Domů
Německo
Vattenfall odmítl tvrzení E.ONu o dohodě v oblasti výrobních kvót z jádra

Vattenfall odmítl tvrzení E.ONu o dohodě v oblasti výrobních kvót z jádra

Švédská energetická společnost Vattenfall odmítla tvrzení E.ONu, že společnosti dosáhly dohody ve sporu o převodu jaderných výrobních kvót. E.ON si v rámci sporu nárokuje 50 % z 88 TWh výrobních kvót z odstavené jaderné elektrárny Kruemmel, ve které mají obě společnosti 50% podíl.

Zahraniční server Montel minulý týden informoval, že E.ON dosáhl dohody se svou švédskou protistranou na převodu až 60 TWh výrobních kvót pro své jaderné elektrárny. Finanční ředitel společnosti Vattenfall Europe Nuclear Energy GmbH Axel Cunow toto tvrzení odmítl.

„Pravdou je, že 10 TWh výrobních kvót bylo převedeno z jaderné elektrárny Kruemmel na jaderný zdroj Grohnde patřící E.ONu za cenu 278 mil. EUR. Žádné další dohody nebyly učiněny,“ řekl Cunow serveru Montel.

Cunow dodal, že společnost je připravena prodat další výrobní kvóty, přičemž cena bude záležet na více faktorech, zejména pak na velkoobchodní ceně elektřiny.

Právní spor

E.ON a Vattenfall se přou ohledně požadovaného bezplatného přístupu E.ONu k 50 % z 88 TWh výrobních kvót ze společně vlastněné odstavené jaderné elektrárny Kruemmel. V rámci předběžné dohody oznámené v červnu zaplatil E.ON 278 mil. EUR Vattenfallu za 10 TWh výrobních kvót.

Finální rozhodnutí soudu v Hamburku ohledně ceny dalších výrobních kvót by mělo padnout 29. srpna, přičemž Vattenfall opakovaně sdělil, že je ochoten výrobní kvóty převést, nikoliv však bezplatně.

Podle německé legislativy mohou jednotlivé německé jaderné bloky do stanoveného nejzazšího termínu ukončení provozu vyrobit jen omezené množství elektrické energie ve výši stanovených výrobních kvót. Pokud elektrárna vyčerpá přidělené výrobní kvóty před nejzazším termínem ukončení provozu, musí být odstavena dříve.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německá vláda schválila regulované ceny plynu a elektřiny, oznámil Scholz
25. listopad 2022, 16:15
Strop na plyn v unii dohodneme do Vánoc, věří Síkela. Němci a Nizozemci ale říkají ne
24. listopad 2022, 19:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se