Domů
Německo
Více než 90 % fotovoltaik vysoutěžených v třetí německé aukci z konce roku 2015 již stojí
Zdroj: clevehillsolar.com

Více než 90 % fotovoltaik vysoutěžených v třetí německé aukci z konce roku 2015 již stojí

Podle dat německého regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) byly téměř všechny projekty fotovoltaických elektráren vysoutěžených před dvěma lety v třetím kole aukce již realizovány. Míra realizace projektů z třetího kola je tak srovnatelná s hodnotami z druhého kola, kde byla většina elektráren rovněž postavena do dvou let.

Zájem o třetí pilotní kolo pro pozemní instalace fotovoltaických elektráren v Německu, které proběhlo ke konci roku 2015, byl vysoký. Do aukce, ve které německý regulátor nabídl 200 MW, developeři přihlásili projekty o celkovém objemu 562 MW, tedy téměř trojnásobek nabízeného objemu.

V aukci nakonec uspělo 43 projektů o výkonu 204 MW. Zajímavé je cenové rozpětí podaných nabídek, kdy nejnižší úspěšná nabídka činila 0,9 EUR/MWh. V třetím kole však byla všem úspěšným projektům udělena jednotná cena, která byla stanovena na základě marginální ceny, tedy nejvyšší ceny poslední úspěšné nabídky, a to 80 EUR/MWh.

„Opětovná vysoká míra realizace ukazuje, že aukce fungují. Účastníci aukcí nabídli ceny, za které elektrárny dokáží postavit a provozovat. Bohužel, v případě některých projektů žádosti o podporu nebyly ani navzdory upozornění podány včas,“ uvedl Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

Z vysoutěžených projektů nakonec licenci od regulátora obdrželo 40 projektů, ve 4 případech byla žádost podána pozdě. Developeři, kteří své projekty nerealizovali, tak nyní budou muset zaplatit pokutu. Projektům rovněž zanikl nárok na podporu. Pokud tedy budou chtít inevstoři tyto projekty realizovat, budou se muset o podporu ucházet znova v dalším kole aukcí.

Ceny tlačí dolů vysoká konkurence, důležitou roli hrají i další faktory

Mezi lety 2015 a 2016 německý regulátor uskutečnil celkem 6 pilotních aukcí pro výstavbu pozemních fotovoltaických elektráren, další aukce byly vypsány i v loňském roce. Vysoká míra konkurence postupně vedla ke značnému poklesu cen, kdy první kolo z dubna 2015 přineslo cenu 91,7 EUR/MWh, poslední říjnové kolo z loňského roku již 49,1 EUR/MWh. Poklesu cen rovněž významně pomohlo zpřístupnění zemědělské půdy pro výstavbu fotovoltaických elektráren loni v červnu, kdy průměrná vysoutěžená cena klesla oproti předešlému kolu o 9 EUR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr Hariprasad Hajič
12. leden 2018, 20:43

Cena z FVE za kWh za korunu? No tak to jsme tam, kde jsme chtěli být. Co dodat? Asi žádná energetický zdroj, snad kromě VTE neprodělal tak dramatický pokles cen během několika let. Z tohoto pohledu je patrné, kde je potenciál k dalšímu rozvoji.

Milan Vaněček
13. leden 2018, 06:23

Opravte si prosím těch 0,9 EUR/MWh.

Ještě technická poznámka pro ty co říkají že chyba umožňujicí fotovoltaický tunel byla v opsání německého zákona o Podpoře fotovoltaiky. Chyba byla právě v NEopsání, v těch našich "vylepšeních". Kdyby nebyly možné instalace na polích jako v té době v Německu, tak jsme tu měli předražené (desetinásobně vůči současným cenám a dvacetinásobně vůči cenám za deset let) FVE v řádově menším rozsahu (jenom "tunýlek" za pár miliard, jako třeba biopaliva).

Eduard Majling
13. leden 2018, 09:51

Dobrý den, pane Vaněčku,

údaj o nejnižší podané nabídce, která byla v aukci úspěšná, pochází přímo od německého síťového regulátora, který aukce vyhlašuje a vyhodnocuje - v článku je uveden odkaz. Ve třetím kole byla výše výsledné podpory nicméně stanovena jednotně na základě marginální ceny, a tudíž všechny úspěšné projekty obdržely garantovanou cenu 80 EUR/MWh.

Přeji pěkný den,

EM.

Milan Vaněček
13. leden 2018, 10:48

Pane Mailing přečtěte si tu Vaši zde otištěnou versi a odstraňte chybný řádek “rozpětí podaných nabídek, kdy nejnižší úspěšná nabídka činila ...

Na odkazy jsem se díval.

Eduard Majling
13. leden 2018, 14:10

Mohu se zeptat, co konkrétně je v tomto případě chybně? Veškeré hodnoty jsou zde uvedeny na základě údajů německého regulátora Bundesnetzagentur.

Děkuji,

EM

Milan Vaněček
13. leden 2018, 15:09

0,9 EUR za MWh je 23 korun za megawatthodinu. Jak můžete něco takového napsat? Je to tiskový šotek, je to desátý řádek odshora.

Eduard Majling
13. leden 2018, 15:38

Souhlasím s Vámi, že hodnota je opravdu podezřelá, ale jedná se o údaj uvedený přímo německým regulátorem ZDE. Cituji: "Der niedrigste Gebotswert, der einen Zuschlag erhalten hat, betrug 0,09 ct/kWh". Developer projektu, který se do aukce přihlásil s cenou 0,9 EUR/MWh, nicméně, stejně jako ostatní, obdržel garantovanou cenu 80 EUR/MWh, která byla stanovena způsobem uvedeným v článku.

Jan Veselý
13. leden 2018, 16:37

Je to tak. Ta cena byla schválně tak nízká. Šli do toho s tím, že určitě vyhrajou a přijmou nějakou seriózní cenu. Prostě využili systém. Na Němcích se mi líbí to, že to akceptovali, ale příští aukce už měly upravená pravidla, aby to nebylo možné.

Ondra
13. leden 2018, 20:14

Tak tak, teď už snad i pan Vaněček pochopí jak to funguje v těhlech aukcích. Jak nabídnou všem stejnou nejvyšší cenu tak si tam nějakej vykuk investor přihlásí několik projektů s nízkejma cenama aby získal podporu a pak tu cenu vyšroubuje dalšíma nahoru. Je dobrý že to odstranili z fotovoltaik, teď to ještě musej udělat u větráků. Je dobrý že si s tím Němci uměj poradit a upravit podmínky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se