Německá vláda se dohodla na transformaci vytápění. Nové systémy musí mít 65% podíl OZE
Německá vláda dosáhla dohody ohledně zákona pro transformaci německého teplárenství. Končí tak několikaměsíční debata a nejistoty ohledně avizovaného zákazu topných systémů na fosilní paliva. Od příštího roku musí každý nově instalovaný topný systém "pokud možno" využívat alespoň 65 % obnovitelné energie. Po protestech veřejnosti proti uniklým plánům, které byly kritizovány jako příliš ambiciózní a nákladné, vláda zmírnila požadavky a prodloužila přechodná období a výjimky pro topné systémy na fosilní paliva.
Německá vládní koalice dosáhla kompromisu ohledně zákona o energii ve stavebnictví (Gebäudeenergiegesetzes), který má za cíl dekarbonizovat vytápění v Německu. Po několikaměsíční debatě o faktickém zákazu instalace nových topných systémů na fosilní paliva od roku 2024 se koalice dohodla na povolení různých technologií, delších přechodných obdobích a více možnostech dodržování předpisů, aby byl zákon podle jejích slov "přívětivější pro spotřebitele".
Návrh zákona přináší následující změny:
- Nové topné systémy instalované od roku 2024 musí minimálně ze 65 % využívat obnovitelné zdroje energie (OZE). Kromě tepelných čerpadel a dálkového vytápění mají být jako možnosti pro splnění cíle zvažovány solární termální energie a vytápění dřevem nebo peletami.
- Plynové topné systémy připravené na využití vodíku mohou být instalovány, pokud existuje závazný plán investic a transformace vodíkových sítí. Tato zařízení mají do roku 2030 využívat minimálně 50 % biometanu a od roku 2035 minimálně 65 % vodíku.
- Hybridní systémy vytápění, například plynové vytápění s tepelným čerpadlem, využívající minimálně 65 % vodíku budou povolena i v nových budovách. Dříve tato možnost připadala v úvahu pouze u stávajících budov.
- Modrý vodík (vyráběný ze zemního plynu s využitím zachycování a ukládání emisí CO2) má být povolen, ale musí být v souladu s taxonomií EU.
- Stávající topné systémy mohou být nadále provozovány, porouchaná zařízení mohou být vyměněna. V případě neopravitelné poruchy systému by měla být na přechodnou dobu povolena opětovná instalace zařízení na plyn nebo topné oleje. Ty by však poté musely být do tří let doplněny moderní technologií, aby byly splněny cíle dosažení 65% podílu OZE.
- Majitelé domů starší 80 let nebo ti, kteří pobírají sociální dávky, budou zcela osvobozeni od povinnosti vyměnit nefunkční topné systémy za hybridní nebo využívající obnovitelné zdroje energie. Povinnost pro ně bude platit pouze v případě, že dům jako dědictví předají nebo prodají, potom ale opět s přechodným obdobím.
- Zavedení příspěvku na výměnu starých kotlů.
Návrh zákona nenavrhuje žádné povinnosti nahrazovat funkční topné systémy. Nikdo by neměl být při výměně topného systému nadměrně zatěžován, řekl ministr hospodářství Robert Habeck ve vysílání ARD a dodal, že sociální nouze má být kompenzována dotacemi. Jak přesně to bude vypadat, se teprve rozhodne.
Návrh zákona bude nyní konzultován se spolkovými zeměmi a očekává se, že jej kabinet přijme do konce měsíce.
Reakce jsou vesměs pozitivní
Sdružení energetického průmyslu BDEW uvedlo, že dohoda by konečně mohla dát impuls k transformaci německého vytápění. "Je potěšující, že spolková vláda rozšířila výběr různých technologií pro nové i stávající budovy," uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová. "Nyní se správně zaměřuje na širokou škálu infrastruktur a zdrojů energie pro vytápění. To vytvoří odolnější vytápění, flexibilnější transformaci vytápění a zamezí vzniku zbytečných nákladů."Svaz komunálních služeb (VKU) dohodu rovněž uvítal, ale varoval před překážkami na cestě k realizaci. "Rozhodující je konkrétní proveditelnost a praktičnost, a to i proto, aby bylo dosaženo širokého přijetí," řekl šéf VKU Ingbert Liebing. Oba svazy vyzvaly vládu, aby legislativu úzce propojila s plánováním vytápění obcí.
