zavedena z toho důvodu, že v zimních měsících je spotřeba elektřiny zpravidla nejvyšší. Němečtí provozovatelé soustavy přitom již nemohou počítat s některými uhelnými elektrárnami, které byly nebo ještě budou odstaveny (např. elektrárny společnosti Mibrag Buschhaus patřící do holdingu EPH).

„Pokud bude v jeden okamžik na severu země větrné počasí, ze severu bude vysoký dovoz elektřiny, bude vysoká spotřeba a na jihu bude naopak nízká výroba solárních elektráren, může být přenos elektřiny ze severu na jih důvodem přetížení soustavy,“ uvedl v prohlášení k vydané zprávě německý regulátor.

V takových chvílích se dá předpokládat, že ceny elektřiny na velkoobchodních trzích budou relativně nízké (kvůli vysoké výrobě na severu a skutečnosti, že Německo tvoří jednu obchodní zónu), což může zvýšit poptávku vývozu elektřiny do sousedních zemí, zejména pak na jih.

Regulátor současně uvedl, že pro zimu na přelomu let 2024 a 2025 bude vyžadovat o dalších cca 21 % více rezervního výkonu, než bude vyžadovat v následující zimě (navýšení na 10 647 MW). Regulátor ovšem předpokládá, že v daném okamžiku již bude posílena přenosová kapacita vedení ze severu na jih, a proto zimní rezerva umožní spíše vyšší přeshraniční obchod.

Z čísel, které publikoval německý regulátor, se v tomto ohledu nejkritičtějším obdobím zdá zima na přelomu let 2022/2023 – tedy těsně po odpojení posledních jaderných elektráren. Na tuto zimu se předpokládá, že bude vyžadováno 10 647 MW výkonu, tedy více než dvojnásobek oproti právě uplynulé zimě.

Celá zpráva regulátora v německém jazyce je k dispozici zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Richard Vacek
7. květen 2020, 14:59

Mohou zavést "energetické regulační stupně", které se u nás hojně využívaly za socialismu. Při nedostatku elektřiny prostě někteří velcí zákazníci budou odpojeni.

Carlos
7. květen 2020, 15:21

A nebo posílit spojení do okolních zemí, což by bylo také na delší dobu, ale jde to a bylo by to mnohem efektivnější do budoucna.

Také by se mohli pokusit postavit plavební stupně s elektrárnami na Rýnu, byť to je teď problematické, nicméně lepší než drátem do oka.

St
7. květen 2020, 15:40

Smyslem energetiky není vypínat největší odběratele podle toho zdali slunce svítí a vítr fouká, ale zajistit dost energie pro každého kdo to potřebuje (a zaplatí za to). Jelikož si místní regulátor uvědomuje co to pro přenosovou soustavu představuje kupředu zelená zpátky ni krok, zcela logicky navýšil požadavky na zálohy. Asi by jste nechtěl, aby největší tahouni ekonomiky (automobilky) stály jen proto, že je zamračeno a nefouká vítr.

Martin Hajek
7. květen 2020, 17:51

Řešení je celkem jednoduché. Stačí rozdělit Německo na dvě obchodní zóny - sever a jih a nechat obchodníky platit za rezervaci kapacity v úzkém hrdle. Jenomže politicky je toto řešení, které by logicky zdražilo elektřinu na jihu Německa a naopak zlevnilo na severu, zcela nepřijatelné. Proto Německo vymýšlí nejrůznější "rovnáky na vohejbáky" a protože to je Německo, tak mu to samozřejmě v Bruseli bez problémů projde.

Carlos
7. květen 2020, 19:06

Tak nejlepší rovnák na vohejbák, se kterým budou teď moct přijít jsou jezy na Rýnu, potřebují jednak udržet jeho splavnost a jednak získat elektřinu na jihu, i s malým průtokem který tam teď je asi 1200 m^3/s , by to při 60m spádu vyrobilo asi 670 MW, Což už je poměrně dost, stejně jako v případě 220MW při minimálním průtoku. Ale muselo by se to udělat celkem chytře aby z toho nebyly zbytečné problémy a protesty.

