
Německá ministryně: Obnovitelné energie musí spolufinancovat rozvoj sítě
Německá ministryně hospodářství Katherina Reicheová upozorňuje, že bez odpovídajícího rozvoje přenosové a distribuční soustavy povede masový nástup obnovitelných zdrojů energie jen k častějšímu omezování jejich výroby. Podle ní by provozovatelé obnovitelných zdrojů měli přispívat na rozšíření sítí, které umožní integrovat jejich výrobu.
Německo zažívá rekordní expanzi obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podíl solárních a větrných elektráren na výrobě elektřiny nadále roste, ale přenosová a distribuční soustava nestačí růst stejným tempem. Výsledkem jsou častá omezení výroby obnovitelných zdrojů, protože vyrobenou elektřinu není možné přenést do míst spotřeby.
Reicheová prosazuje, aby provozovatelé OZE přispívali na náklady spojené s rozvojem sítí, místo aby tyto náklady nesli pouze spotřebitelé. Podle ní je nezbytné zavést spravedlivé sdílení zodpovědnosti za stabilní energetický systém, zahrnující investice do přenosové soustavy, skladování elektřiny i záložních zdrojů.
Ministerstvo hospodářství plánuje do konce léta předložit tzv. "reality check" energetické politiky, jehož cílem je sladit rozšiřování obnovitelných zdrojů energie s rozšiřováním sítí. Zpráva se bude zabývat prognózami poptávky po elektřině, rozvoje elektrizační soustavy a dalšími klíčovými trendy v oblasti energetiky.
Podle analýzy Institutu pro makroekonomickou politiku (IMK) si dosažení německých klimatických cílů vyžádá do roku 2045 investice do elektrických sítí ve výši 650 miliard eur.
Jak snížit náklady na integraci OZE?
Obnovitelné zdroje energie v Německu dostávají provozní podporu, jejíž výše je určována v aukcích. Tento systém je považován za hnací sílu růstu obnovitelných zdrojů energie v zemi, ale s rostoucím podílem těchto zdrojů na energetickém mixu musí země přijít na to, jak snížit náklady na integraci a zároveň podpořit investice.
V diskusním dokumentu z května německý síťový regulátor (BNetzA) vyzval k rozsáhlé reformě systému poplatků, které financují rozvoj přenosové a distribuční soustavy v zemi. V dokumentu regulátor prezentuje možné varianty úpravy poplatků za použití sítě. Patří mezi ně rozšíření poplatků na výrobce elektřiny, jako je tomu například v případě plynárenských sítí.
"Musíme reformovat systém, podle kterého se vybírají síťové poplatky. Zaprvé, počet uživatelů, kteří platí poplatky v plné výši, se neustále snižuje, a zároveň rostou náklady. Za druhé, nemáme dostatečně účinné signály, jak a kde lze elektrárny provozovat nákladově efektivně, aby se zabránilo zbytečně nákladnému rozšiřování sítě. Za třetí, v systému v současné době neexistují žádné pobídky, které by odměňovaly flexibilní chování, naopak," uvedl Klaus Müller, prezident BNetzA.
Mohlo by vás zajímat:
Hosanna!
Zdá se, že i do Německa zavál závan rozumu.
Chvála Bohu na Výsostech!
Obávám se ale, že jí budou brzo vyměněny názory...
Už je načase, že v Německu asi roste význam hospodářství, když už mají pro hospodářství a životní prostředí jedno společné ministerstvo (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz (BMWK))!
Napravovat nesmyslnosti německé energetiky lze jen za situace, když opustí dosavadní přístupy, ve kterých se zisky kapitalizovaly u provozovatelů OZE a na obyvatelstvo se socializovaly náklady na tu srandu. Teď jen bude nutné, aby se takové principy prosadily i jinde.
No jo jenže to je nesmysl a řeknu Vám proč , protože tu cenu stejně zaplatí nakonec spotřebitel, takže nemá smysl jí účtovat 2x. Toto povede akorát k větší byrokracii. V praxi toto způsobí růst ceny silové elektřiny , protože do ní se integrují náklady na distribuci.
No úplně nesmysl to není, aspoň bude vidět kolik stojí ta energie "zadarmo".
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se