Asociace inovátorů v energetice (bne) cíle v oblasti podílu OZE pro nově instalované systémy vytápění uvítala, ale uvedla, že návrh byl značně změkčen. "Potřebujeme ochranu klimatu místo připravenosti na ochranu klimatu," řekl šéf bne Robert Busch a dodal, že připravenost na vodík je podvodné označování."Připravenost na vodík pro vytápění je nejhorším možným scénářem, protože by to umožnilo, aby plynové kotle jednoduše fungovaly na zemní plyn po mnoho dalších let. ... Nyní hrozí masivní nesprávné investice do vybavení, které bude muset být za několik let nahrazeno. " uvádí bne.
Ke klimaticky neutrálnímu vytápění čeká Německo ještě dlouhá cesta
Německo se zákonem zavázalo, že se nejpozději do roku 2045 stane klimaticky neutrálním. Aby toho bylo dosaženo, mělo by se dle návrhu zákona nejpozději do roku 2045 vytápění budov zcela obejít bez fosilních paliv, která stále pokrývají více než 80 % potřeby vytápění v zemi.
Ze 41 milionů německých domácností používá téměř každá druhá k vytápění zemní plyn a téměř každá čtvrtá topný olej. Podle Spolkového ministerstva hospodářství a technologií se tepelná čerpadla na celkovém počtu podílejí necelými 3 %.
Vláda zdůrazňuje, že přechod na novou technologii musí začít hned, protože topné systémy se v průměru provozují 20 až 30 let, každý nový topný systém instalovaný dnes tak bude potenciálně fungovat až za horizont roku 2045. Proto je třeba jednat rychle, jinak Německo nebude schopno dosáhnout svých klimatických cílů.
Mohlo by vás zajímat:
Tak to už je vážně masakr. Čekám kdy to budou zkoušet na nás .... Zatím stále posouvají a posouvají hranice co veřejnost sneze, ale vše má své meze a jednou tvrdě narazí a nebude to pěkný pohled. Bohužel na to ale doplatí všíchni ......
No tak pokud Babiš podepsal Pařížskou deklaraci , pak už měla mít vláda takový zákon připravený , protože o čem je čistá nula - žádná fosilní paliva , takže vytápět domy plynem uhlím nebo olejem není možné a 65% OZE = tepelné čerpadlo. Instalace jakýchkoli zdrojů tepla mimo OZE a tepelných čerpadel pokud to někdo myslel vážně s tou nulo měly být zakázány už dávno a to v celé EU. A nevím proč Vás to překvapuje , stačí si přečíst volební programy stran. Možná jste to měl udělat před volbami. Toto je teprve začátek budou muset zakázat kotle na fosilní paliva jako zakázali staré kotle na uhlí bez toho není možné mít nízké emise CO2. Teplárny budou muset přejít na jadernou energii , odpad nebo biomasu , popř. umělá paliva. V dopravě bude buďto elektřina a nebo umělá paliva a výroba elektřiny pojede na OZE + jádro a jako akumulace se bude využívat patrně vodík , čpavek , metanol apod. Bude to ve výsledku velmi drahé protože proces , který se měl dělat 50 let děláme za 30. Kdyby se to nedělalo na čistou nulu ale dejme tomu na pokles emisí o 80% a netrvalo to 30 let , ale zhruba 45 a bez zelené ideologie , pak by to nemuselo dopadnout tak negativně.
Babiš podepsal dokument, který nás k ničemu nezavazuje. Závazky podepisuje až současná vláda.
