Domů
Německo
Německý zákaz plynových kotlů může přímo ohrozit jednotný evropský trh, tvrdí americké a evropské společnosti
Daikin Altherma hybrid heat pumps
Zdroj: Daikin

Německý zákaz plynových kotlů může přímo ohrozit jednotný evropský trh, tvrdí americké a evropské společnosti

Podle některých evropských a amerických společností nová německá legislativa týkající se transformace vytápění negativně ovlivní budoucí prodeje tepelných čerpadel a sníží konkurenceschopnost mnohých evropských firem. Protestní  názory přicházejí po tom, co  ekonomicky nejsilnější evropská země ohlásila, že s největší pravděpodobností už tento podzim dá stopku fosilním palivům v sektoru vytápění.

Nově předložený německý zákon říká, že nové topné systémy musí využívat minimálně 65 % energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.  Neznamená to, že německé domácnosti využívající plynové kotle nebudou moci používat tento zdroj i nadále. Povoleno bude také například využívat za určitých podmínek hybridní systémy spalující zemní plyn, nebo spalovat v plynových kotlech modrý vodík, který je vyráběný v kombinaci s technologiemi zachytávajícími uhlík.

V případě, že bude návrh zákona úspěšně přijat, hrozí, že němečtí politici rovněž zakážou i používání některých plynů, které slouží jako chladicí médium v tepelných čerpadlech. Řeč je konkrétně o takzvaných fluorovaných skleníkových plynech neboli F-plynech.

Proč jsou F-plyny tak škodlivé?

Kontroverze těchto plynů nespočívá v jejich škodlivosti pro ozonovou vrstvu ale spíš v jejich potenciálu globálního oteplování (v angličtině označováváno jako GWP - Global Warming Potential). Emise F - plynů tedy mají negativní dopad na klimatický systém Země v kontextu jeho oteplování.

Potenciál GWP je vyjádřen pomocí poměru molekul jakéhokoli plynu k molekule CO2, která je stanovena jako referenční hodnota s potenciálem rovným hodnotě  jedna. Některé F-plyny mají potenciál až tisícinásobně vyšší než jedna molekula CO2.

Znamená to tedy, že pokud má látka GWP = 1430, jedna vypuštěná molekula do atmosféry má stejný efekt jako 1430 vypuštěných molekul CO2.  Další obrovskou nevýhodou podobných látek je, že jsou chemicky stabilní a v nezměněné formě  přetrvávají v atmosféře i po několik desítek let.

Část zákona, která do budoucna zakáže používání F-plynů je podle slov Juliena Souleta, viceprezidenta a generálního ředitele divize Fluorine Products společnosti Honeywell Advanced Materials, „kontraproduktivní“ a dokonce „porušuje zásady vnitřního trhu EU“.

"Nezamýšlené důsledky odstranění hydro flouro uhlovodíků (HFO) z trhu v Německu by mohly být dalekosáhlé, pokud jde o nepříznivé dopady na energetickou účinnost, energetickou bezpečnost a finanční náklady pro občany," uvedl Soulet.

Německé ministerstvo hospodářství, které se zabývá kontroverzní legislativou, však trvá na tom, že je „důležité“ přejít od HFO k „přírodním chladivům“, jako je propan nebo oxid uhličitý, protože mají nižší potenciál globálního oteplování.

Téměř neexistující alternativa

Problémem je, že pouze přibližné 5% všech výrobců tepelných čerpadel používá se svých technologiích chladicí plyny na bázi butanu. A až 40 % všech tepelných čerpadel vyráběných na evropském trhu nedisponuje bezpečným a škálovatelným plánem pro nahrazení dosavadních plynů těmi přírodními.

Kai Schiefelbein, výkonný ředitel Stiebel Eltron, jednoho z předních německých výrobců tepelných čerpadel, se domnívá, že k řešení problému, která chladiva lze používat, je zapotřebí zvolit liberálnější přístup.

„Politici, firmy i živnostníci se všichni shodují na tom, že musíme instalaci tepelných čerpadel skutečně zrychlit. Abychom toho dosáhli, musíme vzít v úvahu všechny segmenty tepelných čerpadel,,“ řekl Schiefelbein.

