Domů
Německo
Teplo omezuje výkon německých elektráren, ceny elektřiny míří vzhůru
Uhelná elektrárna EnBW Karlsruhe. Zdroj: www.enbw.com

Teplo omezuje výkon německých elektráren, ceny elektřiny míří vzhůru

Německo
Bez komentáře
20. červenec 2018, 11:12
Tomáš Molek

Horké počasí nutí provozovatele tepelných elektráren v Německu omezovat výkon svých zdrojů. Vysoké teploty se již podepsaly pod snižováním výkonu jaderných elektráren společnosti E.ON v Německu. EnBW zase omezila kvůli teplému počasí výkon uhelné elektrárny v Karlsruhe.

Již minulý pátek začala omezovat kvůli vysokým teplotám výkon svých jaderných elektráren společnost PreussenElektra z holdingu E.ON. Podle mluvčí společnosti PreussenElektra došlo ke snížení výkonu elektrárny Brokdorf o 112 MW, z čehož 40 MW bylo kvůli vysoké teplotě vody v Labi, jež je využívána pro chlazení.

Jaderná elektrárna Grohnde pak snížila kvůli vysokým teplotám vody v řece Vezeře svůj výkon o 50-60 MW. K omezování výkonu u zmíněných elektráren začalo docházet, když se teplota vody v řekách dostala na hodnoty mezi 19 až 20 °C. Spolková státní plavební správa pak zase varovala před nízkou hladinou řek Labe a Vezery.

Také kvůli teplému počasí pak byl o 100 MW snížen výkon druhého 1410MW bloku elektrárny Isar ještě před zahájením plánované odstávky, která začala na tomto bloku minulou sobotu a potrvá do 27. července.

„Kvůli vyšším teplotám jsme omezily výkon všech tří našich jaderných elektráren,“ potvrdila mluvčí PreusseElektra.

Německá EnBW zase snížila o 50 MW výkon svého 550MW bloku uhelné elektrárny Karlsruhe. Důvodem pro snížení výkonu byla opět vysoká teplota vody tentokrát v řece Rýn.

Teplé počasí má pokračovat, což žene vzhůru cenu elektřiny

Očekává se, že teplota v Německu bude do konce července o 1-3 °C nad dlouhodobým normálem. Vyšší teploty oproti dlouhodobým průměrům mají v Německu panovat minimálně do poloviny srpna. Na omezování výkonu související s vyššími teplotami a na předpověď počasí na následující týdny již také reagovaly ceny elektřiny.

Počátkem týdne cena futures kontraktu na dodávku elektřiny v srpnu v Německu vzrostla na 49,45 EUR/MWh, což je o 1,6 EUR/MWh více ve srovnání s pátečními hodnotami. Aktuálně se cena srpnového futures pohybuje mezi 50,75 až 51 EUR/MWh.

Snižování výkonu elektráren kvůli vysokým teplotám nebo nízkému stavu vody v řekách zatím není nikterak závratné. Pokud se však naplní předpovědi o pokračování teplého počasí, může již být omezování výkonu citelnější. V takovém případě se pak může omezování výkonu promítnout i do vyšších cen elektřiny na krátkodobých trzích s elektřinou.

Úvodní fotografie – Uhelná elektrárna EnBW v Karlsruhe. Autor: Daniel Meier-Gerber Zdroj: www.enbw.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516