Ještě poznámka , ne všechna opatření EU jsou špatná letos EU zakáže prakticky všechny rtuťové zářivky - to bude mít dalekosáhlý dopad do spotřeby elektřiny, protože lineární zářivka se používá k osvětlení v průmyslu a kancelářích a institucích. Zákaz prodeje donutí majitele a státy k velké výměně těchto zdrojů. To povede k úspoře cca 2% elektřiny v EU to odpovídá spotřebě 8 milionům tepelných čerpadel pro vytápění rodinných domků. Tím se získají zhruba 2 roky na budování nových zdrojů. Přitom na tomto procesu nikdo neprodělá protože LED technologie zlevnila natolik, že se výměna vyplatí.
Pokud LED svítidla zlevnila a nabízí vyšší užitnou hodnotu a nižší provozní náklady za méně peněz, pak nechápu, proč EU chce něco zakazovat.
Protože existují i idioti a lenoši. Kopnutí do zadku je pak nutností.
Chcete říci, že jste tak zpozdilý, že nedokážete plusy nových technologií rozpoznat a potřebujete na jejich nákup úřední glejt?
Ptali jsme se na to před pár lety správce budovy (cca 8 let stará), řekl nám že má sklad plný starých svítidel, protože to byla výhodná dodávka k montáži, změna technologie v provozu bude trvat roky.. úspora pár procent nikoho k rychlé změně nepřinutí. A některé obce co měnily sodíkové výbojky za LED to teď mění zpět. LED a sodíkové mají podobnou účinnost, životnost asi ne, ale zas na montáž té led bude věští investice, než výměna sodíkové..
Protože není energie díky zelené ideologii, takže to co by přirozeně trvalo 6-7 let se tímto opatřením udělá za rok a půl. Ušetří se tím energie. Někdy pomůžete vývoji například řízená oběhová čerpadla byla před zákazem neřízených hodně drahá a pak díky masové produkci zlevnila přineslo to velké úspory energie a vydělal na tom spotřebitel.
Jenže tam, kde stačila jedna rtuťová zářivka, musejí být dvě LEDkové, protože mají menší světelný tok. Mluvit o úsporách mi nepřijde zrovna na místě.
Pne Poisle,
Zatímco měrný výkon běžné zářivky T8 s indukčním předřadníkem je většinou do 75lm/W a s elektronickým předřadníkem 85lm/W, tak LED náhrady zářivek nabízejí v současnosti hodnoty přes 120lm/W. Volbou nové technologie je tedy možné, při zachování stejného světelného toku jdoucího ze světelných zdrojů, uspořit až 30% v nákladech na elektrickou energii.
120 lm/W je už dosti extrémní nadstandardní účinnost, které dnes dosahují pouze filament žárovky, což je defacto bodový zdroj světla, ne trubicový nebo plošný. Takže se srovnávají hrušky s jabkama.
účinnost u LED žárovek se pohybuje v rozmezí 50 - 100 lm/W. U některých vysoce výkonných LED světelných zdrojů (např. průmyslové osvětlení) je dosahováno účinnosti až 150 lm/W
To je vsechno pravda, ovsem zapominate na to, ze ucinnost zdroje a ucinnost svitidla jsou dve rozdilne veci. Vtip je v tom, ze ucinnost led svitidla je z principu vyssi, nebot lze vyuzit led zdroj, ktery sviti vyhradne do zvolene poloroviny, narozdil od klasickych rtutovych nebo sodikovych vybojek.
Svícení má minimální vliv na spotřebu elektřiny. Navíc i nyní se dají v pohodě koupit normální žárovky, jen mají napsáno, že jsou pro průmyslové použití.
Oproti plynovému kotli je tepelné čerpadlo o 200 tisíc dražší. Dále dalších 200 tisíc za rekuperaci, další náklady na zateplení. V budoucnu bude i povinnost, aby byly domy energeticky neutrální. Neboli bude muset být celá střecha poseta solárními panely. Ve výsledku se bydlení prodražuje. Nicméně pokud si každý bude muset dát na střechu solární panely, tak budou v létě velké přebytky elektřiny jejíž cena se bude blížit nule. Prostě to zaplatí lidi, kteří chtějí stavět.
účinnost LED svítidel je přes 200lm/W. 250lm/W u průmyslových svítidel typu UFO. A to není vše zářivka nebo výbojka svítí do všech stran kdežto LED tam kam chcete takže účinnost svítidla je mnohem vyšší ve výsledku neušetříte 30% , ale klidně 85% elektřiny i více.