K tomu rozdělení, nějakému, bude nakonec muset stejně dojít, nebo se bude muset najít způsob jak víc propojit sever Evropy. Otázka ale je za jak dlouho bude naplněna regulační kapacita severských hydroelektráren, kolik se tam toho dá relativně snadno nastavět atd.

Myslím že k tomu rozdělení může dojít, pokud se "politicky správně" vysvětlí části veřejnosti že je z ekologického hlediska nutné ji rozdělit. Myslím že to půjde celkem snadno, když se to vezme za správný konec.

St
7. květen 2020, 15:37

Že by v tom skvělém, ekologickém a pokrokovém Německu zjistili, že nejde poručit větru a dešti? Nechce se mi tomu věřit, že by skopčáci dostávali rozum.

Milan Vaněček
7. květen 2020, 15:47

St opět trolluje na plné obrátky. Jinak, když si tu rezervu vydělíte 8, (Německo má 8x více obyvatel), nebo když ji vydělíte 15 nebo něčím podobným (v poměru HDP v Eur) tak vidíte, že to je směšně malá suma,

žádný problém pro zemi elektřinu převážně exportující, s nadbytkem energetických kapacit.

Martin Hajek
7. květen 2020, 17:48

Pane Vaněčku, tradičně zcela mimo mísu, jak jsme u Vás zvyklí. Už loni Německý export hodně splasknul a v roce 2023 Německo žádný nadbytek energetických kapacit mít rozhodně nebude. Právě naopak. A léta exportu budou také pryč, Německo bude potřebovat dovážet, zejména když nebude foukat a svítit. Otázka je, odkud. Německá špičková spotřeba je něco přes 80 GW, takže proti tomu 10 GW rezervy není vůbec málo. V ČR bychom se za srovnatelných podmínek bavili o 1,5 GW. Jestli Vám to připadá málo, tak mě to tedy připadá docela hodně :-).

St
7. květen 2020, 17:51

Dobrý den pane Martine. Děkuji Vám za Váš trefný a fundovaný komentář opírající se o skutečnosti a o ne nějaké domněnky či zbožná přání.

St
7. květen 2020, 18:02

Vážený pane Vaněčku. Já netrolluji, ale vyjadřuji svůj názor k dané problematice. Uznávám, že nemám takové znalosti z energetiky a dalších oblastí jako zde mnozí diskutující. Ale o to více si cením toho, že mi kolegové mnohokráte odpověděli na mé, možná dle někoho "hloupý" dotazy. Ale až na Vás mi nikdo nenadává do trollů.

Rozhodně nerozumím všemu, to nechávám jiným kabrňákům, kteří všechno ví nejlépe a umí poroučet větru, dešti.

Přeji hezký, slunečný den plný pozitivní energie.

Milan Vaněček
7. květen 2020, 21:35

Den jsem měl opravdu nádherný. A vyřiďte Vašim kolegům, že vidím, že jim už došly argumenty (a proto jste se tady zřejmě objevil).

St
8. květen 2020, 10:00

Tak to jsem moc rád, že jsem měl opravdu nádherný den. Jistě byl slunečný a měl jste upřímnou radost kolik se té úžasně čisté EE vyrobilo díky slunečnímu svitu. Nemyslím si, že by kolegům došli argumenty. Právě naopak těmi argumenty Vás docela slušně zásobují. Snaží se Vám jak odkazy na relevantní zdroje, tak i výpočty dokázat, že se v mnoha ohledech pletete, nemáte pravdu či šíříte bludy.

Josef
8. květen 2020, 00:35

Jo není to příliš mnoho, jenže když to vezmete že se jedná jen o jich země, pak je to dost. Je to přesně to co jsem psal, že OZE mají svoje limity a že dříve nebo později dojde k tomu ,že když jsou podmínky je energie nadbytek a naopak a to vede k celkově vysoké ceně energie a pálení fosilních paliv a to je ten markantní rozdíl mezi OZE a jadernou energetikou, který vy a další gemagogové prostě nechtějí vidět. Je to stejně jako tvrdit že Prahu vlastně osvobodily Vlasovci a udělat jim pomník naprosto stejná úroveň. ( PS: tzv. ruská osvobozenecká armáda ROA pod vedením Vlasova byla vytvořena v Praze pod taktovkou Němců a Pražských kolaborantů)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se