Domů
Německo
Teplo omezuje výkon německých elektráren, ceny elektřiny míří vzhůru

Teplo omezuje výkon německých elektráren, ceny elektřiny míří vzhůru

Horké počasí nutí provozovatele tepelných elektráren v Německu omezovat výkon svých zdrojů. Vysoké teploty se již podepsaly pod snižováním výkonu jaderných elektráren společnosti E.ON v Německu. EnBW zase omezila kvůli teplému počasí výkon uhelné elektrárny v Karlsruhe.

Již minulý pátek začala omezovat kvůli vysokým teplotám výkon svých jaderných elektráren společnost PreussenElektra z holdingu E.ON. Podle mluvčí společnosti PreussenElektra došlo ke snížení výkonu elektrárny Brokdorf o 112 MW, z čehož 40 MW bylo kvůli vysoké teplotě vody v Labi, jež je využívána pro chlazení.

Jaderná elektrárna Grohnde pak snížila kvůli vysokým teplotám vody v řece Vezeře svůj výkon o 50-60 MW. K omezování výkonu u zmíněných elektráren začalo docházet, když se teplota vody v řekách dostala na hodnoty mezi 19 až 20 °C. Spolková státní plavební správa pak zase varovala před nízkou hladinou řek Labe a Vezery.

Také kvůli teplému počasí pak byl o 100 MW snížen výkon druhého 1410MW bloku elektrárny Isar ještě před zahájením plánované odstávky, která začala na tomto bloku minulou sobotu a potrvá do 27. července.

„Kvůli vyšším teplotám jsme omezily výkon všech tří našich jaderných elektráren,“ potvrdila mluvčí PreusseElektra.

Německá EnBW zase snížila o 50 MW výkon svého 550MW bloku uhelné elektrárny Karlsruhe. Důvodem pro snížení výkonu byla opět vysoká teplota vody tentokrát v řece Rýn.

Teplé počasí má pokračovat, což žene vzhůru cenu elektřiny

Očekává se, že teplota v Německu bude do konce července o 1-3 °C nad dlouhodobým normálem. Vyšší teploty oproti dlouhodobým průměrům mají v Německu panovat minimálně do poloviny srpna. Na omezování výkonu související s vyššími teplotami a na předpověď počasí na následující týdny již také reagovaly ceny elektřiny.

Počátkem týdne cena futures kontraktu na dodávku elektřiny v srpnu v Německu vzrostla na 49,45 EUR/MWh, což je o 1,6 EUR/MWh více ve srovnání s pátečními hodnotami. Aktuálně se cena srpnového futures pohybuje mezi 50,75 až 51 EUR/MWh.

Snižování výkonu elektráren kvůli vysokým teplotám nebo nízkému stavu vody v řekách zatím není nikterak závratné. Pokud se však naplní předpovědi o pokračování teplého počasí, může již být omezování výkonu citelnější. V takovém případě se pak může omezování výkonu promítnout i do vyšších cen elektřiny na krátkodobých trzích s elektřinou.

Úvodní fotografie – Uhelná elektrárna EnBW v Karlsruhe. Autor: Daniel Meier-Gerber Zdroj: www.enbw.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.