Co se týče tepelných čerpadel , pak záleží jak velké a jakého typu kdo investuje do systému země / voda , pak ten je sice dražší , ale je to jen 1x za život , ve výsledku je investice levnější než kupovat pravidelně plynové kotle ( myslím pro mladého člověka)
systém vzduch/ voda je na 15-20 let a povozně je dražší.
Já jsem koupil plynový kotel v roce 1999, pořád jede na jedničku, a měnit ho nehodlám. Při spotřebě 11 MWh plynu za rok se ho nevyplatí nahrazovat ničím.
Nevím jak TČ, ale vám se vyplatí vyplatí kondenzační kotel. Pravděpodobně máte ještě atmosférický kotel. Pokud koupíte kondenzační, ušetříte přes 20% možná až 25%. Při loňské ceně 3000 za MWh můžete ušetřit třeba sedm tisíc za rok. Nový kotel 19 kWh s ovládáním mobilem nabízí teď jeden velký dodavatel za 36 tisíc. To by bylo za pět let (bez montáže) zpět.
Ceny asi nebudou tak vysoké dlouho, ale i tak je návratnost vysoká. Plus je třeba nový kotel tišší, u mně bylo slyšet v noci startování starého kotle po celém bytě.
pokud si tc poridite po 65 tak to opravdu muze byt investice 1x za zivot. tedy pokud budete mit kliku a vcas zemrete. :-)
aneb zadny "moderni" tocivy stroj nebude bez vymeny fungovat v prumeru dele nez 15-20let. a to jsem jeste pomerne optimista.
No , ale to tepelné čerpadlo země / voda stačí pak jen opravovat - 1x za 20 let vyměníte kompresor + regulaci a běhová čerpadla takže máte investici dejme tomu 60 000 a zase dalších 20 let provozu.
aky typ TC zem/voda mate presne na mysli? .. pretoze pri niektorych este je potrebne po rokoch riesit obnovu/repas vrtov/vsakov - inak sa rapidne znizuje ucinnost, resp. moze dojst k znefunkcneniu .. pripadne vymena teplonosneho media a rozvodov/vymenikov .. a podobne ..
takto pausalne delkarovat, ze TC zem/voda je jednorazova investicia nie je korektne (skoro az klamive)
Nevím o čem mluvíte systém země/voda nepracuje s podzemní vodou tak jaký vsak? Co se týče obnovy vrtů pak opět nechápu o čem mluvíte hadice ve vrtu mí životnost přes 100 let stejně jako u horizontálního systému , pokud máte na mysli energetické vyčerpávání vrtu , pak můžete třeba po 15 letech provozu připojit dohřívací smyčku , kdy v létě to vrhu naženete co jste v zimě odebrali - stačí PE trubka 30 cm v zemi třeba okolo plotu nebo v základech terasu pod chodníky a podobně. Vrt je o něco chladnější než okolí , takže cokoli do něj uložíte vám neuteče pokud se nerozhodnete tam dávat více než odebíráte aby byl vrt teplejší a topení v zimě levnější. Je to samozřejmě sofistikovanější řešení než něco pálit nebo TČ systém vzduch / voda , je to také dražší výhodou je , že je to provozně levné bezobslužné a hlavně trvalé řešení.
ano vlastne mate pravdu, ospravedlnujem sa - to co som opisoval, bol system voda/voda s podzemnou vodou .. ale aj tych zem/voda ja viacero druhov - na vrt potrebujem vhodne podlozie a povolenie (vacsinou sa ideo do vacsich hlbok) a na kolektor potrebujem okrem vhodneho podlozia aj dostatocnu plochu (tam je tusim nejaky nasobok vykurovanej plochy) .. co su vsetko dost obmedzujuce parametre, ktore moze splnit male percento ludi .. a co sa tyka zivotnosti, tak ano tam to pri dobre spravenom systeme moze byt na dlho (a ano, pre niekoho mozno dozivotne)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se