Negativní externality zákazu instalace plynových kotlů

Zdá se, že navrhovaný zákaz nových plynových kotlů s velkou pravděpodobností povede k řadě nezamýšlených důsledků. Už teď se tisíce Němců snaží tento zákaz překonat instalací nových plynových kotlů před termínem stanoveným zákonem, tedy k 1. lednu, čímž emise CO2 z nově nainstalovaných plynových kotlů budou produkovány minimálně dalších deset až patnáct let.

V prvním čtvrtletí letošního roku se v Německu prodalo kolem 168 000 plynových kotlů, což představuje 100% nárůst oproti předchozímu roku, uvádí ZVSHK, obchodní sdružení techniků topenářů, instalatérů a klimatizací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Baton David
7. srpen 2023, 06:55

jakákoli ideologická regulace ohrožuje jednotný trh a to jak ve formě omezování tak ve formě podporování!

De Carbon
7. srpen 2023, 09:21

Propan je idealni chladivo, ktere se pouziva uz nekolik desitek let. Moje lednicka pouziva propan a moje TČ take. Kde je teda problem s prechodem? Aha, nekdo spolehal na praci lobbystu a ono to neklaplo a ted maji problem ze se na prechod vykaslali. Uplne stejna traparna jako se spalovakem. Pak prijdou Cinane a zaplavi trh TČ s propanem a vsichni budou brecet.

miro novak
7. srpen 2023, 10:54

existuje parta ludi, ktori stale este veria v pozitivny vplv ideologickych regulacii.

Pravoslav Motyčka
8. srpen 2023, 00:00

Jenže problém je v tom , že ti stejní propagátoři svobodného trhu řvou kvůli astronomickým cenám plynu takže kde je vlastně pravda, žádný volný trh s ropou uhlím nebo plynem ve skutečnosti stejně neexistuje , protože export řídí producenti a ti ovlivňují ceny. Zakázat plyn a ropu ve vytápění budov je nejlepší návrh , který z Německa přišel za posledních 20 let mělo se to udělat už dávno i u nás a to nejméně před 10 ti lety , kdy existovala vyspělá tepelná čerpadla. Stále se tady mluví o úsporách , ale slon v místnosti tedy že přímé spalování stojí ve výsledku nejméně 2x více energie primárních paliv než využití moderních tepelných čerpadel tak o tom se nemluví přitom vytápění v budovách tvoří stále 40% naší spotřeby energie. Němci to konečně pochopili , ale ještě ne úplně. Přitom základem nové energetické koncepce by mělo být omezení spalování čehokoli pro výrobu tepla pro vytápění. Je naprosto absurdní že stát ještě dotuje dřeva a dokonce energeticky náročnou výrobu pelet. Nejlepším řešením by přitom bylo tam kde není možné rozvést teplo z Dukovan Temelína nebo ze spalovny odpadu , přebudovat teplárny na městské elektrárny a převést vytápění budov a ohřev teplé vody na tepelná čerpadla.

Petr Benda
8. srpen 2023, 09:11

Tepelná čerpadla vzduch-voda zhruba tak z 80% jsou zbytečně drahé elektrokotle. V zimě, kdy je to nejvíc potřeba ztrácí účinnost a skoro co do nich pošlete vám dají v teple. Což mě teda jako moc velká výhra nepřipadá.

Aleš Vanga
8. srpen 2023, 13:51

Problém je, že většina "zachránců planety" postrádá technickén vzdělání a chlubí se tím, že matematika je pro ně "fuj".

Letos v únoru v Německu (progresivní to a "zelené" krajině) pocházelo 55 % elektrické energie z fosilních zdrojů (v červnu 45 % - žádná dramatická změna). Účinnost této výroby je v rozmezí 35-60 % (u plynu lepší - nicméně uhlí se využívalo víc).

Pak si započtěte ztráty z přenosu elektřiny - ty jsou uváděny cca 22,5 %.

Pokud někdo vytápí radiátory - a potřebuje otopnou vodu řekněmě 70 °C - topný faktor jeho tepelného čerpadla nebude lepší, než 2.

Většina tepelných čerpadel používá chladivo, které je 1430 x účinnější skleníkový plyn než CO2 - navíc velmi stabilní. Může dojít k poruše, uvolnění při likvidaci.

Podtrženo sečteno - současný uživatel tepelného čerpadla s velkou pravděpodobností škodí klimatu víc, než uživatel plynového kondenzačního kotle.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se